Festival německých filmů Das Filmfest podesáté

19.10.2015 at 08:16  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Festival Das Filmfest připravil k svým 10. narozeninám výběrový průřez mnoha dekádami německy mluveného filmu.

 

V pražských kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo proběhne přehlídka německé, rakouské a švýcarské kinematografie od 21. do 25. října. Letos poprvé bude znít němčina na filmovém plátně i v plzeňském kině Beseda, a to od 26. do 28. října. Od 29. října do 1. listopadu pak uzavře Das Filmfest svůj desátý ročník v Brně v kinech Art a Scala. Das Filmfest letos opět nabízí novinky z oblasti hraného i dokumentárního filmu, ale i tvorbu z filmových archívů.

Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

 

Das Filmfest nabízí přes tři desítky snímků v pěti tematických sekcích. Sekce TOP 10 připravená u příležitosti letošního festivalového jubilea představí ikonické filmy německy mluvené kinematografie, které je jen zřídkakdy možné u nás vidět na velkém plátně. Nejstarším snímkem, který Das Filmfest představí, bude němý film Upír Nosferatu (1921) význačného režiséra Friedrich W. Murnaua. Projekci doprovodí živá hudba, kterou speciálně pro tuto příležitost zkomponoval skladatel Jan Rybář. Program nabídne i další klenot filmových archivů, jeden z prvních německých zvukových filmů Vrah mezi námi (1931) režiséra Fritze Langa. Na plátně bude ke zhlédnutí i slavný snímek Wernera Herzoga Fitzcarraldo (1982) o síle ducha hraničící se šílenstvím.

Tématem sekce Terra Incognita jsou nové a nepoznané životní situace. Příkladem může být zahajovací snímek festivalu Když jsme snili (2015), jehož hlavní hrdinové se po pádu berlínské zdi ocitnou ve zcela novém světě. Nečekaná dobrodružství čekají i na protagonisty thrilleru z prostředí počítačových hackerů Who am I – Žádný systém není bezpečný (2014).

Who Am I - Kein System ist sicher

Who am I – žádný systém není bezpečný

 

Das Filmfest Spezial opět nabídne výběr toho nejlepšího z aktuální tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Jsme mladí. Jsme silní. (2014) je název dramatu zachycujícího rasové nepokoje, které v roce 1992 zachvátily Německo. Režisér Simon Jaquemet pozve diváky ve svém filmu Válka (2014) na výpravu do nápravného zařízení ve švýcarských Alpách. Naopak do světa high society a všudypřítomné korupce je zavede Peter Kern se svým snímkem Poslední léto bohatých (2015).

Němečtí, rakouští a švýcarští dokumentaristé se v sekci Die Doku tentokrát vydají po stopách kontroverzního ultrapravicového politika Jörga Haidera ve filmu Chyťte Haidera (2015), budou vyprávět o moderním člověku v zajetí nových technologií v dokumentu Mobilizace snů (2015) a představí osobnost nedávno zesnulého oscarového stvořitele Vetřelce v dokumentárním snímku Dark Star – Svět HR Gigera (2014).

Ve festivalovém programu nechybí ani krátkometrážní filmy v sekci 300’ Shorts, která každoročně představují nejzajímavější krátké snímky německých, rakouských a švýcarských tvůrců. V letošním roce se diváci mohou těšit i na blok Oscary oceněných studentských filmařů.

Vstupenky na festivalové snímky jsou v prodeji ve festivalových kinech. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků bude opatřena i anglickými titulky. Festival tradičně spolupořádají Goethe – Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice . Více informací je k dispozici na webu festivalu.