Aussie & Kiwi Film Fest 2019 – svoboda není samozřejmost

16.10.2019 at 18:12  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Programu šesté přehlídky australských a novozélandských filmů, která poběží v pražských kinech od 1. do 6. listopadu, dominuje téma svoboda.

 

   Se svým šestým ročníkem se Aussie & Kiwi Film Fest rozšiřuje o kinematografii celého regionu Pacifiku a Tichomořských ostrovů. Projekce v kinech Lucerna a Ponrepo doplní promítání a debata v kině Atlas, dvě výstavy a diskuse o československé emigraci do Austrálie a na Nový Zéland v Knihovně Václava Havla. Ochrana životního prostředí, ženská emancipace i další aktuální témata tak budou rezonovat nejen v kinech, ale i u doprovodných akcí. 

   Důležitou roli v letošní přehlídce hrají střet původních a cizích kultur, přistěhovalectví a tolerance – dlouhodobě důležitá témata australské a novozélandské kinematografie. Všechny tyto fenomény citlivě míchá zahajovací film přehlídky Dámy v černém, který s humorem ukazuje předsudky spojené s národem Australanů. Snímek režiséra Bruce Beresforda získal ocenění pro nejlepší herečku, nejlepší hudbu a nejlepší kostýmy od Australian Academy of Cinema and Television Arts.

  Na slavnostním zahájení diváci uslyší tradiční aboriginské písně v podání zpěvačky Jessie Lloyd. Festival také v kavárně Lucerna doplní fotografická výstava „Havel na Novém Zélandu“ zahrnující záběry Jiřího Jírů z prezidentovy cesty po zemích Pacifiku v roce 1995.

Dámy v černém

   Ženská emancipace se v poslední době ukazuje jako důležitý motiv novozélandské kinematografie a pacifického regionu. Právě o další ostrovy Tichomoří se rozšiřuje nabídka festivalu prostřednictvím filmu Vai. Jde o netradičně poskládaný film natočený devíti ženami v různých tichomořských zemích: Fidži, Tonga, Šalamounovy ostrovy, Samoa, Cookovy ostrovy, Niue a Nový Zéland. Autorky přibližují zkušenosti žen, které kvůli práci nebo vzdělání opouštějí rodinu a tradice. Vai ve všech ostrovních zemích Pacifiku znamená „voda“.

   Kultovní perla archivu a oslava svobody sexuálních menšin – to je snímek Dobrodružství Priscilly, královny pouště. Festival film uvede v sobotu 2. listopadu u příležitosti 25. výročí od premiéry dnes už legendární australské road movie. Projekci rozjede živá travesty show skupiny Hanky Panky přímo na pódiu kina Lucerna. Poté je v baru Champagneria v Průchodní ulici připravena after party s víny festivalového partnera Foltýn Wine.

   Projekci australského dramatu Neutonout, které na Berlinale získalo Cenu ekumenické poroty, doplní debata „Jak osvobodit novodobé otroky rybářského průmyslu?“ s odborníky z organizace La Strada a Ústavu mezinárodních vztahů s moderátorem Michaelem Rozsypalem z Českého rozhlasu Plus.

   Knihovna Václava Havla bude hostit večer na téma „Cesty Čechoslováků za svobodou k protinožcům + Havel v Pacifiku“ v úterý 5. listopadu od 19 hodin. Večerem provede Markéta Vozková, projektová manažerka festivalu.

Neutonout

   3. listopadu proběhne v pražském baru Champagneria vernisáž prodejní výstavy „Dreamtime: pohled do mytického světa původních obyvatel Austrálie“, která představí současné výtvarné umění protinožců.

   Podrobnosti o filmech, doprovodném programu a informace o vstupenkách najdete na webu aussieakiwi.cz či Facebooku.