Zombieland

4.12.2009 at 16:36  •  Posted in Recenze by

Vítejte v budoucnosti, kde nezůstal kámen na kameni. Kde se z lidí staly ohavné, mrtvoly požírající zrůdy. Kde je lepší hlídat si svá záda a nikdy, nikdy nechodit na veřejné záchodky.

 

Za pár let nás rozhodně nečeká nic pěkného. Jak už to tak bývá, něco se zvrtne a ejhle, po světě chodí místo obyčejných lidí zombíci. Je poměrně jedno, jak k tomu dojde, hlavní je, že celou tuhle patálii přežije mladý poseroutka Columbus (Jesse Eisenberg). Putuje Amerikou a snaží se najít místečko, kde by se neplazil nikdo s chutí na kudrnaté panice. Tedy, chápejte, holky to jo, oživlý mrtvoly už radši ne.

zombies_2 zombies_3

Columbus má ale štěstí, narazí na drsného zombie-odstřelovače Tallahaseeho (Woody Harrelson). Nakonec do party přiberou i sexy Wichitu se sestřičkou Little Rockem. A párty může začít. Předně ta jména jsem si nevymyslela. Aby se totiž „až příliš nespřátelili“, rozhodnou se všichni říkat tomu druhému podle rodného státu.

Tak předně: nehledejte v Zombielandu žádný další pokus o masturbaci s jablečným koláčem – sice se jedná o ulítlou komedii, ovšem přízviska teenage, pseudoromantická či zvrhlá by nebyla na místě. Jistě že náš mladý hrdina neustále myslí na jakoukoliv živou dívku (a že jich už není moc), atmosféra filmu ale není nijak laciná. Zombieland je předně komedie a až pak romantika. Fanoušci britského Soumraku mrtvých mohou oponovat, že se nejedná o nic originálního – zombie taškařice tu už minimálně jedna je, a to dosti kvalitní. Nyní se ale jedná o zcela nový přístup a ladění. Je podstatný rozdíl mezi anglickým humorem a Hollywoodem, i když v případě Zombielandu se tvůrci tomu prvnímu mírně přiblížili.

zombies_4 zombies_5

Narazíte tu totiž na absurditu Angličanům vlastní, na sarkasmus a ironii, smutné a zároveň vtipné momenty, na realitu. Mladí gentlemani totiž budou toužit po sexu i v případě apokalypsy. Neoholené frajery zase nenapadne lepší způsob likvidace zombíka, než ho při těsném míjení praštit dvířky od auta. Jedná se možná o žalostnou výpověď o naší civilizaci, ale je to holt tak. Jako komedie funguje Zombieland perfektně. Scenárista je zřejmě cvok, zato ovšem sympaťák, děj odsýpá a náhodné hříčky celý snímek ozvláštňují. Chci vyzdvihnout hlavně „zásady, jak přežít se zombies“, které se v průběhu filmu objevují jako prosté titulky vedle Columbuse a zdůrazňují tak, co udělal správně, případně co by vážně MĚL udělat.

zombies_6 zombies_7

Jak ale přejdeme na romantiku, začne film haprovat. Pokud vás baví zasněné pohledy náctiletých, kteří se právě poprvé zamilovali, gratuluji. Jděte do kina a tohle už ani nečtěte. Jestli ale spadáte do mé kategorie, zklamou vás tyto zaláskované vsuvky. Woody Harrelson je geniální komik, který celý snímek táhne, jenže pak se mu pod nohy připlete mladý páreček, který se nejprve tváří, že se nesnáší, ale znáte to přísloví o odříkaném chlebu… V romantických pasážích Zombieland bohužel sklouzne k jisté schematičnosti a ke klišé. Je zabaleno do koukatelného a poměrně roztomilého hávu, jenže super mega zombie řežba je prostě lepší než cukrující dvojice.

zombies_8 zombies_9

Škoda jen té vedlejší linie. Možná ale, že kdyby se autoři zaměřili pouze na vtip, natočili by Soumrak mrtvých 2: Tentokrát v Americe a tuplem by už nešlo o něco výjimečného. Kostýmy se povedly, výběr hudby také není nejhorší, mladí herci se snaží. Co povídat, Harrelson si tuhle roli vyloženě užil, i když pak narazí na komika ještě mocnějšího… Ale co bych vám to prozrazovala předem. Zombieland je pohodová komedie, jež se mohla stát nezřízenou jízdou. Kdoví, co by bylo lepší. Ale nezoufejte. Možná přijdou i Krotitelé duchů…

(6.5/10)

Paya
Latest posts by Paya (see all)