Den polských filmů v pražském kině Atlas

10.9.2016 at 11:19  •  Posted in Novinky by

Večer polského filmu nabídne životopisný film, drama a komedii.

 

Jednodenní přehlídka se uskuteční v pražském kině Atlas 15. září. V programové nabídce, kterou sestavil festival 3Kino, jsou tři filmy, a to životopisný snímek Papusza (2013), drama Krycí jméno Krtek (2010) a hořká komedie Bobry (2014).

Prvním uvedeným filmem bude Krycí jméno Krtek od 16:30 hodin režiséra Rafaela Lewandovského. Snímek byl uveden na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a v roce 2013 prošel českými kiny. Vypráví o 30letém Pawlovi, který žije se svým otcem Zygmundem, jenž dováží second-handové zboží z Francie do Polska. Rodinné podnikání však náhle naruší obvinění, že Zygmund, uznávaný hrdina hnutí Solidarita, byl informátorem komunistického režimu pod krycím jménem Krtek.

Krycí jméno Krtek

Krycí jméno Krtek

 

Papusza promítaná v 18:30 hodin vypráví o stejnojmenné cikánské básnířce. Snímek byl uveden na MFF Karlovy Vary v roce 2013. Místo pokusu o klasický životopisný film tvůrci evokují události důležité jak pro individuální osud talentované ženy, tak pro novodobou historii jejího etnika. Černobílá fotografie vydává poetické, místy syrové svědectví o krajinách, jimiž před druhou světovou válkou a těsně po ní putovali Romové se svými vozy a svými obyčeji, ale také o zmaru jejich nejlepších tradic a o fyzické i morální bídě, jež je postihla po zákazu kočování.

Trojici filmu zakončí komedie Bobry, kterou už jste mohli vidět v roce 2014 v rámci 3Kino festivalu. Snímek vypráví o již neexistující punkové kapele. Vydala jedno demo, poté se rozpadla a všichni členové pomalu přestali snít o hudbě a velké kariéře. Martin se právě vrací z Irska a s potupným pocitem prohry se rozhodne svůj život ukončit. V sebevraždě mu však zabrání jedna náhodná událost – nalezení inzerátu o prodeji jeho staré kytary. Martin se rozhodne kytaru získat zpět a hudební skupinu obnovit.

3-kino-plakat

Větší výběr filmů nabídne třetí ročník festivalu 3Kino, který uvede polské, české, maďarské a slovenské snímky. Bude se konat od 2. do 6. listopadu v pražských kinech Atlas a Evald. Více informací naleznete na webových stránkách.

Foto: 3Kino, Spectator, Kino Swiat

Marie Dostálová