Festival francouzského filmu – nenáročné komedie i dramata z Cannes

22.11.2016 at 15:53  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jaké filmy nabídne letošní FFF?

 

19. ročník Festivalu francouzského filmu se koná od 23. do 30. listopadu v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Festival nabídne 12 předpremiérových titulů, jimž vévodí výrazný snímek Kameny bolesti (viz úvodní foto) režisérky Nicole Garcia uvedený v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. V hlavních rolích tohoto dramatu se představí Marion Cotillard a Louis Garrel.

Mezi předpremiéry patří také francouzsko-český koprodukční snímek Tanečnice debutující režisérky Stéphanie Di Giusto uvedený v Cannes v soutěžní sekci Un Certain Regard. Životopisný snímek Jacques-Yves Cousteau: Odysea vypráví osudy významného francouzského oceánografa a jeho rodiny. Festival potěší rovněž milovníky animované tvorby filmem Červená želva, který si z letošního festivalu v Cannes odnesl zvláštní cenu poroty v sekci Un Certain Regard.

Diváci se mohou těšit také na originální komedii Špinavej kšeft, jejíž scénář napsal známý francouzský herec Michel Blanc, který spolu s Romainem Durisem ztvárnil i jednu z hlavních postav filmu. Další výraznou předpremiérou je pak rodinné drama Spravedlnost pro mou dceru režiséra Vincenta Garenqa s Danielem Auteuilem v hlavní roli.

Špinavej kšeft

Špinavej kšeft

Hity z Francie

Sekce Filmové hity divákům nabídne kvalitní snímky francouzské kinematografie posledních let. Prvním z nich je film režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa. Hvězdně obsazený snímek v čele s Gaspardem Ullielem, Nathalií Baye, Vincentem Casselem, Marion Cotillard a Léou Seydoux byl na festivalu v Cannes oceněn Velkou cenou poroty.

Druhým, také na letošním festivalu v Cannes uvedeným filmem, je snímek režisérské dvojice bratří Dardennů Neznámá dívka. Slavné herečky Juliette Binoche, Valerii Bruni Tedeschi a další interprety v neotřelých hereckých polohách představí film Líná zátoka režiséra Bruna Dumonta. Skvělou zábavu nabízí komedie Bláznivá pětka režiséra Igora Gotesmana. S legendárním hercem Jean-Paulem Belmondem se v dokumentu nazvaném Belmondo podíváme na místa, kde vznikaly jeho filmy.

Snímek Lagerfeld důvěrné nás zavede do světa haute couture. Tento intimní portrét představí ikonu světového módního průmyslu a hlavního návrháře značky Chanel Karla Lagerfelda. Oscarový režisér Luc Jacquet ve svém celovečerním dokumentu Nebe a led popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu. Ve snímku V sedmnácti zachycuje francouzský klasik André Téchiné dvojici sedmnáctiletých kluků, jejichž vztah začíná školní šikanou, ale postupně se vyvíjí v křehké pouto.

Mustang

Mustang

Monsieur Chocolat režiséra Roschdy Zema je příběh prvního černošského klauna, který s elegancí sobě vlastní dobyl Paříž. My tři nebo nikdo režiséra, herce a producenta Kheirona je příběhem íránské rodiny, o její cestě z malé vesnice na jihu Íránu až na pařížskou periferii. Mustang je film mladé režisérky Deniz Gamze Ergüven, jehož děj se odehrává na severu Turecka a byl s úspěchem promítán jak na festivalu v Cannes, tak na MFF Karlovy Vary. Chybět nebudou ani filmy pro děti v českém znění Bella a Sebastián 2 nebo Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek.

Pražská část festivalu nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky s deseti snímky, které se budou ucházet o Cenu diváků TV5MONDE. Fokus Catherine Deneuve přinese výběr pěti snímků z aktuální tvorby této hvězdy francouzské kinematografie doplněný klasickým snímkem François Truffauta Poslední metro. Na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů uváděný ve všech festivalových městech.

Festival doprovodí výstava fotografií Kate Barry Herečky, která v Galerii 35 Francouzského institutu nabídne 25 portrétů významných francouzských hereček. Tato výsostně „ženská“ výstava měla být poctou fotografky fotografovaným, ale stala se poctou hereček talentu, jemnosti a pravdivosti díla Kate Barry. Výstava potrvá až do ledna 2017. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. Vstupné na festivalové projekce činí 100 Kč.

Foto: Mirius FD, Artcam