Jeden svět 2017 – pohled na konflikt s islamisty z obou stran

5.3.2017 at 19:20  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

19. ročník festivalu Jeden svět přináší mimo jiné autentické příběhy lidí zasažených působením tzv. Islámského státu.

 

   Festival se uskuteční od 3. do 15. března v Praze a 32 dalších městech v Česku. Publikum bude mít příležitost podívat se nejen do Sýrie, Iráku a okolních zemí, ale i do Evropy, kam směřují uprchlíci a kde probíhá politický boj mnohdy využívající silnou protimigrační rétoriku. Festival zkoumá problémy z různých stran – z pohledu islamistů i jejich protivníků, občanských aktivistů i populistů, uprchlíků i tvůrců integračních politik. Spojujícím prvkem uváděných filmů je letos téma spolupráce.

   Jeden svět 2017 otevře film Dobrý pošťák odehrávající se v malé, vymírající vesničce na bulharsko-tureckém pomezí, kolem které denně procházejí uprchlíci na cestě do Evropy. Dobrosrdečný pošťák Ivan by je rád nastěhoval do rozpadajících se domů a vnesl tak do vesnice nový život. Kandiduje proto na starostu. Dokument je mimořádně vizuálně působivým, citlivým, místy až tragikomickým zachycením svérázné lidské dobroty v kulisách tíživé geopolitické situace.

Dobrý pošťák

Dobrý pošťák

   Letošní novinkou je kategorie Česká soutěž, v níž se dvanáct filmů v české koprodukci utká o ocenění mezinárodní poroty. Zavedením této soutěžní kategorie chce festival podpořit šanci českých dokumentárních filmů na uvedení na zahraničních festivalech. Česká soutěž představí ve světové premiéře hned dva filmy: Epidemie svobody Terezy Reichové o problematice očkování v České republice a Děti online Kateřiny Hager o výchově dětí, které tráví na internetu více času než na hřišti. Dále například oceňovaný film režiséra Miroslava Janka Normální autistický film nebo dokument Díra v hlavě slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa, který se zabývá tématem romského holocaustu a je natočený v české koprodukci.

   V sekci Mezinárodní soutěž budou usilovat o cenu za nejlepší film a nejlepší režii formálně nejvytříbenější dokumenty. Jeden svět zde představí čerstvý, před několika týdny dokončený dokument Ukončit válku režiséra Marka Silvera o vyjednávání míru mezi kolumbijskou vládou a FARC. Zařazen je zde také film Není úniku – strhující příběh iráckého ošetřovatele Noriho, který na malou kameru natáčí svůj útěk před Islámským státem. Film byl oceněn na festivalu IDFA v Amsterdamu a v Praze jej představí jeho režisér Zaradasht Ahmed. Pozvání do Prahy přijala také Anna Zamecka, tvůrkyně mezinárodně úspěšného polského dokumentu Přijímání o čtrnáctileté dívce nucené předčasně dospět a postarat se o mladšího bratra s autismem.

Ukončit válku

   Porota Václava Havla oceňuje v rámci soutěžní kategorie Máte právo vědět filmy, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv. V syrovém portrétu umělce bojujícího proti systému se publikum podívá do Ruska (Pavlenskij: Člověk a moc, režie Irene Langemann) i na Papuu – Novou Guineu (Opozice, režie Hollie Fifer). Ve světové premiéře uvede Jeden svět dramatický film režisérky Roser Corelly Hon na nevěstu zachycující unášení mladých žen v Kyrgyzstánu.

   První z letošních tematických novinek je kategorie Volte změnu! Reflektuje nárůst populismu ve světě. Zaměří se na fenomén rozpadu důvěry v tradiční politické strany a nejrůznější nová hnutí klíčící ve vzniklém mocenském vakuu. Filmy zachycují vzestup italského Hnutí pěti hvězd (Tutti a Casa – Vládu lidu!, režie Lise Birk Pedersen), řeckého otevřeně neonacistického Zlatého úsvitu (Zlatý úsvit – jak to vidím já, režie Angélique Kourounis), ale i snahu kurdské místní vlády změnit věci k lepšímu, narážející na nepřízeň tureckých zákonů (Dil Lejlá, režie Asli Özarslan).

Zlatý úsvit – jak to vidím já

   Tradiční kategorie Cesty ke svobodě ukazuje situaci v zemích, v nichž působí společnost Člověk v tísni, nebo sem teprve upírá svou pozornost. Dokument režisérky Aniely Astrid Gabryel Kdy už ten vítr ustane? ukáže, v jak složité situaci se po ruské anexi Krymu nacházejí krymští Tataři. Film Čtvero revolučních období zase zavede publikum do Tuniska a představí příběh dvou politicky aktivních žen. O svém přístupu k dokumentu a o postavení žen ve filmovém průmyslu promluví na festivalové masterclass jeho režisérka Jessie Deeter.

   Snímky, jež zaznamenaly úspěch na jiných festivalech, spadají do kategorie Panorama. Šokující drama Dugma: Spoušť režiséra Påla Refsdala nahlíží do každodenního života bojovníků Islámského státu připravujících se na sebevražedný útok, film Košér hooligans Mayi Zinshtein zase odkrývá rasistické zákulisí fanoušků jeruzalémského fotbalového klubu Beitar.

   V kategorii Jeden svět interaktivně bude možné v pražském Diváckém centru v Galerii Lucerna zdarma vyzkoušet brýle na virtuální realitu. Díky nim budou mít diváci možnost projít se spolu s uprchlíky po detenčním zařízení ve Velké Británii (Na dobu neurčitou) nebo si zkusit, jaké to je být uvězněn na samotce v přísně střežené věznici (6×9). Další projekty simulují například postupnou ztrátu zraku (Poznámky o slepotě) nebo panický strach z otevřených prostor (Stísněné sny).

 

Na dobu neurčitou

   Součástí 19. ročníku bude i výstava snímků nevidomých fotografů, kteří vystupují ve filmu Foceno ve tmě. Setkání s tvůrci a tvůrkyněmi dokumentů, debaty o filmařských metodách, informace ze zákulisí natáčení – to všechno čeká 8. a 9. března návštěvníky masterclass v Kině 35. Dosud neuveřejněné záběry odhalí režisér Petr Lom, jehož filmy se promítaly na více než 150 filmových festivalech, nevyjímaje Sundance, Berlinale, IDFA, Rotterdam či Locarno. Režisér s českými kořeny, který studoval politologii na Harvardu, letos na Jeden svět přiváží film Básně z Barmy.

   Již pošesté se v Praze představí největší akce pro dokumentaristy a dokumentaristky ze střední a východní Evropy East Doc Platform organizovaná Institutem dokumentárního filmu. Téma letošního ročníku zní: „Přítomnost, která trvá.“ Většina akcí proběhne od 6. do 12. března v Institutu Cervantes a program v anglickém jazyce bude zdarma přístupný veřejnosti. Několik desítek projektů soutěží o 8 cen, které budou rozdány 11. března po prezentaci East European Forum a oznámeny na zakončení Jednoho světa. Do Prahy přijíždí např. holandský režisér a kameraman Leonard Retel Helmrich, dvojnásobný vítěz ze Sundance, americký filmový střihač Joe Bini, profesoři Arnau Gifreu Castells, ERAM (University of Girona) a William Uricchio, který vede prestižní výzkumnou laboratoř při Massachusetts Institute of Technology v USA.

Foto: Jeden svět