Robert Redford bude točit sérii o nesmrtelném!

9.8.2012 at 17:33  •  Posted in Novinky by

Robert Redford se chystá přesedlat z celovečerních filmů na menší formát. Cílem se mu stala novela Peta Hamilla s názvem Forever (Navždy), která za mořem vyrostla v bestseller.

 

Redford hodlá z této knihy udělat seriál, který bude produkovat jeho společnost Sundance Productions (založena na jaře letošního roku) spolu s Radical Media a Fremantle Enterprises. Jestliže vám názvy produkčních společností nic neříkají, je to patrně tím, že se zaměřují pouze na televizní filmy, seriály a pořady. Adaptace nás zavede daleko do minulosti, konkrétně do roku 1741 v New Yorku.

Věčný život v newyorském jablíčku

Ani zdaleka se však nebude jednat o klasické dobové drama. Kniha totiž sleduje příběh muže, který zůstane nesmrtelným do té doby, dokud neopustí ostrov Manhattan. Tato skutečnost mu umožňuje sledovat růst New Yorku z malé komunity Irů a Angličanů v obrovské mraveniště přezdívané Big Apple, jak ho známe dnes.

Jelikož nemá budoucí filmová série zatím profil na žádných stránkách televizních stanic, bude pravděpodobně natočena dříve, než se pro ni najde „domov“. Televize se do tohoto projektu zatím příliš neženou možná i kvůli tomu, že dosud nebylo uveřejněno jméno režiséra, natožpak scénáristy. Jelikož má však Redford s režírováním bohaté zkušenosti, mohl by do režisérského křesla usednout právě on (minimálně pro začátek). Scénář by pak mohl vytvořit sám autor knižní předlohy Pete Hamill (u nás vyšla jen jeho kniha Srpnový sníh), který už má na svědomí hned čtyři kousky z předchozích let a jeho psavecké projevy sahají k sedmdesátým letům.

Rozvleklost několika sérií, nebo kompaktnost jedné?

Ať už odpovědnost za převedení knihy do filmové série převezme kdokoli, nebude to mít snadné. Pete Hamill totiž nebyl troškař a obsáhl příběh hlavního hrdiny od roku 1741 až do 11. září 2001, tudíž se nabízí otázka, jak rychle budou tvůrci historií procházet. Pokud se filmaři zaseknou pouze v 18. století, celé kouzlo knihy tím zabíjí. Koneckonců nevidět dramatické zvraty poloviny 19. století trochu jinak, než jak jsme je mohli spatřit v Ganzích New Yorku, by byla určitě škoda.

Jít cestou rychlého „průletu“ dějinami však také patrně není dobrý nápad. Příběh má obrovský potenciál a pozorovat život člověka, který měl tu možnost procházet největší historické momenty uplynulých 260 let, je neuvěřitelně lákavé. Robert Redford nemá ve zvyku vzít si na starost projekty, které by neměly dopadnout dobře, tudíž se dá očekávat, že nás bude čekat velkolepá podívaná, která by se kvalitou mohla přiblížit (alespoň doufejme) například Impériu – Mafii v Atlantic City

Detailnější přehled obsahu novely Forever:

Příběh začíná v roce 1741 a sleduje život irského žida Cormaca O’Connora, který vyrostl v Irsku oficiálně jako protestant, nicméně byl tajně vychováván v duchu galského náboženství, a to včetně mytologie i jazyka. Hnán snahou o pomstu za smrt svého otce sleduje stopu vraha až na palubu lodi do New Yorku.

Na lodi se seznámí s africkým otrokem Kongem, se kterým se po příjezdu do New Yorku připojí k povstání proti Britům. Poté, co je rebelie potlačena, davy se rozprchnou do ulic, přičemž je Kongo chycen. Cormac ho zachrání od jisté smrti, je při tom však postřelen. Jeho uzdravení se dramatický zrychlí, když zasáhne Kongova kněžka mrtvých Tomora, která Cormacovi propůjčí dar nesmrtelnosti do té doby, dokud neopustí ostrov Manhattan.

Co poté následuje, je příběh muže, který bojoval v Americké revoluci, znal se s legendárním politikem Williamem Tweedem a zažil i události z 11. září 2001. V roce teroristických útoků na New York se seznámí s půvabnou dívkou Delfinou. Projevuje se prokletí, jenž kněžčin dar s sebou přináší (Cormac přežívá všechny, které měl kdy rád). Ve stejnou chvíli přijde do styku s Williamem Warrenem, jenž je potomkem vraha Cormacova otce. Láska, touha po pomstě a rozhodnutí žít věčně svádí nelítostný souboj, který vrcholí dnem 11. září 2001…