Anne Hathaway cestuje mezi dimenzemi

14.4.2013 at 11:37  •  Posted in Novinky by

Ještě tak před deseti lety znala veřejnost jméno Anne Hathaway jen v souvislosti s manželkou Williama Shakespeara, málokdo si tehdy vybavil i půvabnou herečku.

 

Díky Bídníkům od Toma Hoopera (a samozřejmě i díky svému výkonu) si však tato kráska vysloužila Oscara a definitivně tím na sebe upoutala velkou pozornost. Vedle dalších režisérských kapacit si ji nyní (opět) vybral Christopher Nolan pro své chystané velkolepé sci-fi Interstellar. Kývne ale Anne Hathaway na tuto nabídku? Zdá se, že ano…

RECENZE filmu Bídníci ||||| RECENZE filmu Počátek ||||| RECENZE Jeden den

Co není dobré pro Spielberga, je dobré pro Nolana?

Steven Spielberg (Jurský park, E.T. – Mimozemšťan…) je dozajista mužem velkých činů, ale mnohdy ještě více velkých slov. Jen s mírnou nadsázkou se dá říci, že kdyby vždy uskutečnil projekty, které nasliboval, tak by se jednalo o jednoho z nejplodnějších režisérů současnosti. Velkému Stevenovi však víceméně každý tyto rozmary rád odpustí.

Jedním z filmů, který se chystal údajně natočit, bylo sci-fi Interstellar. Ač to zní neuvěřitelně, Spielberg chtěl natočit snímek za méně financí, než je jeho zvykem. Možná, že právě tento fakt ho nakonec od uskutečnění odradil. Ať už to bylo jakkoliv, někomu se námět zdál dobrý a nejednalo se o žádné ořezávátko. Opuštěného dítěte se totiž ujal hodný strýček Christopher Nolan (trilogie o Temném rytíři, Počátek), který se jako obvykle rozhodl nešetřit…

Velkolepé sci-fi na spadnutí

Jestliže něco Christopheru Nolanovi není podobné, tak je to škudlení. Peněz má na natáčení vždydost a studia si dokážou spočítat, že se jim vynaložené desítky milionů dolarů zhodnotí. Na rozdíl od Spielberga se tedy rozhodl pořídit pro Interstellar slušnou sumu. Rozpočet samozřejmě ještě není znám, ale nehledě na herecké obsazení, se určitě nemusíme bát papírových kulis.

Zatímco Spielberg přednesl ideu o partičce vědců, kteří skrze červí díru cestují mezi dimenzemi, Christopher Nolan k tomu připojil i cestování časem. Tento nápad posléze rozvinul Jonathan Nolan (Christopherův bratr a spoluautor řady scénářů jeho filmů), který dostal na starost scénář. Samozřejmě není překvapením, že výsledek práce svého bratr si perfekcionista Christopher chce upravit, aby seděl k jeho stylu natáčení.

Inspirací pro natočení Interstellar se stal génius naší doby, Kip Thorne. Tento teoretický fyzik se proslavil především vědeckými pracemi v oblasti gravitační fyziky a astrofyziky. Thorne je považován za největšího experta na Einsteinovy obecné teorie relativity a svého času přislíbil, že 21. století nabídne odpovědi na některé zajímavé otázky týkající se vesmíru. Prý se například dozvíme, jestli existuje tzv. „tmavá strana vesmíru“ nebo jestli můžeme pozorovat zrod vesmíru pomocí radiace, kterou vytvoříme zbořením časoprostoru, nebo tzv. „gravitačními vlnami“.

Kromě toho také Thorne sepsal několik zajímavých publikací na téma paralelních dimenzí a cestování časem. Zkrátka poznatky tohoto vědce bohatě postačují na filmové zpracování. Není tedy divu, že Jonathan Nolan tvořil scénář ve spolupráci s Kalifornským technologickým institutem.

Nevyzkoušený McConaughey a ověřená Anne Hathaway

Zatímco o příběhu můžeme mít pouze mlhavé představy, herecký ansámbl se začíná pěkně rýsovat. Hlavní mužskou roli obsadil Christopher Nolan trochu překvapivě Matthewem McConaugheym (Obhájce, Bez kalhot). Rodilý Texasan má sice relativně zvučné jméno, ale jako velký tahoun se zatím neprojevil. Před sebou má však řadu projektů (například válečný Thunder Run od Simona Westa, kde se objeví po boku Gerarda Butlera a Sama Worthingtona), které to mohou změnit. Interstellar bude ovšem blockbuster jak hrom, který navštíví spousta lidí, takže bude muset ukázat velký výkon, aby všechny přesvědčil.

interstellar_nolan_hathaway_3

Nejnovější akvizicí se má nyní stát čerstvá držitelka Oscara za roli v Bídnících Anne Hathaway, která má obsadit hlavní ženskou hereckou úlohu. Christopher Nolan má ve zvyku angažovat ověřené herce a herečky, takže není zase tak velkým překvapením, že se rodačka z New Yorku, kterou si slavný režisér a producent vyzkoušel ve filmu Temný rytíř povstal (2012), dočkala další nabídky od stejného člověka.

Nakonec pokud měli Bídníci nějaké světlé momenty, tak byly většinou spojeny právě s Anne Hathaway, takže se Nolanovi nemůže nikdo divit, že si vybral právě tuto nadanou herečku. Celá dohoda je víceméně hotová věc a těžko říct, co by se muselo stát, aby vše dobře nedopadlo. Pokud jste milovníci sci-fi a/nebo filmů Christophera Nolana, tak si v kalendáři zakroužkujte datum 7. listopadu 2014, kdy snímek vejde do kin.

Foto: Warner Bros.