Boldly Gone – do nekonečna a ještě dál

28.2.2016 at 20:38  •  Posted in Krátké filmy by

Dvojice odloučených bratrů plní otcovo posmrtné přání. V podomácku vyrobené raketě chtějí poslat jeho popel na oběžnou dráhu Země.

 

Název krátkého filmu britského režiséra Marka Buchanana by se dal do češtiny přeložit jako „Smělý odchod“. Odkazuje k posmrtnému činu otce dvou hlavních hrdinů snímku, jehož prach má být nezvykle rozprášen v planetární atmosféře. Odvážný syn (Sean Biggerstaff z Památkářů) mu to chce umožnit zkonstruováním poloamatérské rakety, trochu podobné středoškolským projektům mladých kutilů. Druhý z bratrů (Dimitri Leonidas, známý hlavně jako Oliver Wood z prvních dvou filmových dílů Harryho Pottera) je k úkolu skeptičtější a od práce na raketě se distancuje.

Boldly Gone (2014) se hrálo na mnoha světových festivalech, z nichž nejvýraznější je ten Torontský. Film charakterizuje pomalé tempo (i přes necelých 13 minut stopáže), suchý britský humor skotského rodáka Buchanana a pečlivé kompozice statických záběrů. Přímočarost zpracování námětu, bez dějových odboček nebo dalších postav, režisérovu vizi spíše upevňuje, než aby odhalila jednoduchost filmu.

Marek Koutesh