Dostává Star Wars VII konkrétnější obrysy?

20.2.2013 at 12:06  •  Posted in Novinky by

Poté, co George Lucas prodal Disneymu práva na Lucasfilm, zvedla se nová mánie okolo Star Wars. Série, jejíž poslední díl (respektive třetí epizoda) vstoupil do kin už před osmi lety, by měla pokračovat už v roce 2015, což není zase tak dlouho, aby nemohly už nyní přicházet zprávy, které by fanouškům trochu ozřejmily, jak bude díl s pořadovým číslem sedm vypadat.

 

Že se Harrison Ford jakožto Han Solo patrně vrátí, se ví už pár dní a většina nadšenců do Hvězdných válek to oceňuje. Pravděpodobný návrat Carrie Fisher a Marka Hamilla by však „starou partu“ výborně stmelil. Chystá se ale navíc příběh mimo svět původní šestice filmů?

RECENZE filmu Star Trek /// RECENZE filmu Lincoln

Hvězdy se vracejí, ale jen do vedlejších rolí

Hvězdné války jsou stále považovány za jeden z nejzářivějších klenotů sci-fi filmů. Když v roce 1977 uvedl v kinech geniální George Lucas Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje, oživil nezapomenutelné postavy ztvárněné Markem Hamillem (Luke Skywalker), Harrisonem Fordem (Han Solo) a Carrie Fisher (princezna Leia). Tisíce dětí po celém světě si na ně hrály a měly díky nim krásné dětství, takže když se začalo mluvit o tom, že se bude točit sedmé pokračování, většina z nich si přála návrat svých hrdinů. Prozatím se pohybujeme v rovině domněnek, protože nikdo nechce prozradit nic oficiálního, nicméně začíná vypadat velmi pravděpodobně varianta, že se staří známí vrátí, ačkoliv už ne do hlavních rolí.

Skládání informací (drbů) o chystaném Star Wars VII režiséra J.J. Abramse (Star Trek) připomíná kolikrát puzzle, ale ne vždy jsou dílky ze stejné skládačky. V případě návratu Harrisona Forda však do sebe všechno zapadá. Již před třemi měsíci prohlásil, že je případnému návratu otevřený, pokud by pro něj bylo v příběhu místo.

Scenárista Michael Arndt (Toy Story 3: Příběh hraček) by tedy byl sám proti sobě, kdyby postavu Hana Sola do svého scénáře nezakomponoval. Dalším dílkem, který by této spekulaci nahrával, je údajné využití tzv. Expanded Universe, což není nic jiného, než svět Star Wars mimo filmovou sextalogii. V tomto světě totiž hlavní role přebírají například i potomci postav z původní trilogie, jako Jaina a Anakin Solovi.

Smutné by však bylo, kdyby nebohé děti nad sebou měly pouze dohled svého otce, takže si můžeme připočítat i princeznu Leiu. Carrie Fisher oznámila již minulý rok, že s ní probíhala jednání o případné účasti v chystaném snímku a vzhledem k tomu, že svou účast nevyvrátila, bere se takřka jako hotová věc, že ji po boku Harrisona Forda opět uvidíme. Můžeme však jen doufat, že se nejedná jen o zbožné přání.

Podobný osud s Carrie Fisher sdílí i Mark Hamill, který byl na jednání se svou kolegyní a kamarádkou. Nic naplat, Star Wars bez Skywalkera jsou poloviční, a tak by Hamillovo odmítnutí nesli fanoušci velmi nelibě. V případě, kdy by navíc Carrie Fisher a Harrison Ford s účastí souhlasili, by snad byl Hamill některými radikálními fanoušky i nenáviděn. Těžko ovšem hledat důvod, proč by se do role, která ho proslavila, nechtěl vrátit. Pořád se totiž herectví věnuje a při pohledu na jeho loňský počin v Airborne, by pro něj byly Hvězdné války opravdovým pokladem.

Zanotuje John Williams hvězdněválečnou melodii?

Málokterý film v historii má tak signifikantní úvodní znělku jako Hvězdné války. Jakmile někdo uslyší klasické fanfáry, tak hned ví, odkud vítr vane. Tuto a další skladby stvořil velký umělecký duch Johna Williamse (Oscar za hudbu k Star Wars: Epizodě IV – Nové naději, Čelistem, E.T. – Mimozemšťanovi a Schindlerově seznamu).

Jednu dobu bylo takřka tradicí, že získával s prodlením maximálně dvou let alespoň nominaci na Oscara. V posledních letech sice skládal pro filmové hity, jako jsou Indiana Jones a království křišťálové lebky (2008) či Tintinova dobrodružství, nicméně už to nějak není ono (tedy po stránce ocenění). Naposledy složil soundtrack k Lincolnovi, za nějž by mohl Oscara převzít už tuto neděli.

Nyní se tedy nechal slyšet, že by rád vytvořil hudební podklad pro chystanou trilogii Star Wars. Těžko říct, jestli ho však J.J. Abrams přijme. Asi málokterý režisér si může takový luxus dovolit, nicméně Abrams má svého dvorního skladatele v postavě Michaela Giacchina, který mu vytvořil hudbu k seriálům Alias a Ztraceni, stejně jako k filmům Mission: Impossible III, Star Trek (2009) a Super 8. Giacchina není žádný nazdárek a už má na svém kontě jednu nominaci na Oscara za soundtrack k Ratatouille (2007), zatímco toto ocenění získal o dva roky později díky animáku Vzhůru do oblak.

Jistě, John Williams má na svém kontě už více úspěchů, ale je nezbytné přihlédnout k faktu, že je také o 35 let starší. Těžko tedy soudit, pro jakou variantu se Abrams rozhodne, nicméně se jedná o docela příjemné úvahy, když může jen těžko šlápnout vedle.

Něco málo Expanded Universe

První díl Hvězdných válek vyvolal v roce 1977 opravdové šílenství, které snad nejde přirovnat ani k aktuálnějšímu Pánu prstenů či Harry Potterovi. Jak už to s takovými hity bývá, nalezla se spousta tvůrců, kteří začali obsáhlý vesmírný svět George Lucase využívat. Nejednalo se však o nějaké pokoutné konání, nýbrž o zcela oficiální postup. Veškeré související filmy, seriály, knihy, komiksy, počítačové hry, videohry a další materiály podléhaly schválení, než byly vpuštěny na trh.

Za zakladatele světu „za filmy“ se považuje Alan Dean Foster, který už rok po prvním snímku přišel s knihou Splinter of the Mind´s Eye. Od té doby tento „rozšířený svět“ stále expanduje a pokračuje také mimo šestici filmů. Vyjmenovat všechny časové linky a místa dějů, které vznikly, by trvalo velice dlouho, a tak snad postačí zmínit populární Star Wars: Klonové války či hru Knights of the Old Republic. Pokud bychom se chtěli ponořit hlouběji, našli bychom dokonce jednu příběhovou linii, které by se mohl scenárista Arndt držet pro nadcházející.

Čtyřicet let po událostech ze čtvrté epizody se totiž odehrává příběh, který sleduje osudy dvojčat Hana Sola a princezny Leiy, Anakina Soly a Jainy Soly. Temnou stranu jim pak tvoří jejich bratr Jacen Solo. V těchto příbězích ale vystupují i postavy z původní trilogie, tudíž by se naskytla možnost obsadit známé tváře. Od prvního dílu navíc uběhlo už takřka 36 let, takže by ani nebylo třeba velkého maskování. Arndt má tedy možnost jít vlastní cestou, ale také si situaci trochu ulehčit „obšlehnutím“ tohoto příběhu, který stvořili spisovatelé Troy Denning, Aaron Allston a Karen Traviss.