Dokumenty Heleny Třeštíkové ke zhlédnutí zdarma online

23.9.2014 at 15:54  •  Posted in Novinky by

Katka i René doprovází Helenu Třeštíkovou na její „dlouhé cestě“, kterou si můžete zkrátit na internetu.

 

Pětadvacet filmů Heleny Třeštíkové, která se v českém dokumentárním prostoru vyjímá svou časosběrnou technikou, jsou v rámci internetové přehlídky Dlouhá cesta k vidění na DAFilms. Po dobu dvou týdnů si tuto výraznou autorku můžete připomenout v její retrospektivě.

Již po více než dvě dekády patří Helena Třeštíková ke špičce světového dokumentárního filmu. Projekce na prestižních filmových festivalech, přednášky, ale také ocenění za nejlepší evropský dokument, jež získala jako jediná Češka a kterým se v roce 2008 stal snímek René, potvrdily, že je Helena Třeštíková na zahraniční i domácí dokumentární scéně mimořádně talentovanou a respektovanou osobností. K unikátnosti i náročnosti časosběrné metody sama režisérka poznamenává: „Točit nějaký projekt v čase se nedá nikomu nadiktovat či vnutit. Musí vyjít z vlastního chtění, jinak by to bylo utrpení. Natáčení časosběrných příběhů totiž pokračuje i po dokončení domluveného tvaru, uvedení v kinech či odvysílání v televizi. Například v cyklu Manželské etudy natáčíme již třetí díl.“

 

Online i nejstarší snímky

Online filmová přehlídka, kterou na webových stránkách http://www.dafilms.cz uvádí dokumentární portál DAFilms.cz ve dnech od pondělí 22. září do neděle 5. října 2014 zcela zdarma, nabízí divákům dosud nejreprezentativnější výběr režisérčiny tvorby. „Z mé online retrospektivy jsem dojatá. Když jsem zjistila, že přede mnou byla uváděna například retrospektiva Agnès Vardové, rděla jsem se pýchou. Agnès Vardová byla v mém mládí jednou z mých zásadních „ikon“. Doufám, že mé filmy uvidí diváci, kteří by do kina třeba nepřišli, a jsem moc zvědavá na jejich ohlasy,“ dodává sama režisérka.

Historicky poprvé se v online prostředí objevují režisérčiny nejstarší snímky pocházející ze 70. a 80. let. Mezi nimi nechybí ani absolventský snímek Zázrak (1975), v němž režisérka zachytila těhotenství a porod své blízké přítelkyně a který byl dosud veřejně prezentován pouze jako úvodní část dokumentu Soukromý vesmír (2011). Dokument sama autorka označuje za „první, ještě neuvědomělý časosběrný film“. Další snímky z tohoto období, Dotek světla (1979), Japonská neděle (1981) či Z lásky (1988), pak představují zejména dobové umělecké, divadelní a výtvarné prostředí, v němž poznáváme mnohé ze slavných osobností, jako je tomu i v případě vysoce hodnoceného snímku Dvě jubilea Jana Zrzavého (1976), jenž zachycuje pozdní život světového českého malíře a jehož kameru obstaral neméně známý dokumentarista Jan Špáta.

 

Hlasování o nejoblíbenější divácký snímek

Portál DAFilms.cz zároveň zjišťuje, jaký je nejoblíbenější divácký snímek Heleny Třeštíkové. Po celé dva týdny konání přehlídky je proto pro diváky na webových stránkách www.dafilms.cz otevřeno hlasování, kde mohou vybrat svůj nejoblíbenější snímek, který bude na závěr filmové přehlídky v pondělí 6. 10. od 20.45 hodin promítnut na speciálním filmovém večeru v kině Světozor za účasti Heleny Třeštíkové.

Právě prostřednictvím hlasování mohou diváci získat jedinečnou šanci vyhrát jeden ze 40 volných vstupů na tento jinak uzavřený večer, během kterého se režisérka nechá vyzpovídat slovenským dokumentaristou Peterem Kerekéšem a odhalí mnohé ze svého jedinečného filmového i osobního přístupu k dokumentární tvorbě.

Zdroj: TZ Doc Alliance Films

3 Komentářů

 1. Alice / 13.8.2016 at 17:11 /

  Zdarma určitě nejsou! Platíte 1,99€ za film.

  • Adam Fiala / 14.8.2016 at 11:58 /

   Věnujte prosím pozornost jak datu vydání, tak obsahu článku. Byl vydán v roce 2014. Na jednom místě je napsáno, že akce probíhá dva týdny, na dalším je dokonce specificky napsáno, že jde o období „od pondělí 22. září do neděle 5. října 2014“. Článek měl tehdy právě upozornit na to, že si lidé její filmy mohou pustit.

 2. Jan Krupa / 29.12.2014 at 00:31 /

  Katka

Komentáře jsou zakázány.