Nač cestovat do Švédska, když stačí zajet na 43. ročník LFŠ

25.7.2017 at 19:39  •  Posted in Festivaly, Novinky, Svět filmu by

Letní filmová škola se letos mění na švédský stůl. Místo, kde člověk ukojí hlad po dobrých filmech.

 

    Prázdniny se pomalu překlápí do druhé poloviny a s tím se nevyhnutelně blíží další ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Hlavní programový blok 43. ročníku se zaměřil na Švédsko. Na kompletní retrospektivu velikána tamní kinematografie Ingmara Bergmana sice nedojde, ale dramaturgický tým se pokusil pojmout obraz tamní produkce z různých úhlů pohledu – od společenského kontextu po bizarní drobnosti.

   „Na Švédsko jsme se těšili roky, protože jeho kinematografie je neuvěřitelně bohatá a zajímavá, jak historicky, tak i v současnosti,“ uvedla programová ředitelka Iva Hejlíčková.

    Představí se tak koncepce tamního sociálního státu „folkhemmet“ včetně Bergmanových filmů Scény z manželského života /1974/ nebo Léto s Monikou /1953/) i vztah k imigraci. Diváci budou moci objevit velikány žánrového suterénu (neboli černé ovce, které nacházely obživu, ale i věhlas v opovrhovaných zákoutích filmové produkce) a užít si severskou krimi (vedle Mužů, kteří nenávidí ženy /2009/ i méně známé kousky).

Pohádková země (1988), r. Jan Troell

   Švédsku také bude patřit letošní sekce němého filmu s živým hudebním doprovodem, které loni dominovaly sci-fi snímky. V programu se počítá i se slavným Vozkou smrti (1921). Podle dramaturgů je za horor označován zjednodušeně, přesvědčit se budeme moct na velkém plátně za doprovodu skupiny B4.

   Mezi hosty k švédskému programu budou režisér Jan Troell, který v minulosti získal berlínského Zlatého medvěda a byl dvakrát nominován na Oscara. Přijede také Bergmanův syn Daniel Bergmann nebo Tarik Saleh, který ještě v devadesátých letech patřil k nejslavnějším švédským graffiti umělcům, ale letos už vyhrál na festivalu v Sundance.

   „Jan Troell je klasikem švédské kinematografie řazeným po bok Bergmana nebo Widerberga. Daniel Bergman není jen synem slavného otce, ale také svébytným tvůrcem střední generace aktivním v hraném filmu (Nedělňátka) i dokumentu. A konečně Tarik Saleh je progresivním autorem tvořícím klipy pro popovou princeznu Lykke Li,“ podotknul hlavní dramaturg Jan Jílek.

 

Projděte si celého Tarkovského 

   Celá LFŠ se ale nebude točit jenom kolem Švédů. Například retrospektiva letos připadla jednomu z nejzásadnějších filmových tvůrců – Andreji Tarkovskému. Festival uvede jeho kompletní tvorbu, takže dojde i na Stalkera (1979), Solaris (1972) nebo Andreje Rubleva (1966).

   „Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede. K lepšímu pochopení režisérovy tvorby jistě přispěje i přednáška Jaromíra Blažejovského z Masarykovy univerzity v Brně či dokument Básník filmu: Andrej Tarkovskij,“ uvedla Hejlíčková.

Válec a housle (1960), r. Andrej Tarkovskij

   Fanoušci žánru sci-fi se pak můžou těšit i na inventuru žánru. Filmová škola se zaměří na kyberpunk a výlety do kosmu. V obou podsekcích chtějí nastínit, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích. Dojde nejenom na notoricky známé tituly jako Matrix (1999), Planeta opic (1967) nebo Total Recall (1990), ale třeba i původní anime Ghost in the Shell (1995), jehož hranou verzi představil letos Hollywood, Cronenbergův eXistenZ (1999), dále Loganův útěk (1976) nebo Temnou Hvězdu (1974). Částečně se sekce kryje s letošním motivem Projektu 100, který se zaměřil na stejný žánr.

   V rámci sekce Spektrum dramaturgové zacílili na New French Extremity. Směr navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí. Divákům se nabídne cesta do nejodlehlejších zákoutí lidské perverznosti s filmy jako Zvrácený (2002), Kalvárie (2004) nebo Mučedníci (2008).

    Pozornost je pak věnována i vlivu počítačových her na filmovou tvorbu. Sekce Press Start tak nabídne tituly jako Tron (1982), Wing Commander (1998) nebo Na hraně zítřka (2014). Návštěvníci se ale seznámí i s obskurností jako je Molotov Alva a jeho hledání Stvořitele (2007), která se tváří jako dokument, ale natáčena byla v prostředí on-line hry Second Life.

 

První uvedení Svěrákova Po strništi bos a další předpremiéry

   V sobotu 5. srpna slavnostně zakončíme 43. ročník Letní filmové školy exkluzivní předpremiérou nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos. Příběh se vrací k rodině Součkových, kterou známe už z Obecné školy, odehrává se však o několik let dříve, za války. Jan Svěrák na LFŠ přímo zavítá.

Po strništi bos (2017), r. Jan Svěrák

   V předpremiéře se ale diváci mohou podívat i na 8 hlav šílenství v režii Marty Novákové. Snímek je unikátní i tím, že v něm hlavní roli ztvárnila zpěvačka Aneta Langerová. LFŠ pak uvede i soutěžní filmy z Cannes a Karlových Varů – drama Out režiséra György Kristófa o padesátníkovi na cestě východní Evropou, středověké road movie režiséra Václava Kadrnky Křižáček s Karlem Rodenem a Ninu režiséra Juraje Lehotského.

 

Smarzowski představí úspěšnou Volyň, Loznica z Cannes přiveze Krotkou

   Festival pak seznámí i s tvorbou některých dalších hostů. Na filmovou školu zavítá Francouz Philippe Grandrieux, jehož celovečerní filmy podle pořadatelů vynikají strohou a záměrně zneklidňující formou, obsahují minimum dialogů a jsou často zaměřeny na fyzičnost a sexualitu. Program počítá s filmy Temnota (1998), Nový život (2002), Jezero (2009) a Noci navzdory (2015).

   Vystudovaný matematik Sergej Loznica, který se pohybuje mezi fikční a dokumentární tvorbou, uvede na LFŠ i svůj poslední snímek Krotká (2017), se kterým byl v Cannes. Německý film bude v Hradišti zastupovat Angela Schanelecová jako osobnost Berlínské školy. Dorazí také Španěl José Luis Guerín, Polák Wojciech Smarzowski (ten uvede film Volyň /2016/, se kterým triumfoval na národních cenách) a Magda Vašáryová.

   Tak jako v minulých letech se návštěvníci budou moc vydat zkoumat filmy visegrádského horizontu včetně českých novinek v letním kině. AČFK představí tituly pro podzimní distribuci a v rámci Letního festivalového echa se budou promítat nejlepší festivalové filmy z posledního roku, včetně snímků oceněných Zlatým lvem a Zlatým medvědem. Doprovodný program zahrnuje koncerty, divadelní představení, výstavy i další akce včetně odborných programů. Svoji Lekci filmu budou mít Vašáryová, Jan Hřebejk, Daniel Bergman, Troell, Schanelecová, Miro Remo, Saleh, Loznica, Svěrák a Guerín.

Foto: LFŠ, Bioscop

Adam Fiala