A dýchejte klidně. Z LFŠ zamíří do kin islandské drama

9.8.2018 at 23:00  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Léto nekončí, škola ano, ta filmová. Letos uvedla 235 filmů. Jeden poslali do běžné distribuce i diváci.

 

   Letošní 44. Letní filmová škola v Uherském Hradišti během deseti dnů uvítala 5 100 akreditovaných návštěvníků a dalších více než pět tisíc vstupenek se prodalo v rámci balíčků. K vidění bylo 235 filmů, ale i 7 divadelních představení nebo 7 výstav.

   Už několikátý rok v řadě se „filmovka“ potýkala s určitou nepřízní počasí, nepříjemná vedra totiž převzala kontrolu nad Českem téměř shodně se začátkem Letní filmové školy, jediným pozitivem bylo, že to nejhorší teplo přišlo až v týdnu po festivalu. Ale co nebylo letos, může být příští rok. Jisté je, že se každoročně stává věcí nejen uměleckého vkusu, ale i fyzické zdatnosti některé projekce (například ve Sportovní hale/Klubu kultury) přežít.

   Vliv počasí se ale během dnů zdál být nejzjevnější na ústřední ploše festivalu – na náměstí Míru u kina Hvězdou, kde je sice hlavní koncentrace doprovodných stánků s občerstvením, ale absence stínu zrovna nevybízí k postávání a probírání existenciálního významu horečnatého závěru Bergmanovy Hodiny vlků (1968).

Katinka Farago

   A právě filmy byly tím hlavním, v čem nicméně akce nezklamala. Častá zaplněnost sálů navíc ukazovala, že si to myslí i návštěvníci. Byla tu možnost seznámit se podrobně (i s komentářem blízké osoby Katinky Farago) s tvorbou Ingmara Bergmana (byť nešťastnou dramaturgickou souhrou bylo, že loňský švédský fokus také pár Bergmanových filmů zahrnul), podobně detailní rozbor mohl divák učinit u vybraných filmů Mikea Leighe, který neváhal osobně debatovat o svém tvůrčím procesu po každé projekci.

Mike Leigh

   Rovnováhu tematicky těžkých a náročným filmům letos představovaly muzikály. Nevýhodou kategorie ale bylo, že zkrátka nemohla obsáhnout všechno okolo muzikálu a předvést všechny zásadní kousky, což by vystačilo na vlastní festival. Stejně tak zůstává úskalím festivalu, že mnohdy nabízí jenom jednu projekci filmu a zainteresovaný divák se dostává mnohdy do složité volby, když má vybrat mezi dvěma výbornými kusy, zatímco o tři hodiny později naopak není z čeho vybírat. Program se zdá plný, ale hodně věcí tvoří doprovodný program, kde by možná nebylo na škodu do budoucna ubrat a posílit projekce, respektive omezit rozmanitost, aby mohly skutečně zaznít nosné linie ročníku.

  Jistou ozvěnu bude mít Letní filmová škola ještě v běžných kinech. Do distribuce totiž zamíří v lednu příštího roku vítěz sekce LFŠ uvádí, o kterém rozhodlo divácké hlasování (promiň Cilliane Murphy), a to debut islandské režisérky Isold Uggadottirové A dýchejte klidně (2018). Komorní příběh dvou na první pohled velmi odlišných žen získal i cenu za režii na Sundance.

 

Radost z hostů

   Předností LFŠ nadále zůstává přítomnost zajímavých filmařů. K prvním hostům, které Letní filmová škola přivítala, patřil Bahman Ghobadi, který na slavnostním zahájení festivalu v sobotu 28. července před projekcí filmu Želvy mohou létat převzal Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za hrané filmy i dokumenty, které s „nebývalou intenzitou analyzují minulost, současnost i budoucnost kurdského národa“.

Bahman Ghobadi

  Naopak poslední letošní cenu udělila asociace v pátek 3. srpna Leighovi, který na Letní filmové škole strávil bezmála týden. “Je to pro mě velká čest a v noci tu zmrzlinu budu olizovat. Zažil jsem tu skvělý týden, velmi stimulující, máte tu nadšené publikum, takže opravdu děkuji. Doufám, že se sem budu moci vrátit,” uvedl režisér k ceně, kterou obdržel za kariéru naplněnou filmy reflektujícími komplikovanost mezilidských vztahů. Celkem Asociace českých filmových klubů letos udělila pět výročních cen.

  „Jsem šťastný, že LFŠ potvrdila svoji pozici a po roce jsme se opět s našimi diváky i hosty ponořili do chladivého oceánu jménem film. Vyváženost a různorodost programu činí z Letní filmové školy akci, díky které tisíce diváků dobrovolně opustí svoji komfortní zónu a vydávají se vstříc dílům z celé historie kinematografie. Mike Leigh často mluvil o své posedlosti filmem, hltání filmových obrazů i způsobech přemýšlení o nich a jeho výroky lze vztáhnout i na naše publikum vyznačující se čistým a neutuchajícím zájmem o film. Letní filmová škola se snaží nejen bavit, ale také učit přemýšlet, a já doufám, že se nám to daří stále lépe,“ řekl hlavní dramaturg akce Jan Jílek.

Zakončení festivalu s Ivou Hejlíčkovou a Radanou Korenou

   „Hlavním motivem letošní Letní filmové školy byla džungle a džungli Uherské Hradiště opravdu připomínalo. A to nejen počasím. Nepřeberná směs filmů, ale i odborných a doprovodných programů vyžadovala rozvahu, odvahu i osobní nasazení, protože ztratit se v ní bylo až příliš snadné. A mě vždycky – znovu a znovu – překvapuje, s jakým elánem do ní naši účastníci vstupují, jakou životaschopnost tváří v tvář počasí i přemíře vjemů projevují. Pro takové diváky je radost festival chystat,“ řekla programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.

  Příští 45. Letní filmová škola Uherské Hradiště se bude konat od 26. července do 4. srpna 2019.

Zdroj: LFŠ

Foto: LFŠ, Adam Fiala, Marek Koutesh

Adam Fiala