Deprivační staniol – schizofrenik na cestě k bankomatu

24.8.2014 at 20:30  •  Posted in Krátké filmy by

Pro duševně nevyrovnaného jedince může být i prachobyčejná činnost hotovým utrpením. Deprivační staniol nás s takovým člověkem seznámí.

 

Autorem studentského černobílého snímku Deprivační staniol z roku 2007 je kontroverzní český režisér Martin Pohl. Můžeme ho znát zejména jako tvůrce videoklipů pro rappera Řezníka nebo jako autora série počítačových her Život není krásný, o nichž natočil samostatný film a také dokument s názvem Dokundament.

Zápletka Deprivačního staniolu je prostá, hlavní postava filmu, Tomáš Patolka (Petr Grimm), si potřebuje vyzvednout peníze z bankomatu. Nebylo by na tom nic neobvyklého, pokud by Tomáš netrpěl maniodepresivní psychózou spojenou s halucinacemi. Výprava k penězům se tak kvůli tomu stává větším dobrodružstvím než cesta do středu země.

Film provází celou dobu svérázný vnitřní hlas Tomáše, který je zároveň i vypravěčem. Díky tomu se nám lépe odkrývají jeho vnitřní stavy. Deprivační staniol působí velmi depresivním dojmem, který umocňuje černobílý obraz a také výborný herecký výkon Petra Grimma. Hlavní hrdina se ocitá v koloběhu stereotypu, ze kterého není úniku. Nenávist k sobě samému a okolí ho stahuje na samé dno. Strach ho svazuje. Řešení nepřichází.

Snímek se natáčel v Rumburku a byl oceněn cenou Ostrava Open v kategorii CITY ON/OFF LINE. Deprivační staniol zaujme zejména zásluhou osobitému hovorovému stylu vyprávění a tíživé atmosféře.

1 komentář

  1. debil / 16.2.2015 at 06:56 /

    Tohle není schizofrenie, ale to je jen detail xD

Komentáře jsou zakázány.