Oscary 2016 – večer korunovaný nejedním překvapením

29.2.2016 at 06:09  •  Posted in Novinky, Svět filmu by

Jak dopadl 88. ročníků Cen Akademie filmového umění a věd?

 

     Letošní udílení Oscarů za sebou táhlo nevyhnutelnou zátěž kontroverze #oscarssowhite, kdy Akademie nominovala v hereckých kategoriích dvacet umělců výhradně bílé pleti. Kolem toho se točil v podstatě celý úvodní monolog Chrise Rocka, ten ale neváhal situaci zlehčit posměškem k bojkotujícímu Willu Smithovi a režiséru Spiku Leeovi. Poznamenal také, že černoši v Hollywoodu zažívají dnes podstatně jiný druh diskriminace než v minulosti, kdy jim „na stromě visela babička“. Udílení se neslo v pokojném duchu, který přerušilo několik trapných momentů, jmenovitě vystoupení C-3PO, R2-D2 s BB-8 ze Star Wars a digitálních Mimoňů, kteří předávali Oscara za Nejlepší krátký animovaný film. Sekce In Memorian nevysvětlitelně opomněla legendu francouzské nové vlny Jacquese Rivetta nebo herce Abe Vigodu, nikoliv ale Miroslava Ondříčka.

     Hned po cenách za scénáře (které si očekávaně odnesly snímky Spotlight a Sázka na nejistotu) začal ceny sbírat Šílený Max: Zběsilá cesta, včetně těch méně jistých ve zvukových kategoriích (kde se utkal se REVENANT: Zmrtvýchvstáním). V hlavních kategoriích ale pochopitelně nebylo vše „shiny and chrome“. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Alicia Vikander, jež přehrála svého kolegu Eddieho Redmaynea v Dánské dívce. Sylvester Stallone se NEstal Nejlepším hercem ve vedlejší roli za Creeda, jak mnozí očekávali. Nakonec ho příliš handicapovaly chybějící nominace na ceny SAG a BAFTA. Oscara obdržel Mark Rylance za brilantní výkon v Mostu špionů. V hlavních hereckých kategoriích nedošlo k žádným kotrmelcům. Brie Larson obdržela cenu za drama Room a Leonardo DiCaprio se „dočkal“ za REVENANTA.

    Druhým největším překvapením večera se stalo, že Akademie upřednostnila vizuální efekty z britského sci-fi Ex Machina před blockbustery jako Star Wars, Šílený Max, ale i předpokládaným vítězem ceny za Nejlepší film REVENANTEM. Konkurence minimalismu náročně natáčený film dostihla v ten nejdůležitější moment. REVENANT: Zmrtvýchvstání získalo tři Oscary: za režii, zmíněného herce a kameru (rekordní třetí cena v řadě pro Emmanuela Lubezkiho), ale jako Nejlepší film ho porazilo Spotlight. Jedná se o bezprecedentní výhru, neboť dalšího Oscara film dostal jen v kategorii Nejlepší originální scénář a během sezóny snímek prohrál na Zlatých glóbech, cenách BAFTA, PGA i DGA.

 

KOMPLETNÍ SEZNAM OCENĚNÍ:

Nejlepší film

Spotlight

Nejlepší režie

Alejandro González Iñárritu – REVENANT: Zmrtvýchvstání

Nejlepší herec v hlavní roli

Leonardo DiCaprio – REVENANT: Zmrtvýchvstání

Nejlepší herečka v hlavní roli

Brie Larson – Room

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Mark Rylance – Most špionů

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Alicia Vikander – Dánská dívka

Nejlepší adaptovaný scénář

Sázka na nejistotu

Nejlepší originální scénář

Spotlight

Nejlepší kamera

REVENANT: Zmrtvýchvstání

Nejlepší hudba

Osm hrozných

Nejlepší píseň

Spectre

Nejlepší střih

Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší mix zvuku

Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší střih zvuku

Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší výprava

Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší kostýmy

Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší masky a hairstyling

Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejlepší vizuální efekty

Ex Machina

Nejlepší neanglicky mluvený film

Saulův syn

Nejlepší animovaný film

V hlavě

Nejlepší dokumentární film

Amy

Nejlepší krátký hraný film

Stutterer

Nejlepší krátký animovaný film

Bear Story

Nejlepší krátký dokumentární film

A Girl in the River: The Price of Forgivness

Perexové foto: The Academy Facebook

Marek Koutesh