3 tipy na festival australského filmu

2.11.2018 at 08:04  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Přinášíme vám tipy na trojici snímků, které by byla škoda minout.

 

   Další ročník přehlídky Aussie & Kiwi Film Fest potrvá od 2. do 7. lsitopadu v pražských kinech Ponrepo a Lucerna. Vstupenky jsou k zakoupení online či u pokladen.

 

Rabbit-Proof Fence

   Rok 2002 znamenal pro australskou kinematografii jeden z těch okamžiků, kdy si ji celý svět všiml a sbírala mnohá ocenění. Zasloužil se o to právě film Rabbit-Proof Fence. V něm trojice aboriginských dívek prchá napříč australským vnitrozemím ze státního zařízení pro asimilaci míšenců, kam byly násilím odvlečeny od svých rodin. Děvčata se vydávají zpátky domů podél plotu vystavěného bílými osadníky proti králíkům. V patách je jim ale vytrvalý domorodý stopař, který se pro ně stává největším nebezpečím.

   Film vznikl podle skutečné události z počátku třicátých let minulého století. Aussie & Kiwi Film Fest uvádí tento snímek u příležitosti desátého výročí od omluvy australské vlády tzv. ukradené generaci, jíž se označuje téměř 100 000 aboriginských dětí, které byly ve 20. století z vládního nařízení odebrány rodičům. Film uvede kulturní antropolog PhDr. Stanislav Slavický – připomene „ztracenou generaci Aboriginců“, které se australská vláda v čele s ministerským předsedou Kevinem Ruddem omluvila v roce 2008.

Promítání: ÚT, 6. 11. 2018, 20:30 KINO PONREPO

 

Zvláštní barvy

   Milena se vydává do australského vnitrozemí za svým nemocným otcem, který hledá opály na vzdálených ložiscích. Objevuje pomalý a neobyčejný svět lidí, co odešli z většinové společnosti a sdílejí ideály svobody. Otec se brzy začne bránit tomu, aby se dcera vrátila zpět do města. Uvízlí v čase a v měsíční krajině proměněné po těžbě drahokamů se k sobě pokoušejí najít cestu. Jejich pouto je křehké, stejně jako zvláštní, barevné drahokamy vykopávané ze země. Australské Zvláštní barvy byly minulý rok uvedeny na festivalu v Benátkách. Recenze jej popisují jako minimalistický film, přesto se silnou dávkou emocionálního napětí.

Promítání: NE, 4. 11. 2018, 15:30 KINO LUCERNA

 

Azurová

   Vizuálně působivý dokument zachycuje nejen přírodní krásy naší planety, ale především dopad činnosti člověka na ekosystém oceánů. Autorka snímku Karina Holdenová ve svém filmovém celovečerním debutu představuje divákům několik aktivních ochránců přírody z různých oborů. Ti na konkrétních příkladech přibližují každodenní devastaci oceánů (rybolov, činnost na pobřeží, znečištění, problémy s plasty ad.) a ukazují, jak narušení jednoho článku přírodního prostředí řetězově ovlivňuje další.

   Snímek však není jen pouhou zprávou o alarmujícím stavu našeho životního prostředí, ale i fascinující podívanou na krásy a tajemství podmořského světa. Dokument (viz úvodní foto) procestoval mnohé světové festivaly dokumentárních filmů. Po projekci v Kině Ponrepo bude následovat debata Jak zachránit život v oceánech a co pro to můžeme dělat v Česku?

Promítání: ÚT, 6. 11. 2018, 18:00 KINO PONREPO

 

Foto: AUSSIE & KIWI FILM FEST