Přivede Brett Ratner Batmana do Ligy spravedlivých?

29.8.2012 at 17:24  •  Posted in Novinky by

V současnosti se stále Marvel může opájet svou výjimečností, kterou si vysloužil díky Avengers. Ti zaútočili na kina v květnu a doposud vydělali skoro 1,5 miliardy dolarů.

 

Byl to tehdy vskutku odvážný počin najmout seriálového Josse Whedona, aby se zhostil režie takhle drahého blockbusteru, nicméně tento tah vyšel na jedničku a studio si ho pojistilo i pro pokračování, které je ohlášeno až na 1. května 2015. Poměrně dlouhá mezera mezi těmito akčními hity však nabízí prostor k manipulaci konkurenci, kterou zastupuje především gigant DC Comics…

 

Liga spravedlivých – konkurence Avengers?

Jestliže mají u Marvelu svůj tým Avengers, DC Comics (chce-li DC Entertainment) mají svou Ligu spravedlivých. Jejími zakládajícími členy jsou supersilný Superman, superrychlý Flash, žena obdařená nespočtem superschopností Wonder Woman, mimozemšťan J’onn J’onzz, člověk schopný dýchat pod vodou Aquaman a v neposlední řadě majitel kouzelného zeleného prstenu Green Lantern. Neoficiálně k nim patří také Batman, který však plní funkci jakéhosi Wolverina, jelikož pouze přislíbil pomoc v případě nouze, zatímco si ostatní přísahali věrnost.

S výjimkou J’onn J’onzze a Aquamana měli už všichni svůj samostatný celovečerní film, ať už si pod tím představíme Nolanův majstrštyk nebo bezkoncepční televizní snímky. Nicméně dohromady je doposud diváci měli možnost zahlédnout jen v animované či v papírové podobě. Díky nesmírnému úspěchu snímku o konkurenčních Avengers však začali v DC Comics dost nahlas řešit, že by nebylo tak úplně od věci, kdyby své hrdiny spojili i pro hraný film. Přeci jen obrat z 220 miliónů dolarů na bezmála 1,5 miliardy dolarů už je slušný argument. A to do celkové částky není samozřejmě zatím započítán zisk z prodeje DVD a Blu-ray nosičů.

Trable s režiséry

Jelikož DC Comics de facto spadají pod Warner Bros. Entertainment, není vůbec pochyb o tom, kdo by se postaral o produkci. V současné době je již znám dokonce autor scénáře, který není dopsán. Jde o prakticky neznámého Willa Bealla, který zatím dostal na starost jen pár dílů seriálu Castle na zabití. Jakkoliv nemá příliš pestrou minulost, budoucnost se jeví daleko zajímavěji. Vedle Ligy spravedlivých totiž bude uveden v titulcích u mafiánského Gangster Squad (s Ryanem Goslingem, Seanem Pennem, Joshem Brolinem či Emmou Stone), zatím trochu záhadného Logan’s Run (opět Ryan Gosling) či možného pokračování Smrtonosné zbraně.

Scénář Ligy spravedlivých pak má být temný a do značné míry plný drsných scén. Zatímco scenárista je snad už nezpochybnitelný, daleko větší komplikace skýtá výběr režiséra. Lidé z Warner Bros. samozřejmě intenzivně přemlouvali Christophera Nolana, který z trilogie Batmana s Christianem Balem udělal velice výnosný podnik. Nolan se však rozhodl držet slovo, že se v komiksových adaptacích chvíli angažovat nebude, což bylo veliké zklamání jak pro Warnery, tak pro značnou část fanoušků. Velice brzy se však ve spojitosti s režií objevilo jméno Bena Afflecka (Gone, Baby, Gone; Město) a vše se bralo za hotovou věc. Bohužel Affleck však před pár dny nadšení zchladil tvrzením, že se jedná bezesporu o zajímavý a vzrušující projekt, ale on na něm pracovat nebude. Vzhledem k tematice jeho filmů se však nejedná o takový šok. Vždyť koneckonců přičichl ke komiksu pořádně jen díky roli v Daredevil.

Opět otrávení fanoušci se posléze upnuli k ideje, že by se jejich hrdinů mohli ujmout sourozenci Wachowští (Matrix, Speed Racer), jejichž Atlas mraků vpluje do kin 22. listopadu tohoto roku. Podle ukázek film vypadá velkolepě, a tak po prodělečném Speed Racerovi možná nadanému duu svítá na lepší časy. Ačkoliv by si jistě nejeden divák přál slyšet něco jiného, jsou zatím fenomenální bratři pouze na listině režisérů, které se chystá studio oslovit.

Bude Ratner tím vyvoleným?

Na pomyslný seznam režisérů, kteří budou s největší pravděpodobností kontaktováni, nyní přibylo další jméno. Zatímco jsou sourozenci Wachowští spíše zbožné přání, které se může, ale spíše nemusí vyplnit, režisér Křižovatek smrti, Červeného draka či Posledního vzdoru X-Menů Brett Ratner se jeví pravděpodobněji. Koneckonců právě v X-Men: Poslední vzdor dokázal, že talent pro točení komiksových adaptací bezesporu má a to i v případě stmelování několika superhrdinů dohromady.

Ratner by navíc potřeboval další pořádný zářez jako sůl, neboť se v posledních šesti letech v kinech neobjevilo z jeho tvorby víceméně nic, co by vzbudilo větší ohlas. Dokonce ani hvězdami nabitá akční komedie Mistrovský plán (Ben Stiler, Mathew Broderick, Eddie Murphy) nepřinesla vloni kýžené vavříny. Režisér ovšem nemá ve svém kalendáři příliš zabraného místa, když snad jediným potenciálním projektem bude už čtvrté pokračování Křižovatky smrti.

Tento fakt je samozřejmě velice příznivý, protože se nebude muset čelit kolizím s natáčecími termíny. Plusové body si také Ratner mohl připsat za to, jak dokázal vytrvale čelit uštěpačným poznámkám některých komiksových nadšenců, kteří se s vervou pouštěli jako supi do jeho adaptace X-Menů. Proti rodákovi z Miami Beach však hovoří nepříliš velké renomé. DC Comics s Warner Bros. by totiž mohli mít tendenci vsadit na zvučnější jména ? la Brian Singer (Superman se vrací, X-Men) apod.! Případ režiséra Avengers Josse Whedona však dokazuje, že tato cesta není vždy tou nejlepší a že je občas lepší pustit se do většího rizika.

Vrátí se Batman na filmová plátna?

V souvislosti s Ligou spravedlivých se samozřejmě hovoří i o Batmanovi. Nolan nechal svého netopýřího muže na holičkách a ten je nyní zcela bezprizorní. Ačkoliv se hovoří o tom (varování před spoilerem!), že by se ho mohl ujmout ambiciózní Joseph Gordon-Levitt, patrně ještě dlouho nebudou žádné oficiální informace. Možnost by však byla právě v zařazení Batmana do týmovky, což by bylo pro příznivce asi stravitelnější než samostatný film tak krátkou dobu po Nolanově trilogii.

I když je Batmanova účast v týmu Ligy spravedlivých neoficiální, je její neodmyslitelnou součástí a bylo by snad i podivné, kdyby se v případném snímku neobjevil. Nabízí se však ještě myšlenka, kdo by superhrdiny vlastně vedl. V komiksech se totiž střídají především Superman a Batman. Zamyšlení není zcela od cesty, protože je možné, že se právě vedoucí Ligy spravedlivých může dočkat samostatného snímku. Ve Warner Bros. tak pravděpodobně musí kalkulovat i s těmito faktory. Batman měl film letos (Temný rytíř povstal) a Superman bude mít příští rok (Man of Steel), zatímco Liga spravedlivých se plánuje na zatím nespecifikované datum v roce 2015. Ať se tedy zvolí do čela této party kdokoliv, fanoušci jistě budou brzy očekávat jeho sólo představení…

Poznámka šéfredaktora: Jestli nejsou hlavouni u Warnerů hloupí, musí vědět, že vložení tak velkého projektu, jako je Justice League, do rukou rutinéra a řemeslníka by se rovnalo zahubení naděje na unikátní film. Mohou sice usilovat o jistotu a Brett Ratner by jim mohl připravit nějaké to klidné spaní, ale zaangažování talentu by prospělo. Chceme radši typ dokonalých a chytrých X-Men 2 než uřvané a zhloupnuvší X-Men 3. Hádejte, do jakého světa by se víc hodily nové verze Batmana a Supermana, oboje pod kontrolou Nolana?