Zastav a nepřežiješ 2: Vysoké napětí

23.7.2009 at 18:21  •  Posted in Recenze by

Maminka mi vždycky říkala, Adame, nestrkej prsty do zásuvky. Raději jsem to nedělal, v těchto věcech měla vždycky pravdu. Chev ale svoji matku nikdy moc neposlouchal, to ji spíš poslal dopr….

 

Už nespočet filmů v rámci žánru akce, nevyjímaje kousky jako trilogie Kurýr a spolupráce s Guyem Ritchiem, zajistilo Jasonu Stathamovi zvláštní status akční hvězdy bez zábran a limitů. Dnes se vrací v další ze svých rolí – jako člověk, který musel celý den pobíhat po městě s jedem v krvi, díky kterému ho od smrti dělilo pár minut čekání na další spojení podzemky. Adrenalin potřebují nejen diváci, ale v tomto případě i hlavní postava.

2crank_2 2crank_3

Když jsme se s Chevem naposledy viděli, mířil si to střemhlav vstříc matičce Zemi poté, co nedobrovolně vyskočil z helikoptéry. Byla to výška, kterou by mu záviděla i včelka Mája, a jak by každý předpokládal, na zemi se měl objevit krvavý flek o průměru dobře živené zebry. Jednoduše Chev se měl rozmáznout tak, že by ho od té silnice už nikdy nikdo neoddělil. On ale na fyziku nikdy moc nevěřil, a tak se pokouší trumfnout Chucka Norrise. Jednoduše pád přežil. Nejenže nevypustil duši, ale ani jeho vnitřnosti se neproměnili v pytlík pražené kukuřice. A právě to je důvod, že si někdo dal tu práci, sehnal dohromady skupinu lidí, auto, to auto nastartovali, dojeli přes půl města k cílovému místu trajektorie živé střely a uklidili ho jako správné hajzlbáby s pomocí lopaty na sníh. Chevovy orgány jsou totiž tak výkonné, tak odolné, že by mohly být i neprůstřelné, ale to jsou tak absurdní dohady, že si je tvůrci nechávají až na třetí díl. Bude flambování!

2crank_4 2crank_5

Existuje tu zkrátka někdo, kdo baží po tom mít Chevovy orgány a tím si zajistit podobnou nesmrtelnost, s jakou se on prodíral prvním filmem. Když se tedy po třech měsících probere (to aby si po prvním perném dnu odpočinul), zjistí, že jeho srdce nahradila plastiková náhražka na baterky (o kterých víme, že se vždy vybijí v nevhodnou dobu). To by Cheva v ten moment nenaštvalo tak jako fakt, že mu právě chtějí ufiknout jeho chloubu. Zmlátí všechny, co se mu dostanou pod ruku, a začíná zběsilý hon za tím dostat zpátky to, co mu nadělila jeho nevděčná matka. Pár lidí z toho odejde s brokovnicí v řitním otvoru, bez bradavek, bez důstojnosti a bez schopnosti dál existovat bez několika životapodpůrných přístrojů.

2crank_6 2crank_7

Po tomto výkonu postavy napájené sloupem vysokého napětí se Jason Statham jeví jako akční ďábel, který nemá ve své generaci a dnešních kinech konkurenci. Harcovníci osmdesátých let odrostli a brzy se neobejdou bez senility důchodcovských plenek, což je bude limitovat v kaskadérských prostocvicích víc než přísná nařízení Evropské unie. Jeden z mála přímých konkurentů paběrkuje mezi komerčními i diváckými neúspěchy. Vin Diesel si navíc až teď uvědomil, že jeho jedinou záchranou je účast v jeho raných akčňárnách, a přestože se letos objevil v dalším pokračování Rychle a zběsile, jediné, co je letos skutečně rychlé a zběsile, je Jason Statham. Už první Zastav a nepřežiješ bylo dost šílené, ale zde dovádí dvojice autorů Mark Neveldine a Brian Taylor svou práci za hranice absurdity. Pokouší se stvořit hypermoderní film stavící na použití digitálních, ručních kamer, bezprostřední blízkosti, těkavosti a rychlosti, nezvyklých prostřizích – celé zabalené v klipovité formě bez výraznějšího obsahu. Tenhle film nepotřebuje mozek proto, že se ho nesnaží ani oblbnout tak jako Michael Bay. Toho trumfují i v jedné další věci, zatímco v Transformerech 2 může on pouze naznačovat skrze ojíždějící se roboty a psy, Statham si to rozdává s Amy Smart bez okolků a v plné parádě na dostihové dráze a pornografičnost celé scény dokreslují rozmazané oblasti okolo Stathamova klína. Jsme tedy dost zvědav, co tito dva režiséři a scénáristé předvedou na podzim s Gerardem Butlerem ve filmu Gamer, který má mnohem rozumnější a lákavější premisu, lehce připomínající jiný Stathamův film Rallye smrti. Motiv hry bez hranic se objevuje ale i v honbě za srdcem. Upozorňují na to úvodní titulky zpracované v podobě starých konzolových her a jedna z postav je vyrušena v průběhu sledování videoherního duelu. Stejně jako tato postava i my zůstáváme klasicky pouze v pozici pozorovatele.

2crank_8 2crank_9

Film disponuje velmi skromnými 90 minutami, což omlouvá absence čehokoliv krom akce. Tvůrci ji až po okraj plní všemi nápady a ulítlostmi, čímž maximalizují snahu o zábavnost. Ale pouze snahu, protože hranice je v tomto případě dost tenká, mezi stupiditou a dobře vypointovanou scénou, mezi kamerovou inovací a amatérskou neohrabaností, morální otrlostí a nemorálností. Každopádně se snaží zařadit po bok komediálních crazy akcí, jako je Sejmi je všechny a Sejmi eso. Nekompromisní, humorné absurditou svého provedení. K nim se s razancí rozjetého pendolina probíjí i Chev Chelios no.2, ale základní premisa, opisující od předchozí, se vyčerpá hned, jakmile se poprvé nabije připojením na autobaterii. Stathamovi v ten moment začne proudit v žilách místo krve čistá elektřina probíjející do způsobů snímaní děje skrze několik fotografických otoček, ale další nápady, jak zastavit přicházející kolaps postrádají jiskru, protože jinak než skrz elektřinu se jednoduše nic nenabije.

Závěr

Na plátně se pořád něco děje a vlastně se na to rádi budete dívat, pokud nejste prudérní jeptiška nebo prudérní maloměšťák, ale film zůstává prázdným a Chev Chelios sice nesmrtelnou a nezastavitelnou figurkou, ale bez důvodu, kvůli němuž bych mu musel fandit. Krom ještě větších šílenců (rozuměj odporných úchylů a podivných individuí) kolem něj.

(6/10)

Adam Fiala