7 největších zářijových filmů

31.8.2022 at 11:30  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Začínající podzim bude ve znamení historických velkofilmů, fantazie a uhrančivých žen.

 

Kino premiéry:

Jan Žižka

   Dlouho očekávaný velkorysý historický projekt scenáristy, producenta a režiséra Petra Jákla (Kajínek /2010/, Ghoul /2015/) nás zavede do Evropy konce 14. století a bude pojednávat o zrodu legendárního českého vojevůdce Jana Žižky. Toho si zde zahrál renomovaný hollywoodský herec Ben Foster. V dalších rolích se objeví oscarový Michael Caine, Matthew Goode, Til Schweiger, Karel Roden a další.
Premiéra: 8. září

 

BANGER.

   Druhý celovečerní snímek talentovaného autorského filmaře Adama Sedláka (Domestik /2018/) je příběhem mladého pražského dealera kokainu Alexe (Adam Mišík), jehož snem je stát se rapovou hvězdou. K tomu mu má pomoci natočení featu se Sergeiem Barracudou. Má ale jen pár hodin, aby na vytouženou spolupráci sehnal dostatek peněz. Divoká jízda hříšnou noční Prahou může začít. V dalších rolích se objeví Marsell Bendig, Anna Fialová nebo Jan Révai.
Premiéra: 22. září

 

To nic, drahá

   Za nenápadným názvem se skrývá slibně vypadající psychothriller, jenž je druhým celovečerním režijním počinem herečky Olivie Wilde (Šprtky to chtěj taky /2019/). Snímek, jenž je zasazen do 50. let minulého století, vypráví o Alici (Florence Pugh), ženě v domácnosti žijící se svým manželem (Harry Styles) v na první pohled dokonalém vztahu. Záhy se však Alice začne obávat, že jeho okouzlující společnost možná skrývá znepokojivá tajemství.
Premiéra: 22. září

 

Tři tisíce let touhy

   Po sedmi letech od fenomenálního akčního sci-fi Šílená Max: Zběsilá cesta (2015) přichází do kin vizionářský génius George Miller s neobvyklou fantasy. Akademicky vzdělaná doktorka (Tilda Swinton) se v Istanbulu střetne s kouzelným džinem z láhve (Idris Elba), jenž jí za svobodu nabídne splnit tři přání. Doktorka je však zběhlá v mytologii a dobře ví, že s džinem není radno si zahrávat a že se takto splněná přání mohou obrátit proti tomu, kdo je vyslovil. Džin jí začne vyprávět fantastické příběhy ze své minulosti a lidské historie. Nakonec doktorka vysloví přání, které oba dva překvapí.
Premiéra: 29. září

 

 

VOD premiéry:

Pinocchio

   Celovečerní hranou verzi jedné z nejslavnějších pohádek si jako svůj další film vybral proslulý oscarový režisér Robert Zemeckis, autor hitů jako je trilogie Návrat do budoucnosti (1985-1990) nebo Forrest Gump (1994). Klasický příběh vypráví o dřevěné loutce, která touží stát se skutečným chlapcem. A které se pokaždé, když zalže, prodlouží nos. Hvězdnému hereckému obsazení vévodí Tom Hanks, Luke Evans a Joseph Gordon-Levitt.
Premiéra: 8. září (Disney+)

 

Blondýnka

   Očekávaná novinka ambiciózního osobitého režiséra Andrew Dominika (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem /2007/) má velkou šanci se stát dosud nejodvážnějším a nejotevřenějším filmovým zpracováním života nezaměnitelné herečky a zpěvačky Marilyn Monroe. V titulní roli se představí Ana de Armas (The Gray Man /2022/), v dalších pak Adrien Brody nebo Bobby Cannavale.
Premiéra: 23. září (Netflix)

 

Na pivo do první linie

   Hrdinou skutečným příběhem inspirované dobrodružné válečné komedie Petera Farrelyho (Zelená kniha /2018/) je Newyorčan Chickie (Zac Efron), jenž chce roku 1967 podpořit kamarády, kteří tou dobou bojují ve Vietnamu. A tak se rozhodne udělat něco bláznivého – osobně jim přivézt americké pivo. Cesta, kterou Chickie v dobrém úmyslu podnikne, mu ale změní život. Dále hrají Russell Crowe či Bill Murray.
Premiéra: 30. září (Apple TV+)

 

Foto: Bontonfilm, Bioscop, Vertical Ent., Disney+, Netflix, Apple TV+

Roman Freiberg