24. ročník Febiofestu s režisérem Abelem Ferrarou

9.3.2017 at 23:52  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Letošní ročník přivítá osobnost americké nezávislé kinematografie i dvorního kameramana režiséra Davida Cronenberga.

 

   Pozvání na 24. ročník Febiofestu přijal kultovní americký režisér Abel Ferrara, který tráví poslední roky v Itálii. Na slavnostním zahájení převezme Kristiána za přínos světové kinematografii. Proslavily jej provokativní snímky, žánrové neo-noirové filmy z prostředí New Yorku a spolupráce s velkými studii i hereckými hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Christopher Walken, Steve Buscemi nebo Gérard Depardieu, jehož obsadil do hlavní role kontroverzního snímku Vítejte v New Yorku (2014) o sexuálním skandálu francouzského politika. Febiofest uvede přehlídku jeho vybraných filmů včetně zásadního filmového díla Abela Ferrary Poručík (1992) v hlavní roli s Harveym Keitelem nebo pocty italskému klasikovi s temnou minulostí Pasolinimu (2014), kterého ztvárnil Willem Dafoe.

   Festival letos v programu rovněž představí sedm filmů Petera Suschitzkého, jednoho z nejslavnějších kameramanů současnosti, který se letos stane dalším držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii. Mezi vybranými filmy diváci uvidí hororovou Pohádku pohádek (2015) v hlavních rolích se Salmou Hayekovou a Vincentem Casselem nebo snímky Nahý oběd (1991) a Východní přísliby (2005) režiséra Davida Cronenberga, s nímž Suschitzky točí už od konce osmdesátých let. Pro dalšího Kristiána za přínos světové kinematografii přicestuje na Febiofest z USA herec Jan Tříska.

Peter Suschitzky

 

Česká stopa na světových festivalech

   Festival zahájí česká premiéra nového filmu polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých (2017), v němž ztvárnil jednu z klíčových rolí Miroslav Krobot. Temný detektivní příběh z polského venkova uvede na slavnostním zahájení osobně režisérka spolu se scenáristou Štěpánem Hulíkem a dalšími. Světová premiéra snímku se uskutečnila na festivalu Berlinale, kam byl poslední film Hollandové vybrán do hlavní soutěže.

   Pod vedením programových ředitelů Anny Kopecké a Michala Hogenauera přinese letošní Febiofest několik nových sekcí. Mainstreamové filmy či distribuční premiéry představí sekce Central Park, v níž bude uveden britský film Sing Street (2016) o generační vzpouře z poloviny 80. let v Irsku režiséra Johna Carneyho, jenž je znám pro svůj oscarový snímek Once (2006), nebo film Polina (2016) o dospívání, baletu a tanci, který natočil slavný francouzský choreograf a jeden z letošních hostů Febiofestu Angelin Preljocaj. Ve stejné sekci se představí i slovensko-česko-maďarské drama Pátá loď (2017) režisérky Ivety Grofové, který získal ocenění na letošním festivalu v Berlíně v soutěži Generation Kplus.

Přes kosti mrtvých

 

Co jinak v kině nenajdete

   Pro fanoušky filmových žánrů přibude sekce půlnočních filmů Noční cirkus, v níž se mísí bizarní komedie s krvavými a akčními filmy, mezi nimiž diváci uvidí například originální komedii Nenarozená pomsta (2016) v režii známé britské komičky Alice Lowe. Hudební nadšenci si budou moct vybírat v sekci hudebních dokumentů různých žánrů a stylů Hi-Fi Docs, nahlédnou tak například do soukromí slavné kapely ve filmu Oasis: Supersonic (2016) nebo do života rockové ikony v dokumentu Janis (2015). Sekce Panorama bude letos zaměřena na současné trendy festivalových filmů, uvidíme v ní tak například poslední snímek Angely Schanelecové Cesta snů (2016), který objel řadu festivalů včetně Toronta nebo vítěze z Locarna, podmanivý celovečerní debut Lidská vlna (2016) argentinského režiséra Eduarda Williamse, který film na Febiofestu uvede osobně.

   V programu se objeví nově i sekce Masters prezentující nejaktuálnější díla světoznámých režisérů. Filmové osobnosti, které formovaly a dodnes ovlivňují podobu současné kinematografie, bude zastupovat například dvojnásobný držitel Oscara Ang Lee se svým dramatem Ulička slávy (2016) o válečné realitě dramatické bitvy o Irák či Werner Herzog s ekologickým thrillerem Sůl a oheň (2016; viz úvodní foto) s Michaelem Shannonem v hlavní roli.

   Hlavním dějištěm Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude multikino CineStar Praha – Anděl. MFF Praha Febiofest proběhne od 23. do 31. března. Ozvěny se budou konat ve třinácti českých městech po celé České republice, skončí 28. dubna ve Zlíně. Více informací se lze dozvědět na oficiální stránce festivalu.

Foto: Febiofest, Potemkine Films