Jaké filmy si pustit na Netflixu? Máme 5 tipů

12.4.2020 at 16:57  •  Posted in Novinky, Svět filmu by

Probírat se stále větší nabídkou filmů dostupných na Netflixu je někdy až otravné. Přinášíme vám proto výběr pěti skvělých snímků, které vám možná unikly.

 

   Netflix nejsou jen drahé seriály a přejaté blockbustery z kin. I na jeho české platformě se dá najít tvorba, která je velmi lokální nebo se neubírá tak čitelně mainstreamovými cestami. Vybrali jsme pro oči českého diváka pět rozmanitých filmů, z nichž většinu na hlavní stránce Netflixu jen tak nenajdete.

 

Laputa: Nebeský zámek

   Hajao Mijazaki nebylo vždy jméno, kterým se oháněl každý fanoušek animovaných filmů. Více než deset let před tím, než ho celosvětově proslavily obří úspěchy Princezny Mononoke (1997) a Cesty do fantazie (2001), stvořil výjimečnou dobrodružnou fantasy Laputa: Nebeský zámek. V něm se chlapec Pazuo a dívka Sheeta vydávají hledat legendární létající město. Laputa je pro Mijazakiho patrně nejakčnější snímek a dokonale naplňuje vizi šestákovými seriály inspirovaného dobrodružství, které proslavily Stevena Spielberga.

 

Mutant

   Díky oscarovému úspěchu Parazita je Pon Džun-ho zřejmě režisérem pod největším drobnohledem. Ptáme-li se, jaký udělá další krok, neměli bychom být překvapeni, pokud bude obzvlášť extravagantní. V roce 2006 uvedla kina totiž jeho žánrově obzvlášť rozrůzněnou sci-fi Mutant. Groteska si zde tyká s monster hororem a společenskou satirou, jejíž ostrost nemá k Parazitovi daleko. 

 

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

   Zlatá palma v Cannes a dosud nejsilnější důkaz vyspělosti nového filmového realismu, který se zrodil ve východoevropské kinematografii. Takový byl osud rumunského filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Dílo režiséra Cristiana Mungia vypráví o vysokoškolské studentce, která se v totalitním režimu 80. let chystá na nelegální interrupci. Snímek pozoruje, nekomentuje, vyhýbá se výbuchům emocí, přesto svou strohostí mimořádně zapůsobí. I jako jiné Mungiovy filmy důrazně nedoporučujeme pouštět si ho ve smutných nebo snad depresivních stavech.

 

Nit z přízraků

   Nutno říct, že malá obrazovka počítače není pro Nit z přízraků ideální. Paul Thomas Anderson, který film režíroval, napsal a byl i jeho kameramanem, zachytil nádherné povrchy Nitě z přízraků na 35mm film a podobně jako Christopher Nolan bojuje za kulturu kinozážitku. Pokud máte příležitost, dejte tomuto mistrovskému kusu šanci na co největší obrazovce. Anderson v něm brilantně rekonstruuje dobové reálie Anglie 50. let, estetiku amerických melodramat i napínavé finesy Alfreda Hitchcocka. Herecký gigant Daniel Day-Lewis pochopitelně žádný komentář nepotřebuje.

 

Díra

   Díra je z našeho seznamu nejnovějším přírůstkem na Netflixu. Na platformě měla premiéru 20. března a mžikem se stala nejznámějším španělským filmovým importem roku (uvidíme, jaký úspěch bude mít čtvrtá řada seriálu Papírový dům). Její premisa je obzvlášť chytlavá – ukazuje nám vertikální věznici s více než dvěma stovkami „úrovní“, které vždy obývá dvojice vězňů. Ti dole umírají, ti nahoře hodují nad gurmánskou hostinou. A každý měsíc se lidé probouzejí na jiné úrovni… Mimořádně záživný thriller vás připraví jen o 90 minut času, zato vám nechá hlavu plnou myšlenek o tom, jaký zvrhlý svět to tvůrci Díry zkonstruovali.

 
Marek Koutesh