86. Oscaři – pizza party s Gravitací a 12 lety v řetězech

3.3.2014 at 21:21  •  Posted in Svět filmu by

Napětí vyšlo naprázdno, Akademie zůstala věrná svému obrazu. Sedm cen získala Gravitace, ale ne tu nejprestižnější.

 

Ačkoli bezmála třetina všech otevřených obálek s výherci skrývala výmluvný podtitulek „GRAVITY“, cenu za nejlepší film orbitální drama neukořistilo. Akademie filmového umění a věd nakonec kráčela ve šlépějích Zlatých glóbů a britských cen BAFTA a nejhodnotnější soška se ocitla v rukou producentů filmu 12 let v řetězech. Předpovědi vítězů na základě údajů o stáří, pohlaví a rasové příslušnosti hlasujících obvykle vyznívají do prázdna, tentokrát však zažitý stereotyp šedesátiletého bílého akademika dostál své pověsti a upřednostnil velké téma před velkou filmařinou. 12 let v řetězech trumfovalo jen ve dvou dalších kategoriích – nejlepší adaptovaný scénář a debutantka Lupita Nyong’o se stala nejlepší herečkou ve vedlejší roli.

oscar_2014_vyherci_2

Šampiónem na body se tak stala Gravitace. Odvážné vizionářství Alfonse Cuaróna mu přineslo hned dvě sošky, kromě té za nejlepší režii i za nejlepší střih. Po pěti neproměněných nominacích se svého Oscara dočkal i kameraman Emmanuel „Chivo“ Lubezki. Dál byla oceněna hudba Stevena Price, střih a mixáž zvuku a pochopitelně i vizuální efekty.

Smolařem večera se ukázal Špinavý trik Davida O. Russella. Třebaže byl se svými deseti nominacemi zpočátku favorizován, nakonec žádnou z nich neproměnil. Není se čemu divit, po nadšených recenzích zámořských kritiků se začaly množit i nepokrytě negativní ohlasy. Špinavý trik tak neuspěl ani jako nejlepší originální scénář (výhra pro Spikea Jonze s futuristickou romancí Ona) a s prázdnou odcházel i celý ansámbl (Amy Adams, Christian Bale, Bradley Cooper a Jennifer Lawrence).

oscar_2014_vyherci_3

Herecké kategorie se obešly bez jakéhokoli překvapení. Obdarováni byli oba herci z Klubu poslední naděje, Jared Leto ve vedlejší úloze a Matthew McConaughey v ústřední roli. Zazářila i Cate Blanchett, pro kterou je soška za Jasmíniny slzy Woodyho Allen druhým Oscarem v její plodné kariéře. Ve své dlouhé děkovné řeči se elegantně vyhnula kontroverzi, jaká jejího režiséra v posledních týdnech stihla. Po dvou soškách si odnesly cenu filmy Ledové království a Velký Gatsby. Z cizojazyčných filmů dominovala Velká nádhera.

Ukázněná Ellen Degeneres to měla po nespoutaném Sethu McFarlaneovi těžké. Večer ale zvládla se ctí, jakkoli nenabídla nic, co nešlo v předchozích ročnících vidět. Vyčníval jen úspěšný pokus o nejtweetovanější selfie v historii, kdy se v přímém přenosu nechala vyfotit s Bradem Pittem, Angelinou Jolie, Kevinem Spaceym, Meryl Streepovou, Julií Roberts a mnoha dalšími. Nasnadě je otázka, šlo o improvizované vystoupení nebo chytrý reklamní trik?

oscar_2014_vyherci_4

KOMPLETNÍ SEZNAM VÝHERCŮ:

Nejlepší film: 12 let v řetězech

Režie: Alfonso Cuarón – Gravitace

Herec v hlavní roli: Matthew McConaughey – Klub poslední naděje

Herečka v hlavní roli: Cate Blanchett – Jasmíniny slzy

Herec ve vedlejší roli: Jared Leto – Klub poslední naděje

Herečka ve vedlejší roli: Lupita Nyong’o – 12 let v řetězech

Neanglicky mluvený film: Velká nádhera – Itálie

Nejlepší animovaný film: Ledové království

Kamera: Emmanuel Lubezki – Gravitace

Původní scénář: Ona

Adaptovaný scénář: John Ridley – 12 let v řetězech

Hudba: Steven Price – Gravitace

Píseň: Ledové království – „Let it Go“

Výprava a dekorace: Velký Gatsby

Kostýmy: Velký Gatsby

Masky: Klub poslední naděje

Střih: Gravitace

Mix zvuku: Gravitace

Střih zvuku: Gravitace

Vizuální efekty: Gravitace

Nejlepší celovečerní dokument: 20 Feet from Stardom

Krátkometrážní dokument: The Lady in Number 6: Music Saved My Life

Krátkometrážní animovaný film: Mr. Hublot

Krátkometrážní hraný film: Helium

Marek Koutesh