Zmrzlinu si z LFŠ letos odvezl Svěrák i Vášáryová

12.8.2017 at 17:39  •  Posted in Festivaly, Novinky by

Jaké filmy a jaké hosty nabídla letošní Filmovka?

 

   Na 43. Letní filmové škole v Uherském Hradišti se během 10 dnů vystřídalo 6 tisíc akreditovaných návštěvníků, což je více lež loni, a projekce v letních kinech zhlédlo 55 tisíc diváků. Uvedeno bylo celkem 216 filmů, 58 položek odborného programu včetně 11 lekcí filmu, 11 koncertů, 9 divadelních představení a 11 výstav. Asociace českých filmových klubů, hlavní pořadatel Letní filmové školy, udělila pět výročních cen.

   Hlavní sekce Fokus se letos zaměřila na švédskou kinematografii. Složena byla z pěti podsekcí, v nichž mohli diváci nahlédnout do prvních desetiletí švédského filmu, dozvědět se, jak kinematografie reflektovala sociální a politický vývoj nebo si připomenout úspěšné severské kriminální snímky. Sekce žánru sci-fi se letos zaměřila na kyberunk a představy výletů do vesmíru. Dále byly představeny pojmy britský heritage film a New French Extremity a proběhla přehlídka kompletní tvorby Andreje Tarkovského.

   Výčet programu tím zdaleka nekončí, už jenom proto, že své filmy představilo také mnoho početných hostů festivalu. Mimo jiné, letošní LFŠ také ukázala, že může sloužit i jako místo, v němž se diváci nejen vzdělávají o filmové minulosti, ale mohou okusit i aktuální tvorbu. Letní festivalové echo a pravidelná dávka evropských novinek činí z LFŠ událost, která jde s dobou.

Redakční minirecenze

 

Ceny pro hosty z Polska a Švédska

   K prvním hostům, které Letní filmová škola přivítala, patřila Magda Vášáryová, která v pátek 28. července před projekcí filmu Marketa Lazarová převzala pod patronací Města Uherské Hradiště Výroční cenu AČFK za jedinečné propojení jemnosti a suverenity hereckého výrazu a fascinující kariéru zasvěcenou nejen filmu.

   Při slavnostním zahájení v kině Hvězda v sobotu 29. července obdržel Jan Troell, držitel desítek ocenění ze světových festivalů, pod patronací Velvyslanectví Švédska v České republice Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za výjimečnou a kompaktní filmografii silně spjatou se švédskou historií i společností.

   Dvě výroční ceny byly předány v sobotu 5. srpna. Ve Slováckém divadle před projekcí nejlepšího polského filmu loňského roku Volyň převzal pod patronací Zlínského kraje Wojciech Smarzowski Výroční cenu AČFK za nekompromisní obrazy polské společnosti a jejích historických zkušeností, které zůstávají univerzální a aktuální i pro diváky jinde ve světě.

Magda Vašáryová

   Při slavnostním zakončení Letní filmové školy pak předala ředitelka festivalu Radana Korená letos poslední zmrzlinu Janu Svěrákovi. Výroční cena AČFK byla režisérovi pod patronací firmy innogy udělena za čtvrtstoletí filmové práce, která představuje ojedinělé spojení vysoké filmové kvality s diváckou atraktivitou.

   Hosty Letní filmové školy byli také filmaři Daniel Bergman, Tarik Saleh, Sergej Loznica, Philippe Grandrieux, Angela Schanelecová, José Luis Guerín, Miro Remo či Jan Hřebejk.

Podívejte se na naši fotogalerii z Filmovky

 

Vařící filmová škola

   Nový projekt „LFŠ uvádí“ vyhrála na základě diváckého hlasování britská gay romance Na konci světa, která byla uvedená na festivalu Sundance a následně se stala jedním z nejoceňovanějších filmů letošního roku. AČFK uvede tento snímek do distribuce v lednu 2018.

  „Jsem šťastný, že LFŠ znovu potvrdila svoji nezastupitelnou roli v rámci českých filmových festivalů a opět jsme společně s našimi diváky i hosty absolvovali filmový maraton plný vnímání, naslouchání a sdílení,“ řekl hlavní dramaturg Jan Jílek.

   „Můj dík patří všem dramaturgům, kteří připravovali letošní program, můj obdiv a úcta pak všem divákům, kteří ho navzdory extrémním teplotním podmínkám aktivně, a pokud mohu soudit i spokojeně, navštěvovali,“ uvedla na závěr festivalu programová ředitelka Iva Hejlíčková.

   „Letošní Letní filmová škola byla skutečně mimořádně letní, ale věřím, že i přes extrémní teploty naši návštěvníci ocenili zajímavý a vyrovnaný program ve všech sálech i ve všech stanech. Mám velkou radost, že jsme ta vedra všichni přežili ve zdraví, a nejen přežili, ale hlavně si celou „Filmovku“ krásně užili. Už teď se všichni těšíme na příští rok,“ shrnula 43. ročník ředitelka festivalu Radana Korená.

   Za redakci Moviescreenu se těšíme na další ročník, na kterém budeme moci strávit týden v příjemné festivalové atmosféře a snad již s klimatizací v Klubu kultury, který byl letos skutečně skleníkem. Kdo však ustál projekci ve Sportovního hale, tak má od nás obdiv.

Foto: LFŠ