Bude už konečně film Metal Gear Solid?

2.9.2012 at 17:20  •  Posted in Novinky by

Počítačové hry to při přerodu na filmová plátna nemají jednoduché a snaha tvůrců většinou končí nezdarem. Možná by pomohlo, kdyby si vzali za zdroj příběhovější titul. Jako je dlouho odkládaný titul Metal Gear Solid.

 

Podle posledního prohlášení je jeho vznik jistý, a to v produkci Aviho Arada. Autor hry Hideo Kojima by jako režiséra nejraději viděl Christophera Nolana, padají i nápady na herce.

Nacházíme se v době, kdy tvoří videohry nedílnou součást života nejen mladých, ale i odrostlejších lidí. S pokračující technologií se mnohdy dbá více na grafickou vymazlenost než na poutavý příběh. Jistě, někdy se objeví skutečné skvosty, co se kvality vyprávění týče. Takovými případy jsou v posledních letech například Assassin’s Creed či Bioshock. Bohužel jsou jedni z mála. Zkušenější hráči by ovšem mohli vyprávět, jaké dobrodružství zažívali dříve…

V čem je Metal Gear Solid výjimečný?

Metal Gear Solid je stealth-akční videohra, kterou stvořil v roce 1998 kreativní génius Hideo Kojima pro společnost Konami Computer Entertainment. Hra byla původně vydána pouze pro Sony PlayStation, ovšem v roce 2000 se díky velikému úspěchu dočkali i hráči s počítačem. Z hlediska značky se nejednalo o prvotinu, neboť hra navazovala na Metal Gear a Metal Gear 2: Solid Snake, které svého času vyšli pro MSX2.

Příběh pojednává o tajném agentovi Solidu Snakeovi, který je vyrušen ze zasloužilého odpočinku. Jeho cílem je ostrov u Aljašky, kde se ukrývají bývalí elitní vojáci, kteří zde vyvíjejí nukleární zbraň. Zatímco Snake likviduje jednoho člověka za druhým, dovídá se o svém bratrovi, který je vlastně jeho klon. Není žádným překvapením, že se zlý bratr rozhodne Snakea zabít dřív, než mu zhatí jeho plány. Rozhodne se pro tento plán využít obrovský tank Metal Gear, který je vybaven nukleárními hlavicemi. Snake tedy musí nejen přežít, ale zároveň zachránit svět.

Jedná se o velmi poutavé dobrodružství, které má i něco víc, než se dá popsat v pár řádcích. Metal Gear Solid se totiž vyznačuje nejednoznačným morálním poselstvím. Ačkoliv je totiž Snake ryze kladná postava, jeho protivníci nejsou skrz na skrz zlořádi. Většinou se totiž vyskytují na špatné straně spíše nešťastnou náhodou a jsou pouze částí spiknutí, které vytvořili ti zdánlivě „hodní“.

Každý boss, se kterým Snake bojuje, má svůj vlastní příběh (i cut-scene), který odhaluje jeho úmysly a minulost. Jeden ze záporáků jménem Sniper Wolf měl dokonce zvláštně romantický vztah se Snakeovým parťákem Halem „Otaconem“ Emmerichem. Ve chvíli, kdy Sniper Wolf umírá v rukou hlavního hrdiny, můžeme spatřit jednu z nejemotivnějších scén z celé hry. Právě tento faktor tvoří naprostou revoluci ve způsobu vyprávění a Hideo Kojimovi za to patří obdiv. Kdo by se tedy mohl divit, že se našli lidé, kteří chtějí Metal Gear Solid převést na filmová plátna?

Nezůstane zase jen u slibů?

O filmu podle Metal Gear Solid se toho namluvilo snad až příliš. Zatím se zůstalo jen u slov a nic se nepohnulo vpřed. Když před takřka třemi lety vystoupil producent Mike De Luca (Kult hákového kříže, Ghost Rider, Moneyball) s prohlášením, že film nevznikne, způsobil fanouškům velké zklamání. De Luca dodal, že společnosti vyvíjející videohry jsou až chorobně ochranářské, co se jejich herního bohatství týče, a že žijí v předsudcích, že by film hře mohl jen uškodit.

Na druhou stranu se jim však nelze divit, když člověk vidí příklad Doomu, BloodRayne, Street Fightera či Far Cry. Z finančního hlediska dopadl sice dobře například Princ z Persie či Resident Evil, ovšem tyto filmy z velké části ignorovaly příběh hry a celé si to pojaly po svém. Díky úspěchu se právě Resident Evil v září dočká už svého pátého pokračování a producenti si na nedostatek výdělku stále stěžovat nemohou. Půl roku po prohlášení De Lucy přilil olej do ohně i dabér z anglické verze David Hayter, který potvrdil překážky, kterým čelí případné filmové ztvárnění. Konkrétně řekl, že dokud se nedohodne Sony s tvůrcem Hideem Kojimou, nic nebude.

RECENZE filmu Resident Evil: Afterlife /// RECENZE filmu Princ z Persie

Jak se zdálo, k žádné dohodě nemělo v nejbližší budoucnosti dojít. Nyní však Konami uspořádalo k 25. výročí série Metal Gear konferenci, kde hodlalo představit několik zajímavých novinek. Na pódium se dostavil sám Hideo Kojima a bývalý výkonný vedoucí obchodního oddělení Marvelu a producent většiny marvelovských filmů Avi Arad. Mimo jiné uvedli novou ambiciózní hru Metal Gear Solid: Ground Zeroes či Metal Gear Solid: Social Ops, který vyjde na mobilní telefony.

V přihlížejících však vzbudila snad ještě větší vlnu nadšení zpráva od Kojimi, že film Metal Gear Solid opravdu bude a tentokrát už určitě. Arad to potvrdil s tím, že mnoho let bojuje za to, aby se dostaly komiksy na filmová plátna a že videohry jsou vlastně komiksy dneška. Producent je tedy znám a film vznikne pod Columbia Pictures. Nic konkrétnějšího nezaznělo, pouze Kojima dodal, že by se mu jako režisér líbil Christopher Nolan, zatímco do hlavních rolí by obsadil Ben Afflecka, Matta Damona a Hugh Jackmana. Fanoušci však do role Snakea údajně žadoní po Christianu Baleovi.

Jaké hry se vrhnou na filmová plátna?

Avi Arad svou zmínku o tom, jak rád zfilmovává komiksy (či počítačové hry) rozhodně myslel vážně. Už u prvního dílu trilogie Mass Effect si rychle zakoupil práva, zatímco brzy následovalo Lost Planet od Capcomu. K tomu si také přidal ještě Twisted Metal a Uncharted od Sony. Kdy ale hodlá všechny tyto projekty uskutečnit, to ví snad jen on sám.

Spolu s Metal Gear Solid se do kin podle různých (většinou kusých) informací může dostat i Assassin’s Creed (s Michaelem Fassbenderem), Ghost Recon či Splinter Cell. Všechny tři díky nově vzniklému studiu Ubisoft Motion Pictures, které hodlá produkovat filmy právě podle svých her. Mimo tuto společnost by snad mohly konečně být převedeny na filmová plátna i dlouho slibované Gears of War a Halo. Žádný se zmíněných herních hitů však nepokročil tak „daleko“ jako právě Metal Gear Solid, takže bude asi nejlepší se prozatím upnout tímto směrem. Musíme však jen doufat, že nepřijde další zklamání…