Insidious – sága, která nás udrží vzhůru lépe než káva

0
11.9.2013 at 16:54  •  Posted in Svět filmu by  •  0 Comments

Nad prvním a druhým (čerstvě dotočeným) dílem visí jméno jednoho z nejlepších hororových režisérů současnosti a vyhlídky na pokračování astrálních projekcí vypadají více než slibně.

 

 Slovo Insidious si dnes s filmem musí spojit každý, kdo se považuje za hororového znalce. Jedná se totiž nejen o majstrštyk Jamese Wana, pána hrůzy na plátně, ale i o jeden z nejlepších filmů s hutnou atmosférou posledních let.

   Jako je Wan známý mezi diváky svým neobyčejným stylem natáčení, tak je mezi distributory znám schopností proměnit nízký rozpočet v celosvětový trhák. To se v době, kdy se investované stamiliony mění v nezájem diváků, cení. Insidious toho není výjimkou. Vždyť málokterý film s rozpočtem 1,5 milionu dolarů se může pyšnit výdělkem necelých sta milionů.

 insidious_2

Jaké by to bylo cestovat ve snech?

  Žádná pohoda. Hrůza a děs. O tom nás pevně přesvědčil první díl. Šťastný pár se třemi dětmi ještě netušil, že jejich rodinnou idylku naruší schopnost astrální projekce, které se objeví u syna Daltona. Když jednoho dne upadne do kómatu, začnou se dít v domě neobvyklé věci. Šeptající hlasy, procházení nevítaných hostů či zjevení démonů. Nebylo by to tolik výjimečné, kdyby samotné lekačky, o které v této fázi filmu opravdu není nouze, doprovázel onen ohlušující zvuk. Tajemné bytosti se schovávají v koutě nebo se zničehonic zjeví a samotný úlek je tedy vyvoláván primárně po vizuální stránce.

   Člověk s protagonisty soucítí už jen z toho důvodu, že jejich herecké výkony jsou výtečné. Všichni do jednoho jsou sympatičtí a zásluhou scenáristy jednají logicky. Nestane se tak, abychom se chytali za hlavu se zoufalou otázkou, proč to ta postava sakra dělá. Děti už se bojí i usnout a ustaraným rodičům tak nezbývá nic jiného než si na pomoc zavolat tým vyvolávačů duchů. A právě v tento moment se naskýtá herní prostor pro tvůrce, aby předvedli, kam sahá jejich imaginace a nápady.

 insidious_3

Bojte se vstoupit

  Vybudování dusivé atmosféry z minuty na minutu je to nejmenší, co člověka zaskočí. Opuštěný dům v jiné dimenzi zahalený do tmy a mlhy, ve kterém se plíží nejrůznější znetvořené lidské duše a démoni, to je teprve něco, co zatřese i s ostříleným divákem. Když k tomu ještě připočteme nervy drásající vrzání houslí, mohu s klidným svědomím říci, že tato část je jedna z nejděsivějších, na kterou lze ve filmech narazit.

   Tvůrci (vedle režiséra také scenárista Leigh Whannell) dokážou zaskočit i závěrem, který dokazuje, že pojem „klasický konec“ není nevyvratitelným dogmatem. Možná i ona koncovka hraje roli ve faktu, že i když se Insidious nepyšní nikterak závratným hodnocením (na IMDb 6,7), na pomyslném žebříčku novodobých hororových kultů by byl až překvapivě vysoko.

 insidious_4

Kapitola 2: Hrůza pokračuje

  O tom, abychom se psychicky připravili na pokračování, nás ujistilo již samotné zakončení prvního dílu, které přímo vybízí pro natočení sequelu. A trailer napovídá, že tvůrci si tuto možnost nenechali proklouznout mezi prsty. Ba co víc, že z ní vyklepali, co se dalo. Herecké obsazení (Patrick Wilson, Rose Byrne) i autorský tým režiséra a scenáristy – vše zůstává neměnné, což je předzvěstí kontinuity a stejně dobře (nebo lépe) odvedené práce.

   Jediné, co se tedy bude měnit, bude děj přinášející s sebou ještě větší peklo. Rodina bude odhalovat tajemství a zjišťovat tak, co je spojuje se světem duchů. Fanoušci hororu ze Slovenska budou mít možnost zhlédnout film již 17. září. Česká premiéra zatím není stanovena.

 insidious_5

Malajský anděl smrti

  Pod oběma projekty je podepsán australský režisér původem z Malajsie, James Wan. Ten si již dokázal za deset let vydobýt pevné místo mezi tahouny hororového žánru. A tento post potvrdil více než mnohokrát. I když jeho debut nese název Stygian (2000), který mu přinesl ocenění na Melbourne Underground festivalu, diváci si ho spíše spojí s filmem Saw (2003). Již svým druhým dílem se tak vrývá do podvědomí diváků po celém světě. Wan ovšem nepokračuje v režii následujících dílů, čehož může litovat, neboť i přes negativní ohlasy od kritiků byly sequely jeden kasovní úspěch za druhým.

   Jako režisér naštěstí přesedlal na horory s hutnou atmosférou. Ať už se jedná o již zmiňovaný Insidious, Zlověstné ticho (2007) nebo letošní V zajetí démonů, které vzbuzuje nadšené ohlasy po celém světě. Nabízí se otázka, proč se tento muž, který se evidentně narodil pro vzbuzování hrůzy, ujal natáčení snímku Rychle a zběsile 7. Třeba má s touto sérií něco překvapivého za lubem. Každopádně doufejme, že zůstane věrný hororovému žánru, a nás tak budou čekat další pohlcující horory.

 insidious_6

  P. S. Podívejte se na oficiální stránky filmu – jsou poutavé a poměrně děsivé! www.insidiousch2.com

 

Přečteno: 1042x

Tomáš Hegedüš

Zbožňuje zajímavě vyprávěné snímky, a je tedy zákonitě Nolanofil, rovněž nekompromisní odpůrce spoilerů. Filmy pro něj nejsou únikem z reality, ale branou za hranice jeho fantazie. Žánrově zaměřen na psychologické thrillery a horory, špetkou akce nebo sentimentu ovšem nepohrdne. Na Moviscreen píše od roku 2013.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Riddick – Vin Diesel vs. vesmír potřetí

Vesmírný wrestler vlastní váhové kategorie se vrací ve třetím dobrodružství, které ho uvěznilo na planetě plné příšer. Každý, kdo dojde...

Zavřít