The Fly – bankovní loupež z neobvyklé perspektivy

4.10.2015 at 23:00  •  Posted in Krátké filmy by

PRÁSK! „Všichni hezky na zem a ruce tak, abysme je viděli! Nikomu se nemusí nic stát. Stačí, když si nebudete hrát na hrdiny!“ – Tak takhle to známe z každého druhého kriminálního bijáku. Co když se ale mnohem drsnější dramata odehrávají mezitím před vchodem do bankovního ústavu?

Dnešní kraťas je spíše na odlehčení. I když… Může se vám u něj i drobet zvednout kufr. Olly Williams – jinak zaměstnáním produkční z reklamní či klipařské branže – si natočil už několikátou krátkometrážní blbinku. Třeba The Black Hole z roku 2008 u nás už leckdo viděl, a i když drobounký snímek nijak zvlášť nepřitahuje přízviska typu „geniální“ či „vymazlený“, britská cynická atmosféra, která z něj dýchá, určitě dodnes za onu obětovanou dvouapůlminutovku stojí.

A podobné je to i s dva roky starou Mouchou. Zhruba dvojnásobná stopáž, jinak ale stejné ladění, co se týče obrazu i zvuku. Po technické stránce zcela profesionální filmeček posiluje opět nepříliš originální, zato však k slaboduchým lidským charakterům sympaticky nekompromisní minipříběh. Jeho hrdinou je řidič, který čeká v auťáku na to, až se jeho spolupachatelé vrátí z banky s tučným lupem. Teď je to jen na nich, teprve když to nepokazí, přijde řada na schopnosti šoféra. Co by se taky mohlo stát v nevinně zaparkovaném BMW, když ještě ani nezvoní alarm?

Vašek Voslář