Zemřela herecká legenda Radoslav Brzobohatý!

12.9.2012 at 16:59  •  Posted in Novinky by

Jak se zdá, úmrtí populárních režisérů a herců neberou konce. Dnes přinesl smutnou zprávu Ondřej Brzobohatý, jenž Českou televizi informoval o tom, že zemřel jeho otec, herecká legenda Radoslav Brzobohatý.

 

Stalo se tomu tak den před jeho osmdesátými narozeninami. Syn Ondřej konkrétnější detaily nesdělil, manželka Hana Gregorová vše pouze potvrdila.

Divadelní kariéra

Radoslav Brzobohatý se narodil ve slovenských Vrútkách, ale brzy s rodiči odešel do Valašského Meziříčí, kde se při studiu na gymnáziu věnoval hraní v kapelách. Z gymnázia je však v kvintě vyloučen a je nucen se v Krnově vyučit mechanikem pletařských strojů. I v Krnově však pokračoval s hraním v kapele.

Více než hudba ho však brzy začalo táhnout herectví. Odešel tedy v roce 1950 studovat na pražskou DAMU a po absolutoriu přijal nabídku účinkovat v Městském divadle v Kolíně. Brzy však odešel za režisérem Lubošem Poživilem do Mostu, kde získal možnost vyzkoušet si role různého charakteru.

Ani zde se však neusadil a putoval po divadlech v Olomouci a Příbrami, než zakotvil v Divadle S.K. Neumanna v Libni. Díky plodné spolupráci s oblíbeným režisérem Václavem Lohniským získal Brzobohatý například nezapomenutelnou roli v Dykově Krysařovi.

Největší část svého života však zasvětil Divadlu na Vinohradech, kde působil nepřetržitě v letech 1967-1999. Poté působil jako hostující herec na mnoha scénách, kdy stojí za zmínku především role v Řeku Zorbovi v Hudebním divadle Karlín. Od roku 2004 však účinkoval především v Divadle Radka Brzobohatého, které založil spolu se svou třetí manželkou Hanou Gregorovu (těmi prvními byly Jarmila Kolářová a Jiřina Bohdalová).

Herec různých tváří

Z divadla nikdy není příliš daleko k filmu, takže bylo pouze otázkou času, kdy diváci uvidí Radoslava Brzobohatého i na televizní obrazovce či v kině. Dostat nabídku od Karla Steklého (Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím) se tehdy neslušelo odmítat. Nebyl k tomu také ostatně důvod, neboť Brzobohatý se ve svém debutu Mstitel (1959) ocitl hned v hlavní roli. Ačkoliv toto drama upadlo z velké části do zapomnění, objevily se zde herecké legendy jako Jan Pivec, Martin Růžek, František Filipovský či Jan Skopeček. Výkon hlavního představitele byl natolik sugestivní, že se začaly postupně hrnout nabídky, které však prozatím pouze předznamenávaly vzestup hvězdy.

Za přelomovou označoval Brzobohatý roli nadporučíka Krále v Atentátu (1964) Jiřího Sequense. Nutno podotknout, že se film o dramatických událostech kolem útoku na Reinharda Heydricha opravdu zapsal do české kinematografie zlatým písmem a jedná se patrně i o nejlepší Sequensův výtvor mimo detektivek s radou Vacátkem. Po Atentátu se začaly objevovat nabídky rolí ve filmech pestrých žánrů. Ať už to však bylo drama Všichni dobří rodáci (1968), komedie Zabil jsem Einsteina, pánové… (1969), tísnivý politický thriller Ucho (1970) či později pohádka Princ a Večernice (1978), Brzobohatý vždy patřil k ozdobám a odváděl jeden z nejlepších výkonů.

Nezapomenutelné však byly i role v seriálech, kdy za zmínku stojí především velkolepě pojatý F. L. Věk. Ani dnes již klasický seriál z prostředí statku s koňmi Dobrá voda či velice vkusné převedení románu Eduarda Basse na televizní obrazovku Cirkus Humberto by však neměly být opomenuty.

Herec pro každého

Radoslav Brzobohatý za svůj život ztvárnil desítky rolí, které byly v drtivé většině skvěle zahrány. Snad každý divák si tak jistě vybere nějakou, která se pro něj stala tou nejoblíbenější. Charismatický herec byl zkrátka jedním z těch, kterého si téměř nešlo nezamilovat. Ať už byl ministerským náměstkem Ludvíkem v Uchu, Mrakomorem v Princi a Večernici či profesorem Kardou ve Sněženkách a machrech, vždycky za sebou nechal nezapomenutelnou stopu.

Málokomu se poštěstilo za svůj život potěšit a pobavit tolik lidí z tolika generací. Letošní vstup do Dvorany slávy je toho důkazem a pravděpodobně nikdo nepochyboval o tom, že si tuto čest zasloužil. Radoslav Brzobohatý byl skvělý herec a člověk, a tak si je třeba ho pamatovat…

Tags:

1 komentář

  1. Andy Angee Soukalová / 15.9.2012 at 08:28 /

    Můj oblíbený herec =) ♥ je mi to moc moc a moc líto ♥

Komentáře jsou zakázány.