REDAKČNÍ STŘIŽNA: hodný dinosaurus, zlý gangster, maniakální Frankenstein a epická hudba

28.11.2015 at 18:19  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Gangster Ka: Afričan

Hlavní taháky: drsný Hynek Čermák, zrod narkobarona

První díl šel do kin na začátku září a přinesl překvapivě pozitivní ohlasy. Moderní, detailní, s excelentním výkonem Hynka Čermáka. Takové přízviska získával film popisující přerod inteligentního podvodníka v nebezpečného mstitele. Ve druhém díle se přesuneme do zahraniční, kde se český gangster v žádném případě neztratí. Většinu času na drogách či pod vlivem alkoholu likviduje svou konkurenci bez mrknutí oka…

Resumé: Jeden z českých filmů letošního roku, který stojí za vidění.

Země původu: Česká republika

Žánr: krimi/drama/thriller; Délka: 100 min; Distributor: Bioscop

 

Hodný dinosaurus

Hlavní tahák: animák, ve kterém je příroda jako živá

Ocitáme se ve světě, který kdysi dávno asteroid minul Zemi, a dinosauři tudíž nevyhynuli. A tak se jednou stane, že se člověk a dinosaurus spřátelí. Více se o ději nemá smysl rozepisovat. Příběh je totiž prostinký tak, že ho zvládne pochopit i ten nejmenší divák. Animace přírody je zde tou nadstavbou, kterou se tvůrci i dospělým pokouší vyrazit dech.

Resumé: Máte-li děcka, sprintujte do kina. V jiném případě si jistě najdete animovaný film, v němž vás neatakuje natolik infantilní humor.

Originální název: The Good Dinosaur, Země původu: USA

Žánr: animovaný/rodinný/komedie; Délka: 101 min; Distributor: Falcon

 

John Williams filmová hudba

Hlavní tahák: orgastický zážitek pro vaše uši

Soundtrack. Někým bývá podceňován, jiní diváci svůj zážitek staví právě na něm. Jedno je jisté. Hudba k filmu neodmyslitelně patří, dotváří děj, podtrhuje emoce, záběrům dává nový význam. Dalším nezpochybnitelným faktem je, že existují melodie, které, i kdyby vás vzbudili o půlnoci a vrazili vám sluchátka do uší, bezpečně poznáte. Znělka ze Star Wars (1977) či Jurského parku (1993) patří mezi tyto notoricky známé kousky. Proto přichází do kin galakoncert s hudbou Johna Williamse, v němž si výlet na Hvězdu smrti v předstihu zopakujete, než za měsíc dorazí nové Star Wars do našich kin.

Resumé: Hudební fajnšmekry dokument nesmí minout. My ostatní nejspíš ještě do Ježíška vydržíme.

Originální názerv: A John Williams Celebration, Země původu: USA

Žánr: hudební; Délka: 90 min; Distributor: Pannonia Entertainment

 

Viktor Frankenstein

Hlavní tahák: Jamec McAvoy se definitivně zbláznil

Snad žádná z premiér tohoto týdne nerozdělila diváky na dva tábory tak jako Viktor Frankenstein. Všichni se shodnou snad bezpečně pouze na tom, že James McAvoy je ve své maniakální roli skvělý. Jinak panují rozličné názory, ať už na Daniela Radcliffa, jemuž jedni přiznávají konečné zbavení se potterovského stigmatu, jiní jeho výkonu naopak vůbec nevěřili, tak v celém pojetí příběhu, které někomu připadá svižné a zábavné, jiným vyloženě prostoduché a nesourodé. Více v recenzi Tomáše.

Resumé: Je Viktor Frankenstein dobrým filmem nebo ne? Nezbývá než vyrazit do kina a otestovat snímek na vlastní kůži. Nás bavil výkon Jamese McAvoye

Originální název: Victor Frankenstein, Země původu: USA

Žánr: drama/horor/sci-fi; Délka: 109 min; Distributor: CinemArt

 
Kamila Steinbachová