Festival íránského filmu představuje rebely

9.1.2015 at 21:22  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Jaké íránské filmy můžete zhlédnout v Praze a v Brně? V nabídce je na 20 snímků napříč žánry

Čtvrtý ročník Festivalu íránských filmů 7. ledna zahájil celovečerní debut íránsko-americké režisérky, scenáristky, producentky a herečky Any Lily Amírpúr Sama nocí tmou, který má za sebou úspěšnou premiéru na filmovém festivalu Sundance. Následující den, 8. ledna, „íránský upíří spaghetti western“, vyprávějící o nečekaném setkání enigmatické upírky zahalené závoji s perským Jamesem Deanem ze Zkaženého města, vstoupil do českých kin (distribuce Aerofilms). Letošní Festival íránských filmů probíhá od 7. do 11. ledna v pražských kinech Světozor, Bio Oko a Royal a uvede celkem 20 filmů ve čtyřech sekcích: Soutěž celovečerních filmů, Soutěž dokumentárních filmů, Krátké filmy a Mimo soutěž. Poprvé v historii festivalu se bude promítat i v Brněod 13. do 15. ledna v kině Scala.

Snímek Sama nocí tmoo

Snímek Sama nocí tmou

Tématem letošního festivalu jsou „Rebelové íránského filmu“. Vedle osobitého snímku Any Lily Amírpúr program představí pozoruhodnou tvorbu dalších tvůrců, kteří navzdory nepříznivým podmínkám a nedostatečným financím točí filmy vysoce hodnocené a oceňované na prestižních mezinárodních filmových festivalech. O tom, který ze sedmi celovečerních snímků v hlavní soutěži si z Prahy odveze Cenu poroty, rozhodne čtveřice osobností: Petr Koliha – výkonný ředitel kanálu :D, Alí Mosaffá – herec a režisér, jehož snímek Poslední krok získal na festivalu v Karlových Varech Cenu mezinárodních kritiků FIPRESCI za nejlepší film a Cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Viera Langerová – filmová novinářka a publicistka, kurátorka, konzultantka několika filmových festivalů. Fariba Sumanska – íránská filmová distributorka, která pracuje především s mladými talentovanými tvůrci a snaží se propagovat jejich tvorbu v zahraničí. Vítězný film soutěže dokumentárních filmů, který získá Cenu pro nejlepší dokument, vybere porotkyně Nudžúm Al-Ghánim – básnířka, novinářka, producentka, scenáristka a doma i v zahraničí oceňovaná filmová režisérka ze Spojených arabských emirátů. V rámci 4. ročníku Festivalu íránských filmů bude udělena také Cena diváků. Diváci mohou hlasovat po skončení každé projekce.

Video pozdrav od režisérky Amírpúr. Foto by: vkatinaityte

Video pozdrav od režisérky Amírpúr. Foto by: vkatinaityte

Naše redakce se zúčastnila slavnostního zahájení festivalu v Praze, kdy diváky uvítal umělecký ředitel Kaveh Daneshmand. Projekci filmu Sama nocí tmou předcházela krátká video zdravice z Los Angeles od režisérky, která přítomným popřála, ať potkají nějakého upíra, až půjdou sami nocí tmou. A vzápětí dodala, že to raději nechá na našich preferencí.

Kompletní program Festivalu íránských filmů a další informace: www.iranianfilmfestival.cz. Všechny filmy budou uvedeny s českými a anglickými titulky. Vstupné 110 Kč. Na našem Facebooku probíhá rychlosoutěž o lístky na zakončení!

Marie Dostálová