20. ročník Festivalu indického filmu jako velkolepá párty

10.10.2023 at 20:20  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Festival indického filmu se dočkal svého 20. ročníku. Tradičně proběhne v pražském Světozoru od 12. do 14. října. Součástí bude také výstava plakátů a párty.

 

   Během uplynulých devatenácti ročníků se promítly desítky filmů, archivní i nové, černobílé i barevné, a dokonce jeden ve 3D. Nešlo ale jen o tzv. tradiční „Bollywood“, ale také o filmy z ostatních indických regionů (např. marátské, telugské, tamilské, bengálské), mimo Indii pak i filmy nepálské a dokonce pákistánské.

   Na plátně se vystřídalo nesčetně žánrů, od typických kasovních trháků (komedie, drama, thriller, krimi, horor apod.) přes filmy artové, experimentální, studentské, animované, queer i dokumentární. Proběhlo také několik debat s hosty z řad tvůrců nebo herců, mezi které patří například představitel slavného Sandokana Kabir Bedi.

   Pestrá směs toho nejzajímavějšího, co za poslední roky vzniklo ve velkých i nezávislých studiích po celé Indii, je nachystána v programu jubilejního 20. ročníku od čtvrtka 12. do soboty 14. října. V rámci oslav je od začátku října přichystána i výstava filmových a festivalových plakátů z předchozích ročníků.

   Atmosféru Indie po dobu konání festivalu vždy doplňovalo jídlo z indické restaurace nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“ (nejinak tomu bude letos). Opravdovou tradicí se stala zejména taneční bollywoodská párty. Ta letošní bude vyvrcholením oslav v sobotu 14. října, po dlouhé době opět v klubu P.M. v Trojické ulici.

Celý program je k dispozici na stránce festivalu.

Festival má také facebookovou událost, kam se s blížícím se termínem přispívají zajímavosti a detaily k filmům.

Fotografie: For Films