5 zásadních českých filmů tohoto podzimu

28.9.2023 at 22:38  •  Posted in Preview, Svět filmu by

O zájem publika bude v českých kinech v nadcházejících měsících usilovat kromě nákladných zahraničních blockbusterů také několik ambiciózních domácích snímků. Část z nich si odbyla světovou premiéru na letošním karlovarském festivalu.

 

Bod obnovy

   V Evropě roku 2041 mají všichni lidé ústavní právo prožít „jeden celý život.“ Pokud se vám stane nehoda, jste oživeni a můžete pokračovat dál ve svém životě. Stačí si každé dva dny pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti –⁠ tzv. „bod obnovy“. Zaslouží si ale vůbec lidstvo právo na druhou šanci? V hlavních rolích futuristické detektivní sci-fi celovečerně debutujícího režiséra Roberta Hloze se objeví Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Václav Neužil, Karel Dobrý aj.

Premiéra: 21. září

 

Hadí plyn

   Filmová odysea v režii Davida Jařaba (Hlava-ruce-srdce /2010/) pojednává o cestě do uzavřené oblasti na hranici mezi orientálním a okcidentálním světem, do nitra emocionální paměti a temných zákoutí lidské mysli, do míst, kde na sebe naráží lidská potřeba podvolit si přírodu, vysát její duši i přírodní zdroje a ulovit nebo pokořit vše živé v ní. Snímek inspirovaný novelou Josepha Conrada Srdce temnoty je podobenstvím o cestě do míst, kde už neplatí civilizovaná pravidla a realita osciluje mezi racionalitou a snem. Ústřední role ztvárnili Stanislav Majer, Václav Vašák, Mara Lukama a Martin Pechlát.

Premiéra: 28. září

 

Úsvit

   Protagonistkou dobového snímku Matěje Chlupáčka (minisérie Zrádci /2020/) je Helena (Eliška Křenková), žena mladého ředitele továrny (Miloslav König), která se nachází uprostřed rostoucího města baťovského střihu v malebném podhůří Tater. Odhodlaný pohled aspirující lékařky, která se chystá brzy porodit, však náhle zastíní nález mrtvého těla novorozence na dvoře fabriky. Helenina vrozená empatie, zesílená jiným stavem, se nespokojí s nápadně rychlým vyřešením záhady. Detektivní drama zasazené do roku 1937 slibuje progresivní a hluboce lidský pohled na téma kontroverzní nejen těsně před netušenou válkou, ale i o desítky let později.

Premiéra: 5. října

 

Bratři

   Historické drama Bratři vypráví jeden z nejkontroverznějších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunistickém Československu stává terčem pronásledování. Bratři věří, že proti diktatuře lze bojovat jedině se zbraní v ruce. Zakládají proto odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, načež se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Dlouho připravovaný snímek Tomáše Mašína (Němá tajemství /2023/) byl letos vybrán jako tuzemský zástupce v boji o Oscara.

Premiéra: 26. října

 

Přišla v noci

   Když si pár třicátníků (Annette Nesvadbová, Jiří Rendl) pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Šedesátnice Valerie (Simona Peková) je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Černá komedie režisérů Tomáše Pavlíčka (Chata na prodej /2018/) a Jana Vejnara (Kamenný příběh /2011/) specifickým způsobem rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

Premiéra: 2. listopadu

Fotografie: distributoři snímků

Roman Freiberg