3Kino – filmy ze zemí Visegrádu v Praze

24.10.2016 at 09:07  •  Posted in Festivaly by

Jaké filmy nabídne festival 3Kino, který začíná 2. listopadu v Praze?

 

   Třetí ročník MFF 3Kino navazuje na úspěšné dva předchozí, které v průměru navštívilo 1 200 diváků. Uskuteční se ve dnech 2. až 6. listopadu a bude se poprvé konat nejen ve dvou sálech kina Atlas, ale nově i v kině Evald. Festival se i letos zaměřuje na to nejlepší ze současné tvorby všech zemí Visegrádské skupiny. Během pěti dní uvede více než 40 filmů. Pozvání přijalo mnoho zajímavých zahraničních i českých hostů a připraveno je pět workshopů. Další novinkou jsou dopolední představení pro školy, která doplňují diskuse se studenty.

   Z plánovaných polských filmů nabídne festival Valpuržinu noc (2015), která již stihla nasbírat mnoho mezinárodních cen, nebo drama Spravedlivý (2016) zasazené do období války. Festival zakončí druhý díl divácky velice úspěšné komedie Listy do M. 2 (2015) režiséra Macieje Dejczera. V české premiéře uvede festival film Ederly (2015) nebo žhavou novinku, a to krimi Pitbull. Nové pořádky (2016). Rovněž bude poprvé na českých plátnech uveden film Leszka Dawida Vedlejší účinky (2014), jehož autorem scénáře je známý český tvůrce Petr Zelenka. Intenzivní zážitek slibuje také projekce jednoho z nejlepších polských seriálů Speciální jednotka (2014) v režii Patryka Vegy.

walpurgis-night1

Valpružina noc

   Ze slovenské a maďarské kinematografie uvede festival letošní novinky, například road movie Stanko nebo nadšeně přijatou hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři (viz úvodní foto) uvedenou letos v Karlových Varech v sekci Na východ od západu.

   Filmařskou lahůdkou pak bude hodinové, dosud neznámé pásmo krátkých filmů, které vznikly mezi lety 1984 až 1989 v režii všestranně nadaného umělce Václava Koubka. Filmy Odjezd, Šatna, Hit a Kára jsou natočeny na 16mm filmový materiál a rovněž se jedná o první uvedení na filmovém plátně. Jako speciální projekci uvede 3Kino původní 35mm verzi vynikajícího, ale neprávem opomíjeného filmu Juraje Herze Pasáž (1996).

   Mezi hosty festivalu bude Krzysztof Łukaszewicz, režisér výpravného filmu Karbala (2015), nebo Petr Zelenka a Leszk Dawid, kteří se sešli na zmíněném společném projektu Vedlejší účinky. Z českých hostů dále dorazí Pavel Koutský, známý tvůrce mnoha desítek animovaných filmů, držitel několika prestižních filmových ocenění.

karbala

Karbala

   Na závěr nelze opomenout představení pro „fajnšmekry“ v podobě dvoudenního seriálového maratonu, během kterého bude promítnut kompletní český normalizační seriál Okres na severu (1981). Projekce má zároveň sloužit jako plná výpověď, co vše mohlo za socialismu v televizní produkci vzniknout.

Více informací o festivalu a programu naleznete na oficiálních stránkách. Jednotná cena vstupného během festivalu činí 70 Kč. Vstupenky již můžete zakoupit na  webu kin a pokladnách.

Foto: Next Film, Polish Film Festival, Laokoon Filmgroup