Přehlídka TADY VARY přenese festival do 96 českých kin

28.6.2020 at 13:48  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos kvůli koronaviru nekoná, organizátoři však uvedou v desítkách měst alespoň část původní filmové nabídky.

   Ve chvíli, kdy bylo definitivně rozhodnuto, že 55. ročník MFF Karlovy Vary proběhne s ohledem na opatření vlády souvisejícími s šířením koronaviru až v roce 2021, mělo programové oddělení MFF KV již vybranou řadu zajímavých titulů do festivalového programu. Vznikla tedy myšlenka rozšířit tradiční pofestivalovou přehlídku Vary ve vašem kině a nabídnout ji jako ucelený programový blok kinům po celé České republice v termínu, kdy měl původně probíhat letošní ročník karlovarského festivalu, tedy od 3. do 11. července.

   Přehlídka TADY VARY ve vašem kině nabídne 16 filmových titulů, uváděných jednotně ve dvou představeních denně ve všech zúčastněných kinech, s výjimkou zahajovacího a zakončovacího dne, kdy proběhnou pouze večerní projekce. Představení budou koncipována ve festivalovém duchu, budou doplněna odbornými úvody přenášenými on-line do sálu, do vybraných míst se chystají rovněž delegace.

 

Americké drama nebo sci-fi o astronautce

   V pátek 3. července přehlídku zahájí americký snímek Než skončí léto (2019). Stejně jako v případě dalších 15 filmů ve výběru i snímek Než skončí léto bude ve všech 96 kin zapojených kinech uveden pouze jednou ve stejném termínu. Čeští diváci se na akci dočkají také Proximy (2019), jejíž premiéra musela být odložena epidemii. Projekce Proximy s Evou Greenovou v hlavní roli astronautky, která je zároveň milující matkou sedmileté dcery, proběhne v úterý 7. července. Oba filmy pak v následujících týdnech vstoupí do všech českých kin v péči distribučního labelu KVIFF Distribution, v němž se spojují aktivity MFF KV, České televize a Aerofilms.

   Ve filmu Než skončí léto vypráví režisérka Shannon Murphyová příběh šestnáctileté Milly, která se zamiluje do průšviháře Mosese. Pro Milliny rodiče je to noční můra, první láska ale v nemocné dívce probouzí chuť do života a její energie a touha objevovat brzy otočí celou rodinu vzhůru nohama. V hlavní roli se představí mladá talentovaná herečka Eliza Scanlenová, známá z úspěšného seriálového hitu Ostré předměty (2018). Scanlenová byla obsazena i do nejnovější filmové adaptace známé novely Malé ženy (2019), kde si zahrála po boku Meryl Streepové nebo Emmy Watsonové. Toby Wallace si za svůj výkon v roli Mosese odvezl z loňského festivalu v Benátkách Cenu Marcella Mastroianniho pro nejlepšího mladého herce.

   Film Proxima, oceněný na festivalech v Torontou a San Sebastianu, vypráví příběh astronautky, která se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi Proxima podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou dceru Stellu. Hlavní roli ztvárnila Eva Greenová. Právě výkon devětatřicetileté herečky známé pečlivým výběrem svých rolí nejčastěji vyzdvihují zahraniční ohlasy. Kromě ní ve filmu diváci uvidí Matta Dillona v roli jejího sebevědomého kolegy. Film měl být původně do českých kin uveden 19. března, nyní do nich konečně vstoupí krátce po přehlídce TADY VARY, a to 30. července.

   Na přehlídce budou také uvedeny snímky Ema (2019) světoznámého čilského režiséra Pabla Larraína nebo film Zlovolné historky z předměstí (2020), který byl na festivalu v Berlíně oceněn za Nejlepší scénář. Pozoruhodně vyhlíží také maxicko-španělská koprodukce Bez zvláštních znamení (2019), která získala na festivalu Sundance cenu diváků.

Kompletní program přehlídky Tady Vary ve vašem kině a další informace najdete na www.kviff.com.

Foto: kviff.com

Tags: , ,