Ptačí úlet – opeřenci žádají svobodu

28.10.2013 at 10:39  •  Posted in Novinky by

Říjnový měsíc je na animované filmy bohatý a na jeho sklonku, v den, kdy angloamerické země oslavují strašidelný svátek Halloween a pomalu se chystají na Den díkůvzdání, se do kin vydají dva krocani, kteří obyčejně končívají jako pečeně na stolech Američanů.

 

Berou si však inspiraci z britských ostrovů, kde se v roce 2000 pod vedením plastelínového studia Aardman vzbouřily slípky a uspořádaly Slepičí úlet. Krocani v aktuálním filmu Ptačí úlet, který do kina přináší distributor H.C.E. , mají ambicióznější plán, než se jen vyhnout vlastnímu pekáči. Jejich bláznivé dobrodružství zahrnuje stroj času, s nímž se chtějí vrátit v čase a zachránit mnoho krocaních životů tím, že zamezí vzniku tradice na Den díkůvzdání.

Za režií filmu stojí Jimmy Hayward. Tento tvůrce se učil v uznávané animační baště Pixaru, kde pomáhal jako jeden z animátorů na filmech jako dva Příběhy hraček nebo Příšerky s.r.o. Samostatnou autorskou dráhu započal s Hortonem, adaptací díla nápaditého a v Americe oblíbeného dětského autora Dr. Seusse. Film se slonem a národem pidimužíků Kdovíků si získal popularitu a velkou měrou uspěl v kinech.

ptaci_ulet_2

Na Ptačím úletu figuruje Hayward také jako spoluautor scénáře, kde mohl uplatnit mnoho ze svých zkušeností. V originálním znění byli jako dabéři krocanů a dalších postav osloveni velké hollywoodské hvězdy – Owen Wilson (Stážisti) či Woody Harrelson (Hunger Games) . V několika menších rolích pak zaskočil sám Hayward, třeba když bylo potřeba namluvit prezidenta, který hlavnímu krocanovi Reggiemu udělí milost, aby se vyhnul pobytu v rozžhavené troubě.

Snímek je zároveň celovečerní animovanou prvotinou amerického studia Reel FX. Dosud měli zkušenosti spíš s krátkým filmy, včetně těch ze světa Já, padoucha nebo Doby ledové. V Ptačím úletu pracují s komickou podstatou parťáckých podívaných – oba krocani totiž mimo hrátek s časem musí najít i společnou cestu. Diváci se mohou jejich dobrodružstvím bavit v kinech od 31. října 2013.

Foto: H.C.E.

Tags: ,