Febiofest – múza Pedra Almodóvara i dealer z Trainspottingu

11.3.2016 at 17:30  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jaké hosty nabídne Febiofest letos? Přijede oblíbená herečka španělského režiséra, známý skotský herec a další.

 

Na 23. ročník filmového festivalu Febiofest letos zavítá přes 50 zahraničních hostů. Pozvání přijala španělská herečka Carmen Maura, která je jednou z nejdůležitějších ženských tváří současné španělské kinematografie. Herečka ztvárnila na sto čtyřicet filmových a televizních rolí a byla také hlavní hvězdou madridského Národního divadla. Nejčastěji si zahrála ve filmech Pedra Almodóvara – role transsexuálky v Almodóvarově filmu Zákon touhy z roku 1987 z ní udělala ikonu v gay komunitě. Velký mezinárodní úspěch na sebe nenechal dlouho čekat poté, když byl v roce 1988 nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Ženy na pokraji nervového zhroucení, kde se po boku Maurové výrazněji ukázal Antonio Banderas.

Carmen Maura a Penélope Cruz ve filmu Volver (2006)

Carmen Maura a Penélope Cruz ve filmu Volver (2006) / Foto: MFF Praha – Febiofest

 

 

Maura natočila s Almodóvarem další snímek Volver (2006) až po osmnácti letech, herecký ženský ansámbl tohoto filmu, včetně Penélope Cruzové, získal ocenění na festivalu v Cannes. Španělskou cenu Goya pro nejlepší herečku získala Maura celkem čtyřikrát. Diváci Febiofestu uvidí Carmen Maurovou ve snímku Ach, Carmelo! (1990) nebo například ve francouzsko-švýcarské černé komedii o eutanazii Bláhová noc (2015).

Další hvězdou festivalu bude skotský herec a držitel benátského Zlatého lva Peter Mullan, známý z kultovních snímků Dannyho Boyla Mělký hrob (1994) a Trainspotting (1996) či z Válečného koně (2011) Stevena Spielberga. Peter Mullan ve filmu začínal například s renomovaným režisérem Kenem Loachem, který ho obsadil i do hlavní role jednoho ze svých nejznámějších opusů Jmenuji se Joe (1998), za nějž Mullan získal na MFF v Cannes cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Letošní Febiofest představí Mullanovu hereckou virtuozitu snímky z roku 2015 Hector a Píseň západu slunce.

Peter Mullan, Jeremy Irvine a Emily Watson ve filmu Válečný kůň (2011) / Foto: War Horse Movie Facebook

Peter Mullan, Jeremy Irvine a Emily Watson ve filmu Válečný kůň (2011) / Foto: War Horse Movie Facebook

 

Febiofest přivítá mezi zahraničními hosty i jednoho z nejvýraznějších evropských herců současnosti Daniela Brühla, jak jsme informovali v přechozím článku. Italská filmová legenda režiséra Marca Bellocchia převezme 17. března na slavnostním zahájení v Obecním domě Kristiána za přínos světové kinematografii. Dalšími osobnostmi budou v Izraeli oceňovaný divadelní a filmový herec Itay Tiran nebo mezinárodně úspěšný norský scenárista Bjørn Olaf Johannessen, mj. autor scénáře snímku režiséra Wima Wenderse Vše bude v pořádku (2015) zařazeného do hlavní soutěže Berlinale.

Zcela nově bude letos na Febiofestu udělena cena Amnesty International Febiofest Award, jejímž prostřednictvím chtějí organizátoři festivalu poukázat na diktátorskými režimy nespravedlivě vězněné umělce a novináře na celém světě. Charitativním partnerem 23. ročníku Febiofestu se stala organizace Život 90 s komunitním centrem v Praze.

Emma Watson a Daniel Brühl ve filmu Kolonie (2015)

Emma Watson a Daniel Brühl ve filmu Kolonie (2015) / Foto: CinemArt

 

Na letošním ročníku Febiofestu bude uděleno pět Kristiánů za přínos světové kinematografii, tzv. programové Pocty, v rámci nichž uvidí diváci vždy několik filmů tvůrčích nebo hereckých osobností festivalu. Budou letos patřit herci Danielu Brühlovi, režisérům Janu Cvitkovičovi a Marcu Bellocchiovi, herečce Carmen Maurové a scenáristovi a dramatikovi Peteru Morganovi. Febiofest společně s Českou mincovnou poctí v letošním roce ražbou pamětní medaile hereckou legendu českého filmu Rudolfa Hrušínského. Navazuje tak na loňskou poctu Karlu Fialovi alias Limonádovému Joe. První dva vyražené exempláře nové medaile získají synové Rudolfa Hrušínského Rudolf a Jan. Filmoví fanoušci si budou moci pamětní medaile zakoupit u České mincovny. Omezenou edici 200 kusů zlatek o hmotnosti čtvrtiny unce doplní 400 kusů stříbrných medailí o hmotnosti 10 gramů.

Zcela nově bude letos na Febiofestu udělena cena Amnesty International Febiofest Award, jejímž prostřednictvím chtějí organizátoři festivalu poukázat na diktátorskými režimy nespravedlivě vězněné umělce a novináře na celém světě. V porotě ceny zasedne herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof. Febiofest tímto navazuje na loňské aktivity kolem vězněného ukrajinského filmaře Olega Sentsova.

Febiofest uvede v Praze a následně v regionech v rámci svých ozvěn 150 filmů z 56 zemí v celkem 586 projekcích. Vybrané filmy budou moci filmoví fanoušci zhlédnout v rámci Regionálních ozvěn Febiofestu od 29. března do 21. dubna ve čtrnácti českých městech. Více informací je dostupných na stránkách festivalu.