Připojí se Bill Paxton k Tomu Cruisovi v dalším sci-fi?

22.9.2012 at 16:56  •  Posted in Novinky by

Bill Paxton není hercem „první ligy“ a nemá miliony fanoušků jako třeba Brad Pitt či George Clooney. Ve své kategorii se však jeho jméno zapsalo nesmazatelným písmem.

 

K vidění tak byl ve sci-fi hitech jako Terminátor, Vetřelci či Predátor II. Nyní se nahlas mluví o tom, že by si mohl zapsat další výraznou položku do životopisu. Měl by se totiž připojit k Tomu Cruisovi v adaptaci sci-fi románu All You Need Is Kill!

Když na hlavní roli nedosáhnete

Když točíte film, musíte vedle hvězd v hlavních rolích sehnat také někoho, kdo bude hrát jakési druhé či třetí housle. Je to vskutku nevděčná úloha, a většinou je to příležitost pro začínající herce, neustále začínající herce nebo ty, kteří se v dané váhové kategorii vyprofilovali. Vedle top celebrit, které zbožňují miliony lidí po celém světě, tudíž existují i herci, kteří se obrní trpělivostí a kvalitně (a bez velkých řečí) odehrají vedlejší role. Je jednoduše radost mít takové pracanty pod svými křídly. Bezesporu se sem řadí i Bill Paxton.

Jeho jméno sice nemá takový zvuk, nicméně se objevilo v titulcích k mnoha filmovým hitům. S herectvím začal už v sedmdesátých letech, nicméně první rolí, která by stála vůbec za zmínku, je v Lampasy (1981). Zde se sice setkal s komediálními hvězdami Billem Murrayem a Johnem Candym, nicméně jeho budoucnost se měla ubírat jiným směrem. Ten určil v roce 1984 svým debutovým celovečerním sci-fi James Cameron. Jednalo se samozřejmě o legendárního Terminátora, kde si Bill Paxton zahrál jednoho z pankáčů (toho s modrým čírem a otiskem pneumatiky přes tvář). Ačkoliv se jednalo o klasický „štěk“, pro tehdy téměř třicetiletého herce to znamenalo, že se dostal do pozornosti specialisty na velkolepé akčňáky Camerona a úspěšného producenta Joela Silvera.

Terminátor opravdu nastartoval Paxtonovu kariéru, o čemž svědčí role v Komandu (1985), Vetřelcích (1986), Predátorovi II (1990) či Appolu 13 (1995). Ačkoliv se jednalo o vedlejší role, Paxtona to nijak netrápilo a měl tak možnost účastnit se těchto klasik. Vedlejšáky provázejí celý jeho profesní život, a když už dostal možnost zahrát si roli hlavní, tak sice nezklamal, nicméně do podvědomí tato díla nevstoupila. Rok 2004 se stal smutně přelomovým, když si Paxton zahrál hlavní role hned ve třech filmech – Ztracený ráj, Letka Bouřliváků a Klub hrůzy. Na první pohled to sice tak zle nevypadá, ale nešlo o žádné perly a navíc se filmy úplně minuly s tím, na co se Paxton do té doby specializoval. Jako herce ho to sice nepohřbilo, ani mu to ale nepomohlo.

Dokonce ani spolupráce se Stevenem Soderberghem ve Zkratu (2011) nebyla tím pravým ořechovým. Nyní se však zdá, že by mohl Bill Paxton dostat šanci dostat se znovu na výsluní v žánru, ve kterém si udělal jméno (kdo se může pochlubit tím, že byl jako jediný zabit Terminátorem, Vetřelcem i Predátorem?).

Jeden opakující se den v Cruisově společnosti

Příležitost mu údajně má poskytnout režisér Doug Liman, který je podepsán pod úspěšnými snímky jako Agent bez minulosti (2002), Pan a paní Smithovi (2005) či Jumper (2008). Ten se totiž chystá natáčet filmovou adaptaci japonského sci-fi grafického románu spisovatele Hiroshi Sakurazaka s názvem All You Need Is Kill!. První verzi scénáře sepsal Dante Harper, který však přes svoje epicky znějící jméno nemá doposud žádný zářez (v příštím roce se však do kin dostane akční hororová komedie Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic).

RECENZE filmu Douga Limana Fair Game

Jak se často stává, scénář nezůstal nezměněn a tentokrát se o přepsání postaral Joby Harold, jenž debutoval v roce 2007 thrillerem Probuzení s Haydenem Christensenem a Jessicou Albou v hlavních rolích. Výsledný scénář odkoupilo před dvěma lety studio Warner Bros. za tři miliony dolarů, což je vskutku zajímavá částka. V hlavní roli se objeví Tom Cruise, který byl do filmu angažován spíše z marketingových důvodů, neboť dle předlohy je voják, kterého bude hrát, podstatně mladší. Při rozpočtu okolo 150 milionů dolarů se však nelze divit, že se vsází na jistotu. Roli Bitch of War (uvidíme, jak se s touto slovní hříčkou popasují čeští překladatelé) si zahraje Emily Blunt (Správci osudu, Ďábel nosí Pradu). V blíže nespecifikované roli by se měl objevit i rapper T.I., jenž si zahrál v Americkém gangsterovi (2007).

RECENZE filmu Správci osudu

Mírné déja vu budou patrně zažívat diváci, kteří viděli filmy Na Hromnice o den více a Hvězdnou pěchotu. Ačkoliv se jedná o bizarní kombinaci, právě hlavní části obou filmů se kompletují v All You Need Is Kill. Hlavní zápletka totiž vypráví o vojákovi „bažantovi“, který během útoků mimozemšťanů zemře v boji. Svůj poslední den života však opakuje stále dokola, což ústí ve stále lepší a lepší bojové dovednosti. Zlomovým momentem je až 158. cyklus, kdy se na scéně objeví Bitch of War. Hrdinovi by se totiž díky této události mohlo podařit vymanit se z frustrujícího koloběhu, jenž už ho tak dlouho provází. Zápletka zní hodně zajímavě a i díky rozpočtu filmu by se mohlo jednat o pořádný blockbuster. Bohužel není jisté, jestli si zde Bill Paxton zahraje, nicméně by to pro něj byla dobrá příležitost, jak zavzpomínat na legendární sci-fi akce a znovu pořádně nakopnout svou kariéru. Zda se jedná pouze o dohady, se dozvíme už velmi brzy, neboť s natáčením by se mělo začít hned potom, co Cruise dotočí Oblivion.