Christoph Waltz bude hrát Gorbačova! Mike Newell bude u toho!

18.10.2012 at 16:36  •  Posted in Novinky by

Jméno režiséra Mika Newella už má nějaký ten pátek mezi diváky a fanoušky filmu slušný zvuk. Nepřekvapí tak, že se snaží alespoň jednou za dva roky dát něco dohromady, aby o sobě stále udržoval povědomí.

 

Zatímco jeho poslední film Great Expectations (Velké naděje) bude v kinech co nevidět, Newell už chystá další kus. Má se jím stát politické drama Reykjavík, ve kterém už si (snad) zahraje hvězdný Michael Douglas, který ztělesní Ronalda Reagana. Doposud však chyběl představitel jeho ruského protějšku Michaila Gorbačova. Mike Newell nakonec sáhl po úspěšném objevu Quentina Tarantina, Christophu Waltzovi!

RECENZE filmu Hanebný pancharti /// RECENZE filmu Wall Street: peníze nikdy nespí /// RECENZE filmu Princ z Persie: Písky času

Reykjavík a konec studené války

O studené válce (cca 1947-1991) se v hodinách dějepisu učí každý, alespoň na těch osvícených. Podle hesla „Chceš-li mír, připravuj válku“ se tehdy řídily především Spojené státy americké a Sovětský svaz, mezi kterými panovalo obrovské vojenské napětí, a válka byla na spadnutí. Nejděsivějším faktorem pak byla velice reálná možnost použití jaderných zbraní. K oficiálnímu vyhlášení konce studené války v roce 1989 (ve skutečnosti však napětí trvalo ještě dva roky) tedy směřovala řada vyjednávání, které měly různý charakter i rozličné výsledky.

K jednomu z nejpozoruhodnějších setkání politických vůdců došlo v roce 1986 v Reykjavíku. Prezidenti Ronald Reagan s Michailem Gorbačovem zde poprvé otevřeně diskutovali o úplné likvidaci jaderných raket středního doletu! Jednalo se tedy možná o nejzásadnější jednání a víceméně vybízelo ke zfilmování. Scenárista Kevin Hood (Vášeň a cit) navíc sepsal scénář zrovna v době, kdy celý svět opět řeší, jak se vyvrbí trochu vratké vztahy mezi Východem a Západem…

Z nezávisláku k velkofilmu?

Scénář k filmu, který má nést prostý název Reykjavík, zaujal lidi z filmové branže natolik, že se začalo brzy šuškat, že se režie zhostí určitě někdo velmi známý. Nejčastěji se v této souvislosti skloňovalo jméno legendárního sira Ridleyho Scotta (Vetřelec, Prometheus), který skutečně o této úloze dlouho uvažoval. Nakonec skončil u jiné produkci. Místo tak po něm mohl převzít Mike Newell, který si diváky po sérii komorních filmů jako Krycí jméno Donnie Brasco (1997) pokusil získat blockbustery Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) či Princ z Persie: Písky času (2010).

Od začátku proklamoval, že v žádném případě nechce dělat z Reykjavíku nějaký hollywoodský velkofilm, nýbrž spíš nezávislý a do určité míry i nízkorozpočtový snímek (finančně by se měl pohybovat kolem 10 milionů dolarů). O malém rozpočtu se však začalo pochybovat už na konci srpna letošního roku, když se provalilo, že Ronalda Reagana si má zahrát Michael Douglas (Wall Street, Základní instinkt). Douglas je totiž snad vše, jen ne herec nezávislých filmů či nízkonákladový herec, takže se jeho angažování může takřka jevit v přímém rozporu s Newellovým prohlášením. Herec je však také znám jako odpůrce jaderných elektráren a navíc je Poslem míru OSN, takže se natáčení možná účastní i z osobních důvodů.

Michael Douglas však není jedinou známou tváří na palubě. Poslední zprávy totiž hovoří o tom, že jeho sovětského oponenta Michaila Sergejeviče Gorbačova si má zahrát hvězda Hanebných panchartů a Tří mušketýrů Christoph Waltz. Slavný herec, jehož talent byl pro Hollywood objeven až v roce 2009 se Newellovi upsal už oficiálně, a tak je o hvězdy už postaráno.

Slavný režisér se samozřejmě tetelí a prohlásil, že je radost mít takovéto precizní herce k dispozici. Toto tvrzení mu asi jen těžko může někdo vyvracet. Vizuální podobu obou herců se státníky bychom sice asi hledali marně (maskéři však dovedou divy, vezměte si Hopkinse hrajícího si na Hitchcocka), nicméně lze očekávat herecké galapředstavení. Zatímco Waltze bude možné spatřit v kinech už tento prosinec v Tarantinově Nespoutaném Djangovi, na Douglase si budeme muset počkat o něco déle. Televizní film Behind the Candelabra režiséra Stevena Soderberga totiž spatří světlo světa až příští rok a Last Vegas Jona Turteltauba je v nedohlednu.

Reykjavík by se měl začít natáčet v Německu sice až v březnu příštího roku, nicméně je rozhodně na co se těšit. Koneckonců dva takto charismatičtí herci se na plátně neobjevují každý den a právě politické drama by mohlo poskytnout největší prostor pro tyto velké osobnosti světové kinematografie. Za filmem stojí opravdová špičky. Pod svá křídla si ho vzala produkční společnost Participant Media, která stála například za podobně vypracovanou Nepříjemnou pravdou Davise Guggenheima. Vše je tedy evidentně v dobrých rukou a zatím asi neexistují faktory, které by měly vzbuzovat pochybnosti.