Kino Brasil – festivalový karneval se rozjíždí podruhé

3.11.2015 at 14:00  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Druhý ročník festivalu brazilského filmu by neměl ujít žádnému pražskému cinefilovi a příznivci jihoamerické kultury.

 

Mezi 5. a 8. listopadem proběhne v pražském kině Oko v pořadí již druhý ročník festivalu brazilských filmů Kino Brasil. Festival organizuje neziskový spolek Saudade. Kino Brasil tento rok přichystalo osm projekcí. Nebude chybět ani animovaný snímek, dokument či film vyslaný Brazílií do oscarového klání. Jedná se o jedinečnou akci, jelikož brazilské filmy jsou v českém prostředí téměř neznámé a nedostávají se k nám do distribuce jak do kina, tak na DVD či Blu-ray.

Kdy se mama vrati

Kdy se máma vrátí

Pravděpodobně nejzajímavějším snímkem letošního ročníku je snímek Kdy se máma vrátí? (2015), který je pečlivou sondou do soudobé brazilské společnosti a fenoménu hospodyň. Tento film je hrdým zástupcem brazilské kinematografie, jenž se bude v roce 2016 ucházet o Oscara po boku české Domácí péče (2015). Diváci ho budou moci zhlédnout exkluzivně ve dvou projekcích, včetně té zahajovací ve čtvrtek 5. listopadu. Festival přinese i animovanou tvorbu v podobě filmu Chlapec a svět (2013). Tento snímek je založen na vidění světa očima chlapce, který hledá svého otce ve fantaskním světě současné Brazílie. Dokument Elena (2012) je zase rekonstrukcí vlastní historie režisérky Petra Costa.

Obrazově uhrančivé existenciální drama slibuje Muž davu (2013) o osamělém řidiči metra. Brazilský film se v něm ukazuje jako dravý, nekompromisní a ambiciózní. Zato snímek Umělé ráje (2012), viz úvodní foto, představí Brazílii, která ještě nevystřízlivěla z euforie, nekonečného hospodářského růstu a společenských změn. Komplikovaný příběh odehrávající se v několika časových rovinách vypráví intenzivní drama o lidských touhách i vášnivých nocích současné Brazílie. Ironie každodenního bytí by se nám mělo dostat v „brazilských Samotářích“ Barvy (2012). Posledním filmem, který Kino Brasil letos představí, je Srpnový vítr (2014). Snímek vypráví příběh o milenecké dvojici, která při návratu z rybolovu nalezne lidskou lebkou a ještě netuší, jaké filozofické úvahy a absurdní situace jejich nález způsobí.

Chlapec a svět

Chlapec a svět

V rámci festivalu se návštěvníci mohou těšit na projekci doplněnou o diskuzi o brazilské společnosti, výstavu fotografií či dva na víkendové večírky nabité hudbou pod taktovkou brazilských a pražských DJs v Café Jedna. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách Kina Brasil.

  • Plakát

Kino Brasil