Pátá cesta k protinožcům s Aussie & Kiwi film festem

13.10.2018 at 15:02  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

5. ročník festivalu filmů z Austrálie a Nového Zélandu Aussie & Kiwi Film Fest představí novinky i oceňované klasiky.

 

   Každoroční přehlídka australských a novozélandských snímků odstartuje v kině Lucerna druhého listopadu. Festival připomene 155 let od první historické návštěvy Čecha na Novém Zélandu – tradiční maorskou hakou a zpěvem kulturní skupiny Whakaari Rotorua. K domorodému umění a jeho kořenům se vrací dokumentární snímek Západní vítr: Djaluův odkaz, který v kině Lucerna uvede režisér Ben Strunin za doprovodu Ondřeje Smeykala, nejlepšího českého hráče na didgeridoo, hudební nástroj Aboriginců.

   Rozmanitost společností současné Austrálie a Nového Zélandu se promítá i do dalších filmů uváděných v české premiéře: 1% (AU), Zvláštní barvy (AU), Waru (NZ) nebo krátké filmy maorských a tichomořských filmařů.

Západní vítr: Djaluův odkaz

   V závěru „osmičkového roku“ spjatého s připomínáním důležitých milníků českých dějin, připomene Aussie & Kiwi Film Fest události, které se silně zapsaly do historie národů protinožců. V únoru 2018 uplynulo deset let od omluvy australského ministerského předsedy Kevina Rudda tzv. ztracené generaci Aboriginců, kterou v první polovině minulého století poznamenala tvrdá asimilační politika bílých Australanů. Toto období australské historie přiblíží antropolog Stanislav Slavický před uvedením legendárního australského snímku Rabbit Proof Fence z roku 2002, natočený podle skutečné události dvou Aboriginalských sester, odejmutých své matce.

   Z novozélandského filmového archivu pochází dnes už kultovní snímek Kdysi byli bojovníky s hvězdným hereckým obsazením a drsným příběhem z periferie Aucklandu 90. let minulého století, který v roce své premiéry 1994 zapůsobil ve filmovém světě jako zjevení.

Kdysi byli bojovníky

Speciální pozornost věnuje letos ročník také tématu znečištění oceánů, o němž pojednává australský dokument Azurová. Po projekci filmu v kině Ponrepo bude následovat panelová diskuze. Zakončení proběhne 7. listopadu v kině Ponrepo s australskou romantickou komedií Tři léta.

   „Máme radost, že našim divákům je ve společnosti filmů z opačné části světa už pátým rokem dobře. Je radost vidět, že kdo u nás v předchozích ročnících uvízl jen prstíkem, už se nás nepustil. Je to pro nás pocta i závazek. Těšíme se, že společné jubileum oslavíme nejen na projekcích, ale také v nabitém atraktivním doprovodném programu,“ říká zakladatelka a ředitelka festivalu Martina Vacková.

   Všechny filmy jsou v originálním znění s českými titulky. Přehlídka je reciproční k Českému a slovenskému filmovému festivalu v Austrálii.

 

Kompletní program je k nalezení na webu www.aussieakiwi.cz/program.

Festival můžete sledovat i Facebooku a Instagramu.

 

Fotky: http://aussiefilmfest.cz