Severský filmový podzim – větší zima, než jsme čekali

22.10.2015 at 19:22  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Šestý ročník Severského filmového podzimu přináší další várku skandinávsky absurdních komedií i drsných dramat bez záruky happy endu, a to hned ve třinácti městech České republiky.

 

Pečlivý divák může letos zhlédnout 26 filmů z pěti severských zemí. Nejvíc jich zajistilo Švédsko s dvanácti kusy a Norsko s šesti. Další dva jsou finské, pět dánských a jeden islandský. Uvedeny budou filmy nejnovější výroby s méně známými snímky staršího data, ale také některé úspěšné tituly z minulých ročníků.

Mezi novinky patří islandští Berani (2015). Ti si prorazili cestu na festivalu v Cannes, kde získali cenu Un Certain Regard Award, a pak se dostali na největší českou filmovou přehlídku v Karlových Varech. Doplňuje je nový film oblíbené režisérky dánsko-gambijského původu Helly Joof All inclusive (2014). V hotelu na Maltě se na oslavě matčiných šedesátých narozenin setkávají její dvě dcery, které se snaží najít způsob, jak zabránit tragickému vyústění sešlosti, když se matka zrovna rozchází se svým manželem a jejich otcem.

Pro fanoušky sci-fi žánru je vhodná bláznivá finská komedie Lovemilla (2015), kterou bude 26. října festival v Praze zahájen. Sci-fi zažívá ve Finsku boom a Lovemilla způsobila davové šílenství mezi finskou mládeží. Popisuje totiž realitu, v níž se alkoholici každý večer mění v zombie. Do toho se mladá dvojice protagonistů snaží udržet vztah poté, co peníze na společné bydlení padnou na pořízení robotického vylepšení přítelovy muskulatury.

sfp_lovemilla

Lovemilla

 

Rádi čteme a sledujeme u toho filmy

V rámci letošního ročníku se bude podporovat čtení, a to nejenom titulků, ale celých knih, a to prostřednictvím nedávno spuštěné literární kampaň severských ambasád #ReadNordic. Festival při té příležitosti nabídne tři snímky natočené podle knižní předlohy. Prvním z nich je finsko-švédský počin Uprchlík na malinové loďce (2014). Komický příběh vypráví o muži, který je od dětství přesvědčen, že jeho švédská duše byla nespravedlivě uvězněna ve finském těle. Dílo získalo ocenění za nejlepší film na norském Mezinárodním festivalu v Haugesundu.

Druhou zfilmovanou knihou je rovněž komedie Poslední kšeft (2008). Dva drobní dealeři se v ní na konci 70. let rozhodnou na venkově založit svobodnou komunitu podobnou dánské Christianii. Peníze na její vybudování chtějí získat svým posledním, ale zároveň největším pašeráckým kouskem. Až se diváci dostatečně zasmějí, mohou vyzkoušet něco vážnějšího, protože třetí literární film se opírá o silné téma gay komunity v osmdesátých letech. V programu hledejte tříhodinové drama Nikdy neotírej slzy bez rukavic (2012). Další filmové adaptace severských autorů se přestaví i na Severské filmové zimě v březnu 2016.

Uprchlík na malinové loďce

Uprchlík na malinové loďce

 

Přistěhovalci tu byli už dřív

Ze starších snímků stojí za vyzdvihnutí švédské drama Nová země (2000), které vypráví v současnosti aktuální příběh o dvou přistěhovalcích – patnáctiletém somálském chlapci Alim a čtyřicetiletém Íránci Massoudovi, kteří jsou na útěku z uprchlického tábora a putují zdánlivě bezstarostným letním Švédskem. Pozoruhodná je i Havaj, Oslo (2004), která proplétá několik osudů, v jejichž centru je Leon čekající na 25. narozeniny, kdy se má se svou láskou z dětství setkat a vzít se. Jenom na ni čeká v psychiatrické léčebně.

V Neviditelných (2008) pak sledujeme počínání muže, který si zrovna odpykal osmiletý trest za vraždu malého chlapce a teď se pokouší vrátit do běžného života. Dánský film Obviněný (2005) pak synopsí připomíná jiný tamější film – Hon (2012), jelikož pojednává o obvinění ze sexuálního obtěžování. V tomhle případě jde ale o střet otce a čtrnáctileté dcery.

Neviditelný

Neviditelní

Kdo hledá hlavně trochu typického severského humoru, může obrátit pozornost na V Polynésii jsou lidojedi (2015), Simeonův vesmír (2010) nebo Tak už mě sakra polib, pitomče (2013).

V Praze přehlídka poběží v kině Lucerna od 26. října do prvního listopadu. V Brně mohou první diváci vyrazit už ve čtvrtek 22. října a kino Art bude promítat severské filmy až do 27. října. Před startem v Praze se filmy dostanou i do Hostivice, Hranice a Zlína. V městech jako Jablonec, Jeseník, Jičín, Litoměřice, Ostrava, Ústí nad Labem, Teplice a Zábřeh začíná festival později, často až v listopadu. Podívejte se na rozpis programu Severského filmového podzimu.