46. Letní filmová škola odhaluje program: Wajda, Keaton i izraelský film

17.7.2020 at 10:20  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

46. Letní filmová škola ukazuje svůj plnohodnotný program. Vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další doprovodné akce.

 

   Denní program nás seznamuje s filmy, odborným i doprovodným programem, který se rozprostírá mezi pátkem 7. a středou 12. srpna. Návštěvníci si tedy už mohou v diáři Moje LFŠ zaškrtávat své favority. Program je k dispozici také v mobilní aplikaci LFŠ a při konání v programové brožuře či Filmových listech.

 

Vážený režisér a nesmrtelní šašci

   Jednu z hlavních sekcí přibližuje programový ředitel Jan Jílek: „Velká historická retrospektiva představí polského klasika Andrzeje Wajdu – výběr z jeho filmografie provedla jeho osobní i profesní partnerka Krystyna Zachwatowicz-Wajdová, která bude zároveň hostem LFŠ.” Publikum se bude moci seznámit s režisérovými klasikami, jako je Člověk z mramoru (1977), nebo s jeho posledním projektem Mžitky (2016).

Mžitky

   Dále si diváci budou moci zajít na sekci Neznámý vojín, která představí Dannyho Kaye, jednu z největších hvězd poválečné americké komedie. Z filmografie muže, který uměl zpívat, tancovat, hrát, zvládal nejrůznější akcenty a fyzickou komedii, na LFŠ připomenou jeho nejlepší snímky, včetně díla s přiléhavým názvem Dvorní šašek (1955). Příběh jednoho filmu se zaměří na Řím, otevřené město (1945) Roberta Rosselliniho, první snímek nově se ustavujícího italského neorealistického hnutí, patřící ke zlomovým dílům bezprostředně poválečné evropské kinematografie. Němý film s živou hudbou se tentokrát věnuje Busteru Keatonovi a tváři bez emocí, již ve svých groteskách reprezentoval. Snímky jako Frigo staví dům (1920), Frigo, oběť krevní msty (1923) nebo Frigo na mašině (1926) budou postupně doprovázet hudebníci a skupiny Margo, Povodí Ohře, Raw Deal, Tomáš Knoflíček (Gurun Gurun) a Urbanfailure.

 

Vulgární sekce?

   Třetím rokem se v sekci Východní přísliby představí žánrově a stylově různorodá ochutnávka nových titulů ze zemí někdejšího socialistického bloku. Dojde na ruské psychologicko-erotické drama Věrnost (2019) či debut o youtuberské generaci Z jménem FOMO (2019). V sekci Půlnoční delikatesy se představí „vulgární auteuři“, jejichž tvorba bořila kategorie vysoké a nízké kultury.

   Podruhé se na Filmovce v sekci Terra festivalis objeví národní kinematografie, která se v poslední době etablovala na mezinárodní festivalové scéně. Tentokrát byl vybrán Izrael a snímky, jenž se různými způsoby vyjadřují k ožehavé politické i společenské situaci rozdělené země. Na LFŠ budou promítat mimo jiné Tel Aviv v plamenech (2018) režiséra Sameha Zoabiho či Pracující ženu (2018) režisérky Michal Aviadové. Ve Slováckém muzeu bude k vidění tematická výstava Izrael fotografa Karla Cudlína. Tradiční sekce HOT TV se v tomto roce zabývá filmovou tvorbu, která do hlavní role obsadila právě televizi. Poodkrývat se budou taje amerického zpravodajství či zákulisí toho, jak se natáčí současná quality TV.

Synonyma

   Z hostů na Filmovku dorazí herecká ikona Hanna Schygullová s unikátním Cinekoncertem, scenárista Vladimír Körner, mnohostranný tvůrce Bohdan Karásek nebo režisér Slávek Horák, který v Uherském Hradišti uvede film Havel (2020) vracející se k osobnosti prvního českého prezidenta. Návštěvníci Filmovky budou mít také unikátní možnost zhlédnout livestream Amerikánka a následně se setkat s jeho tvůrci, režisérem Viktorem Taušem a kameramanem Martinem Doubou.

     „Při vědomí, že filmový program bude v souladu s délkou akce omezený, usilujeme o to, aby si zachoval svou kvalitu, pestrost a vyváženost. Návštěvníka LFŠ tedy čeká to, na co je z předchozích let zvyklý: spousta filmových objevů, mimořádných zážitků a především – jejich sdílení,” říká programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Foto: LFŠ