Luke Evans jde od Havrana k Vráně

17.5.2013 at 11:20  •  Posted in Novinky by

Některé filmy jsou od počátku považovány za prokleté a i ostřílení filmaři od jejich remaku dávají ruce pryč.

 

Smutnou legendou je v tomto směru Poltergeist (tři díly – 1982, 1986 a 1988), kdy umírali v krátkém sledu po sobě ti, kdo měli s filmem cokoliv společného. Tehdy zemřela třeba i teprve dvanáctiletá Heather O´Rourke, ale také například známý němý indián z Přeletu nad kukaččím hnízdem Will Sampson. Bizarní nehodou se však proslavila i Vrána Alexe Proyase (Já, robot), při jejímž natáčení byl zastřelen herec Brandon Lee. Ačkoliv vznikala pokračování, nikdo si doposud netroufl na předělání prvního dílu. To už ovšem neplatí. Banda okolo filmaře F. Javiera Gutiérreze si na tento nelehký úkol troufá a už k tomu i získala hvězdu do hlavní role v podobě Luka Evanse…

RECENZE filmu Robin Hood ||||| RECENZE filmu Souboj Titánů

Známý neznámý Luke Evans

Luke Evans se k filmu dostal až v pozdějším věku po kariéře v divadle. Když nepočítáme prakticky neznámý muzikál Taboo (2003) a kraťas Don´t Press Benjamin´s Buttons (2009), tak k pořádné roli přišel až v roce 2010 a rovnou v Souboji Titánů. V té době už mu bylo přes třicet let. V témže roce však byl k vidění i v zajímavém drama Sex & Drugs & Rock & Roll nebo v Robinu Hoodovi s Russellem Crowem. Významnější roli a patrně i jeho doposud nejslavnější však získal rok poté, kdy ztvárnil Dia ve Válce Bohů. Snímek sice nebyl tak velkým hitem, jak se slibovalo, ale Evanse konečně pořádně představil publiku. Nemalou příležitost ukázat se však dostal i od Paula W. S. Andersona, který rodilému Velšanovi nabídl možnost zahrát si Aramise v jeho Třech mušketýrech. Minulý rok se Luke Evans konečně objevil v hlavní roli, když v adaptaci Poeova Havrana ztvárnil detektiva Emmeta Fieldse.

luke_evans_vrana_2

Tento rok stále populárnějšího herce sice v hlavní úloze neuvidíme, ale zase se objeví v pořádných peckách. Už brzy si zahraje vedle osvědčených (a původních) hvězd v adrenalinovém hitu Rychle a zběsile 6. Těžko říct, kolik dostane jeho postava prostoru, ale snímek navštíví obrovská spousta lidí, což je pro herce vždycky dobré. Pravděpodobně ještě větší návštěvnost bude mít ale Jacksonův Hobit: Šmakova dračí poušť, kde Evans sehraje zajímavou roli Barda Lučištníka. Příští rok ovšem charizmatické chlapíka uvidíme nejen v repríze této role v závěrečném Hobitovi, ale hlavně jako rumunského panovníka Vlada Naražeče v originálně pojatém Draculovi.

Když Vrána nemůže vzlétnout

Jednoho dne chytré hlavy vymyslely, že by se mohla vzkřísit legenda spojená s temnou Vránou (1994). Patrně však tehdy nečekaly, kolik komplikací se cestou k cíli vyskytne. Relativity Media a Weinstein Company měly nemalé právní tahanice, aby získaly práva na remake populárního mysteriózního dramatu. Když už se však nakonec všechno zdařilo, bylo nezbytné sehnat režiséra. V úvahách byl mj. také F. Javier Gutiérrez, který se proslavil španělským apokalyptickým dramatem 3 dny (2008). První však nabídku dostal Stephen Norrington (Blade), který však brzy od projektu vycouval. Poté dostal příležitost režisér 28 týdnů poté (2007) Juan Carlos Fresnadillo, který se také nechal otrávit příšernými průtahy, takže se producenti rychle vraceli k původně zamýšlenému Gutiérrezovi.

Každý z režisérů měl svůj tip na herce do hlavní role. Stephen Norrington měl velice bujnou fantazii, když si dlouho pohrával s myšlenkou, že by Erica Dravena ztvárnil Mark Wahlberg (Odstřelovač, Méďa). Juan Chrlos Fresnadillo neuvažoval o moc racionálněji, když si vymyslel do role pomstychtivého rockera Bradleyho Coopera. Když se ke kormidlu konečně dostal Gutiérrez, tak přišla konečně racionální úvaha. Postupně přicházeli v úvahu James McAvoy (mladý Charles Xavier z X-Men: První třída), Tom Hiddleston (Loki z Avengers) a nakonec Alexander Skarsgard (Bitevní loď). Poslední jmenovaný už se začal jevit jako vysoce pravděpodobná varianta, když přišla zpráva jako blesk z čistého nebe, že si hlavní roli zahraje Luke Evans.

Že bude Erica Dravena hrát zrovna Luke Evans, není zase takovým překvapením, jak by se mohlo zdát. Byl totiž zamýšlen hned od začátku jako první volba, nicméně jeho natáčecí kalendář byl tak nabitý, že musel nejprve odmítnout. Průtahy spojené s natáčením však způsobily, že se Evansovi nakonec volný prostor objevil, takže se s hercem dohodli. Nutno podotknout, že je rodák z Walesu starší (34 let), než byl v době natáčení Brandon Lee (29), takže bude zajímavé sledovat, jak si s tímto tvůrci a patrně hlavně maskéři poradí. Na druhou stranu má Dravenova postava na obličeji vrstvu bílého make-upu, takže je koneckonců jedno, jak je herec starý.

luke_evans_vrana_4

Vloni se mluvilo o tom, že půjde Vrána do kin už letos, což je samozřejmě nyní už nemožné. S obsazenou hlavní rolí, režisérem a hotovým scénářem by se vše mohlo pohnout konečně kupředu. Jestli se těšit, nebo bát, je na každém. Pokud se některé informace ukážou jako pravdivé, tak v remaku Vrány nebude Eric Draven zavražděný rockový muzikant, ale policista. Navíc bude stejně jako jeho přítelkyně sirotek a ještě k tomu silně věřící, z čehož budou pramenit četné citace z Bible. Menší změny jsou asi u remaku pochopitelné, ale tohle už vypadá trošku přestřeleně, takže vše zavání průšvihem. Třeba bude ale právě Vrána tím filmem, který z vycházející hvězdy Luka Evanse udělá ověřeného herce pro velkofilmy.

Foto: H.C.E./Rogue Pictures (Havran)/Relativity Media (Immortals)

2 Komentářů

  1. Lucinka / 22.3.2015 at 15:03 /

    Máte tam chybu. Luke Evans neztvárnil Artemise, ale Aramise. Artemis tam ani nebyl 😉

Komentáře jsou zakázány.