Zbouchnutá

7.10.2007 at 17:10  •  Posted in Recenze by

Vypadáte jako úplný opak typické představy sexy chlapa, máte nějaká ta kila navíc, milujete trávu a smrdíte? A rád byste si obstaral nádhernou blondýnku s pevným dvojkovým hrudníkem a taky něčím v hlavě? Konečně tu je návod!

 

Stačí se jednou zvednout z gauče, nechat napěchovaný bong (= velice užitečné a velice nelegální zařízení na marihuanu) doma a vyrazit s kamarády na diskotéku. Třeba tu potkáte roztomilou, hezkou a k tomu inteligentní bloncku, která se s vámi dokonce dá do řeči. Pokuste se ji (a pokud možno i sebe) opít do němoty a nechte se pozvat k ní domů. Pak následuje ještě příjemnější část – vyspěte se s ní, ale pozor! Hlavně nezapomeňte NEpoužít kondom. Poté stačí jen počkat, až vám vyděšená dívčina, se kterou jste se už pravděpodobně po žhavé noci neviděl, zavolá se slovy: „Jsem v tom.“

zbouchnuta2 zbouchnuta3

Přesně tohle se stalo Benovi (Seth Rogen) a Alison (Katherine Heigl). Režisér a zároveň scénárista Judd Apatow zde vykreslil úplné opaky lidských povah. Alison je uhlazená dáma s prudce stoupající kariérou, růžovými představami o budoucím životě a dokonalou postavou. Ben oproti tomu kouří marihuanu, fláká se s pochybnými kamarády a u televize spolu sledují „bobry a kozy“ (ne, nejedná se o Animal Planet). Když se těmhle dvěma poštěstí mít nechráněný sex, musí kopající, řvoucí a slintající následek nést spolu. Určitě znáte ten klišovitý typ filmů, kde se vyskytnou dva protikladní lidé, zpočátku se nenávidí, ale postupně se do sebe zamilují… Škoda, že tohle už nikoho nedojme, že? A přesně na to myslel i autor. I když mohl zabřednout do obehraného schématu, povedlo se mu stát na pevné zemi a bažinu nudy elegantně obejít. Celý film působí velmi civilně – s oběma hlavními postavami byste se klidně mohli potkat na ulici (nedej bože někoho takového znáte). Nechtěné těhotenství je zase současné téma a nejedná se o v poslední době oblíbené „hlavně ať je to co nejvíc originální“ (tím myslím např. co kdyby tu byl chlap, který se v noci mění v tykev a manželka ho chce kvůli tomu opustit?).

zbouchnuta4 zbouchnuta5

Dalším velkým kladem je neokoukanost obou herců. Seth Rogen se mihnul už např. ve snímku také od Judda Apatowa, „40 let panic“, který je mimochodem takovým o dva roky starším bráškou „Zbouchnuté“ – podobná je forma, styl a též přirozený námět. A pro doplnění znalostí, víte, že se mihnul v „Donniem Darkovi“? Miloučká blondýnka, Katherine Heigl, je moc příjemná a hned byste jí s tím devítiměsíčním problémem pomohli – kdyby to bylo možné. Její herecké dovednosti konečně vyplouvají na povrch, osobně šestnáctiletá vzpouzející se holčička v „Můj táta hrdina“ mi sympatická vůbec nebyla. Tito dva herci ale na seb

 

e naštěstí nestrhli veškerou pozornost. Nad přáteli Bena, kteří provozují různé raději nejmenované činnosti, se nejen pousmějete. Budete mít skoro chuť se k nim přidat v jejich „vážných“ rozhovorech na téma film a filmové hlášky. Všude se již mluví o podobnosti stylu tohoto snímku s tvorbou Kevina Smithe. Ovšem na rovině „prasáren“, které vyvádí tahle parta maniaků. K tomu bych se ani nepřikláněla – jde především o narážky na jiné filmy. Klasici ocení neustále omílaného „Spider-Mana 3“, doktora Browna s jeho Deloreanem a další nekončící odkazy. Pokud přirovnáváme ke Smithovi, tak rozhodně v tomhle. Kdo si nepamatuje vše parodujícího „Jaye a Mlčenlivého Boba“ (kteří s chutí vrací úder)? V tomto ohledu by si ale chvilkové úlety „Zbouchnuté“ vůbec nerozuměly s nedávnou „Death Proof“ od Quentina Tarantina. Nejde totiž o filmy, které znají jen ti „největší znalci, kteří jsou strašně moc na úrovni“.

zbouchnuta6 zbouchnuta7

Určitě vám udělají radost „bokové“ role známých herců/hereček, kteří si udělali legraci sami ze sebe a sebe také ztvárnili. Jessica Alba nedokáže říct nic smysluplnějšího než: „A kdy se to narodí?“ a James Franco se tváří chvíli znechuceně, chvíli se sladce usmívá a následně začne pokřikovat, že rozhodně nechce účinkovat v žádné show typu „Šprťouchlata“. Mimochodem ty dvě roztomilé holčičky, které jsou Alisoninými neteřemi, jsou malé Apatowové.

V průběhu děje se mísí dva způsoby vyprávění – romantika a vtip. Začátek, kde se teprve se všemi postavami seznamujeme, je humoru plný. Postupem času se seznamují tentokrát Ben a Alison a srdcových prvků přibývá. Není to sice špatně, však se jedná o romantickou komedii (nelekejte se, zde toto spojení není myšleno nijak negativně), ale když zavzpomínáte na průpovídky Benových „zhulenců“, povzdychnete, zdali by se nemohli zase vrátit. Ovšem velkým kladem budiž, že se film netopí v patetičnosti, ke které mohl klidně sklouznout.

zbouchnuta8 zbouchnuta9

Asi jsem ještě pořádně nedospěla a nebo nemám zkušenosti jako porodní asistentka. Závěrečná scéna mě totiž úplně odzbrojila. Zdali jsem se do této doby brutálně bavila a nenašla snad žádnou větší vadu, nyní mi spadla dolní, popřípadě i horní čelist. Ano, po devíti měsících prenatálního vývoje člověka se musí udát ta děsuplná věc, která ženám natolik zvětší pánev, že by Jennifer Lopez záviděla – POROD. Bohužel uvidíte všechno – ať už hlavičku, sliz z bůhvíčeho (pravděpodobně jsem nedávala pozor o biologii, že by placenta?) a bobra. Ne, pořád žádná Animal Planet.

Mohlo to být perfektní, kdyby se mi neudělalo špatně. Jiní to možná stravují lépe než já, ale ti jiní zase nepíší tuto recenzi. Už nikdy nechci děti. Leda budu adoptovat jako firma Brad, Angelina & spol.

(8/10)

Paya
Latest posts by Paya (see all)