Oscarový Chris Cooper jako Norman Osborn!

28.2.2013 at 11:56  •  Posted in Novinky by

Nacházíme se v době, kdy ty největší blockbustery tvoří z většiny filmy, které jsou založeny na komiksových charakterech. Stačí se podívat na soupis toho, co nás letos v kinech čeká – Iron Man 3, Kick-Ass 2, The Wolverine, Muž z oceli a další.

 

Příští roky se v tomto ohledu příliš lišit nebudou a vedle hitů jako Avengers 2, X-Men: Days of the Future Past, dvojky Thora a Kapitána Ameriky či Guardians of the Galaxy se objeví v pokračování i starý známý The Amazing Spider-Man. Zatímco drtivá většina postav už má své představitele, Norman Osborn stále čekal, kdo se ho zhostí. Nakonec bitvu vyhrál oscarový Chris Cooper, který se jeví jako výborná volba…

RECENZE filmu The Amazing Spider-Man 2 /// RECENZE filmu Mupeti

Mise: Casting The Amazing Spider-Man 2

Režisér Marc Webb (The Amazing Spider-Man, 500 dní se Summer) si bezesporu umí vybírat herce do svých filmů. Jestliže tedy někdo pochybuje o jeho režisérských kvalitách, zde příliš dohadů není. V prvním díle Spideyho dobrodružství se vedle neotřelého představitele hlavní role Andrewa Garfielda (The Social Network) objevila další herecká naděje Emma Stone (Gangster Squad – Lovci mafie), zatímco jim kryli záda ostřílení Rhys Ifans (Piráti na vlnách) a Martin Sheen (Apokalypsa). Tento dobrý mix zafungoval trochu jako lepidlo puklin ve scénáři, kterých bohužel nebylo málo. Pro pokračování si Webb opět dává na castingu záležet, takže zatímco Andrew Garfield, Emma Stone a Martin Sheen zůstávají, přidávají se k nim další zajímavé tváře.

amazing_spiderman2_2

Už dříve vyplulo na povrch, že záporně nabitého Electra si zahraje držitel Oscara za roli Raye ve stejnojmenném filmu Jamie Foxx. K němu se prakticky vzápětí přidal Dane DeHaan (Kronika), jenž bude mít tu čest ztvárnit roli Harryho Osborna. Postavy Mary Jane Watson se ujme půvabná Shailene Woodley, která zazářila po boku George Clooneyho ve filmu Děti moje. O něco aktuálnějšího data je angažování Paula Giamattiho (Těžká váha), který se z Alekseie Sytseviche promění ve vzteklého Rhina. Doposud však bylo potřeba ještě obsadit roli Normana Osborna. Nyní si však můžeme konečně i tuto postavu spojit s konkrétní tváří. Zakladatele Oscorpu totiž ztvární držitel Oscara Chris Cooper!

Herec mnoha tváří

Chris Cooper Když uslyšíte jméno Brada Pitta, tak si bezesporu vzápětí vybavíte i tvář. Tato rovnice samozřejmě funguje i naopak. Pakliže ale zaslechnete jméno Chrise Coopera, jen málokdo si k němu přiřadí tvář. Přesto jste ho už pravděpodobně v nějakém snímku viděli. Letos dvaapadesátiletý herec už sice hraje pěkných 25 let, větší pozornosti se mu však dostalo až v roce 1999, kdy do kin dorazila Americká krása. Oscarový hit sice nenabídl Cooperovi velkou roli, ale konečně mu umožnil ukázat se v něčem větším.

Nabídky se začaly konečně hrnout a jedna byla zajímavější než druhá. Pro rok 2000 z toho vykrystalizoval historický Patriot (plukovník Harry Burwell) a komediální Já, mé druhé já a Irena (poručík Gerke). O dva roky později pak přišlo road movie Dálnice 60 (Bob Cody) a především dramatická Adaptace (John Laroche), díky níž získal Cooper Oscara za vedlejší roli. Laťka byla tedy nastavena vysoko. Seabiscuit (2003, Tom Smith) se však také podařil, takže se zdálo, že se vše ubírá správným směrem.

Chris Cooper i nadále měl cit pro výběr správných filmů, takže jsme ho mohli zahlédnout i v Mariňákovi (2005), Království (2007) či Městě (2010). V Mupetech (2011) si zahrál větší roli zlého ropného magnáta Texe Richmana, zatímco ve hvězdami nabitých Pravidlech mlčení (2012) byl spíše upozaděn. Podobný osud ho pravděpodobně čeká i v letošním August: Osage County. Chris Cooper je tedy bezesporu skvělý herec, který se objevuje ve kvalitních snímcích, nicméně příliš prostoru mu nabízeno není.

Pár dohadů o novém Spider-Manovi…

V souvislosti s obsazení role Normana Osborna se vzápětí začalo řešit, zda se zároveň objeví i Green Goblin. Marc Webb tedy neotálel a ihned poznamenal, že záporáci Electro a Rhino postačí. Fanoušci si však ihned našli další téma – objeví se ve filmu alespoň na chvíli Venom!? Marc Webb 7. února podráždil jejich fantazii ještě víc, když tweetnul na svůj profil obrázek se schránkou číslo 14, kterážto v komiksu ukrývala původ postavy Venoma.

Zdá se tedy, že se fanoušci dočkají. Ostatně tomu napovídá i další faktor – spoluautor scénáře James Vanderbilt je zároveň scenáristou samostatného snímku Venom. Pokud jste viděli třetí díl Raimiho verze Spider-Mana, o původu této postavy máte asi jasno. Najdou se však tací, kteří jsou přesvědčeni o tom, že se ve Venoma nepromění Eddie, nýbrž sám Harry Osborn. Je pravdou, že k této domněnce jsou hned dvě opodstatnění – 1. v komiksech pod názvem Ultimate Spider-Man se skutečně tato varianta objevila, 2. obrázek se schránkou číslo 14 se objevil pouhý den po narozeninách představitele Harryho Dana DeHaana. Druhé vodítko se však jeví spíše jako čistá náhoda a jedná se patrně hlavně o zbožné přání mnoha geeků.

Další dohady jsou okolo případné hrozby pro Spider-Mana v podobě party The Sinister Six. Pod tímto záhadným názvem není třeba hledat nic jiného než spolčení šesti záporáků, jejichž složení se časem měnilo. Původně se však byla skupina ve složení Dr. Octopus (zakladatel), Vulture (Sup), Kraven the Hunter (Lovec Kraven), Mysterio a Sandman. Dr. Octopus po útěku z vězení chtěl zkontaktovat všechny, kdo nenávidí Spideyho, ale odpověď získal pouze od pětice zmíněných.

Marc Webb dostal v interview pro MTV dotaz přímo na tělo, zda existuje šance, že bude muset „pavoučí muž“ časem čelit této přesile. Jak je režisérovým zvykem, pouze se uculoval a prohlásil něco ve smyslu, že existuje něco jako příběh v pozadí, o němž však nehodlá nic prozradit. Takže vlastně nejsme o nic moudřejší, spíš ještě více zmateni.

Existují ještě další záhady, nicméně jestli se jejich rozřešení dočkáme ještě před samotným promítáním, z úst Marca Webba to určitě nebude. Nakonec je to však logické, protože není v jeho zájmu, aby vytáhl všechna esa z rukávu hned takhle z kraje. Občas ale něco „ujede“ samotným hercům, takže ačkoliv je Webb tajemnější než Mysterio, nějaké bližší informace mohou brzy na povrch vyplavat i tak.

Foto: Columbia Pictures