Listopadové filmy na DVD a Blu-ray

17.11.2013 at 19:01  •  Posted in DVD, Svět filmu by

Ethan Hawke a Julie Delpy řeší, jak spolu žít a nezbláznit se, zato Sandra Bullock a Mellisa McCarthy nás donutí zešílet v několika větách. Vanessa Hudgens se rolí prostitutky zbavuje disneyovské nálepky, ovšem Matt Damon si nahlédnutí do showbyznysu fyzicky i psychicky protrpí.

 

Před půlnocí

S hlavními hrdiny Jessem a Celine se v konverzační romantice setkáváme již potřetí. Není bezpodmínečně nutné znát předchozí díly trilogie Před úsvitem (1995) a Před soumrakem (2004), ale k pochopení některých dialogů a především zvýšení diváckého zážitku to rozhodně pomůže.

listopad_dvd_br_pred_pulnoci_1

Na rozdíl od zmíněných snímků, v nichž se dva mladí lidé setkali a poté znovu shledali po velmi dlouhé době, zde již tvoří regulérní pár, který spolu bez manželského svazku žije a vychovává dvě malé děti. Koncept vyprávění zůstává zachován. Ethan Hawke a Julie Delpy za celou dobu neslezou z plátna a vymění si mezi sebou mnohem více slov, než je obvyklé i při mnohem delší stopáži.

Tvůrcům se i napotřetí podařila zachovat věrohodnost v jednání a mluvě. Výjimku tvoří snad pouze okamžik rozhovoru s přáteli u oběda, kdy dojemné vyprávění osamělé vdovy lehce zašustí papírem. Jinak jsou ale dialogy jako ze života a odkrývání komplikovaného vztahu svižně graduje.

listopad_dvd_br_pred_pulnoci_2

Hereckým představitelům se podařilo opakovaně zcela hladce proniknout do svých rolí. Jejich výměna by byla pro drtivou většinu fanoušků zcela nepředstavitelná. Nutno ocenit, že konverzace se monotematicky nedrží pouze rozebírání vztahu, ale nenápadně se zde načrtává řada dílčích témat, z nichž nejvíce rezonuje úloha emancipované ženy, od níž se očekává, že dokonale zvládne profesi i péči o děti.

Bonusy:

V prodeji od 6.11.2013 na DVD i Blu-ray

Hodnocení: 80 %

 

Drsňačky

Nový snímek Paula Feiga (mj. Ženy sobě) by se dal nazvat spíše pokusem o komedii než komedií. Parodii na tematiku policejních buddy movie jsme tu měli již v podání dvojice Pegg-Frost, a to v mnohem zdařilejším provedení.

listopad_dvd_br_drsnacky_1

Podobně soudržné a na více filmů použitelné duo ze Sandry Bullock a Mellisy McCarthy skutečně nevznikne. Ačkoliv drsná policistka v podání McCarthy svůj potenciál má a v lepším filmu by se snad mohlo jednat o divácky vděčnou postavu. K čemu vám ale je sympatický charakter, když nefunguje nic okolo? O Sandře Bullock nelze tvrdit totéž, co o její kolegyni, neboť její zvláštní agentka je jen a pouze otravná.

Vtipy jsou buďto trapné, nebo je vůbec nepostřehnete. Místy se těžko poznává, zda se jedná o impotenci tvůrců či překladatelů, protože některé dialogy absolutně nedávají smysl. Ve výjimečných případech se pobavit zadaří a lze vystopovat jeden povedený running joke.

Na druhou stranu se ale málokdy budete cítit vyloženě trapně a vzpomínka na daleko pokleslejší kousky mne nutí ke shovívavosti. Pro fanoušky Sandry Bullock ale v současnosti existují daleko kvalitnější snímky ke zhlédnutí.

Bonusy: Prodloužená verze, „zábava s rodinou Mullinsových“, nepovedené záběry, vynechané a alternativní scény, lekce herectví, komentáře aj.

V prodeji od 13.11.2013 na DVD i Blu-ray

Hodnocení: 50 %

 

Území mrazu

Temná detektivka disponuje lákavým tématem, ale nedokáže svůj potenciál využít s plným nasazením. Jedná se o příběh podle skutečné události o sériovém vrahovi Robertu Hansenovi v podání Johna Cusacka, kterého se snaží dostat za mříže policista s tváří Nicolase Cage. Poslední klíčovou postavou v příběhu je prostitutka, jíž se podařilo Hansenovi uniknout, a zahrála si ji Vanessa Hudgens.

listopad_dvd_br_uzemi_mrazu_1

Nevyzradila jsem příliš, neboť takto jasně jsou karty rozdány již na začátku. Nehraje se o to, kdo je vrahem, ale jak najít důkazy, díky nimž by zůstal ve vězení. Zároveň je zde svědek, kterému hrozí nebezpečí. Bohužel zneužitá prostitutka se i po prodělaném zážitku chová zcela iracionálně a napětí zde osciluje jen díky tomuto faktu. Vanessa Hudgens dostává z ústřední trojice nejvíce prostoru a její herecký výkon v pozitivním slova smyslu jistě mnohé překvapí.

Atmosféru zasněžené krajiny a ubíjejícího prostředí maloměsta kdesi v zapadákově se povedlo navodit výborně. Dlouholetá činnost zabijáka bez následků pro samotného pachatele se nakonec nejeví vůbec překvapivě. Jeho dobrá pověst v komunitě i Cusackovo podání jednotlivých částí vrahovy osobnosti činí sledování snímku ještě mrazivějším.

listopad_dvd_br_uzemi_mrazu_2

Práce s příběhem je ale převážně ekvivalentem roztátého sněhu. Na plátně se sice střídají působivé obrázky nehostinné přírody a červených filtrů zapadlých barů, ale mohou stejně dobře ukolébat k spánku, když bezpečně víte, co bude následovat. Jako utišení deštivého podzimního večera ale poslouží Území mrazu docela obstojně.

Bonusy:

V prodeji od 13.11.2013 na DVD i Blu-ray

Hodnocení: 60 %

 

Liberace!

Životopisný film od Stevena Soderbergha se spíše než životu a dílu věnuje milostnému vztahu nadaného umělce s o mnoho let mladším partnerem, přičemž jsou stejného pohlaví. Michael Douglas a Matt Damon zde podávají herecké výkony, které utkvějí v paměti. Celý snímek je navzdory jejich záři poněkud chladný.

listopad_dvd_br_liberace_1

Kontroverzní tematika zahrnující homosexualitu, drogy a odvrácenou stranu showbusinessu vůbec je pochopitelně podnětná sama o sobě. Pozdvižení, jaké by snímek vyvolal někdy před dvaceti lety (nedlouho po Liberaceho smrti), by bylo nesrovnatelné s tím, jak působí dnes. Tehdy by skutečně stačilo představit choulostivá tabu, ale v současnosti je takový přístup poněkud málo.

Sledujeme tak bouřlivý milostný vztah z pohledu Liberaceho milence Scotta Thorstona včetně jeho boje s postupně se rozvíjející drogovou závislostí. Slovní výměny milenců je radost sledovat. Soderbergh je rovněž zručný režisér a dokáže si scénu patřičně naaranžovat. Docela zamrzí, že příběh příliš negraduje a děj se místy točí v kruhu. Při dvouhodinové stopáži vám tak občas unikne bezděčné zívnutí.

Bonusy:

V prodeji od 20.11.2013 na DVD

Hodnocení: 70 %

Kamila Steinbachová