10 věcí, které na filmovém festivalu ve Varech určitě (ne)musíte!

28.6.2012 at 13:35  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Co musíte ve Varech zažít? Čemu je lepší se naopak vyhnout? Proč chutnají vyhlášené termální prameny hůř než bobky s mákem? Na koho si dát majzla? Čtěte našeho rozverného průvodce festivalem!

 

Na jaký film na MFF v Karlových Varech zajít? Kolik stojí lístek? Kde se dá koupit pass? Kdy otevírají pokladny? Co se týká filmu, doporučuji důkladně projít program, ale nenechat se ukolébat anotacemi, které mohou znít velmi lákavě. Vyhledejte si snímek na IMDb.com a podívejte se na hodnocení. Přečtěte si nějakou recenzi a hlavně – nespoléhejte na to, že film, který obdržel cenu na velkém festivalu typu Berlinale nebo bodoval v národních anketách o nejlepší filmy (vzpomeňte, kolik nominací na Českého lva získalo např. úděsné Odcházení (nesouhlas, pozn. šéfredaktora)), bude kvalitní. Často je to úplně naopak. Na ostatní otázky naleznete odpovědi na stránkách festivalu. Teď na vás čeká 10 rozpustilých tipů!

karlovy_vary_1 karlovy_vary_2

1) Milujete artové snímky, dlouhé záběry, ponurou atmosféru, minimum dialogů, depresivní příběh, vykonstruované dějové zvraty, kontroverzní témata a úplně neznámé herce a režiséry? Tak to musíte zajít na nějaký film na festivalu.

2) Ve Varech rozhodně musíte aspoň čtyři filmy v jednom dni. Hlavu máte k prasknutí nabitou dojmy, v břiše hlad, ale ten pocit, jak vás film naplnil, je zkrátka nepopsatelný! A navíc můžete po příjezdu před svými přáteli v hospodě machrovat. Tolik filmu neviděli ani za měsíc.

3) Rozhodně nemusíte vyzkoušet jeden z termálních pramenů. Ať vás při nastupující dehydrataci (na začátek se čekají třicítková vedra) ani nenapadne přiložit ke kohoutku plastovou lahev, neboť prameny mají až 70 stupňů Celsia. Takže se vám jednak scvrkne láhev a taky se můžete opařit. A kdyby vám ani tahle argumentace nestačila, tak vězte, že ta voda chutná jak vyvařená kůže z mrtvé kočky smíchaná s odporně smrdícími minerály.

4) Jste žena? Máta ráda Channinga Tatuma? Chcete vidět nahá pozadí a nejen to? Pokud jste si třikrát řekly „ano“, tak rozhodně ve Varech musíte na projekci nového filmu Stevena Soderbergha Bez kalhot (Magic Mike), který se odehrává ve striptýzovém klubu.

5) Pokud jste fanoušci britské herečky Helen Mirren nebo americké herečky Susan Sarandon, tak si na ně musíte počíhat, neboť se letos ve Varech objeví, aby si převzaly Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. A možná získáte i autogram!

6) Musíte být připraveni na hlad. Časová okna mezi jednotlivými projekcemi mohou být tak krátká, že sotva stihnete doběhnout od Thermalu do Richmondu, abyste pak běželi do kina Drahomíra (opačný konec města). Doporučuji s sebou vždy mít něco k jídlu, protože nebudete mít čas ani na ty oschlé halušky ze stánku.

7) Rozhodně se nemusíte dohnat na pokraj kolapsu. Ano, někteří zarytě tvrdí, že vstávání na šestou hodinu ranní na pokladny a tříhodinový spánek je přesně to „pravé festivalové“, ale únava, která na vás pak celý den v potemnělém sálu doléhá, je dost nepříjemná. Mikrospánky u těch nejzajímavějších filmů vás budou ještě dlouho štvát!

8) Ve Varech potkáte tolik známých nebo přátel, že tomu sami nebudete věřit. Proto si musíte vyhradit čas na nečekaná setkání, protože jedině na tomto festivalu se vám stane, že potkáte spolužáka ze základky nebo první lásku ze střední.

9) Nemusíte předbíhat ve frontách. Bohužel mnoho lidí má opačný názor, takže až vy budete trpělivě sedět dvě hodiny před sálem a čekat na vpuštění, může se stát, že vás předběhne banda drzounů. Předběhnutí volí podobnou taktiku a začnou předbíhat také. Nechovejte se jako barbaři, řešte to jinak. Stěžujte si securiťákům, uvaděčkám, pořadatelům. Časem se třeba dočkáme změny.

10) Do Varů rozhodně nemusíte z povinnosti. Spousta lidí tam jezdí jen kvůli večírkům nebo ze zvyku – a je to na nich poznat. Arogantní pohledy pseudocelebrit nebo drzí chytrolíni, kteří už za ta léta dobře ví, jak očůrat systém a druhé naštvat. Vyzkoušejte Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, Febiofest v Praze, Cinema Mundi v Brně, Sundance v USA nebo něco úplně jiného. Protože pokud nejde o život, jde o …. Však to znáte.

Uvidíme se tam!

Marie Dostálová