Prosincová STŘIŽNA: Co nesmíte do konce roku minout

12.12.2015 at 21:07  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Speciální vydání redakční střižny vám přinese šest tipů na kinofilmy, které byste neměli v prosinci vynechat. Nechte se inspirovat tipy našich redaktorů, ať omylem neskončíte na Kameňáku!

 

Star Wars: Síla se probouzí

Hlavní taháky: universum Star Wars, víc netřeba

maryPozvedněte své světelné meče, další vesmírný boj začíná. Naposledy jsme v kinech sledovali Anakina, jak se z něj stal Darth Vader v Epizodě III (2005) s podtitulem Pomsta Sithů. Sedmý díl, který už slovo „epizoda“ v názvu nemá, zrežíroval ve sci-fi žánru osvědčený J. J. Abrams, jehož trekkies až na výjimky oslavovali za oživení Star Trek universa, a to filmy Star Trek (2009) a Star Trek: Do temnoty (2013).

V roce 2012 odkoupil Disney studio Lucasfilm za astronomické čtyři miliardy dolarů a oznámil vznik tří nových epizod. Star Wars: Síla se probouzí má do kin přitáhnout snad všechny generace, vzhledem k tomu, že původní trilogie začala v 70. letech a již od té doby sbírá fanoušky. Trailery na Star Wars provází obrovské vzrušení, analyzují se záběr po záběr a film se na nás valí ze všech stran, ať je to merchandising s motivy ságy ve formě spoďárů, sladkostí i zubních kartáčků. Vrátí se Leia, Han Solo i Žvejk, přibude tajemný záporák Kylo Ren s bizarním mečem, černošský stormtrooper, který vzbudil na sociálních sítích vášně, nebo Luke, kterého Abrams v kampani zatím schovává, protože kdoví, na jakou stranu Síly se přidal…

Resumé: Pokud vás bavila původní nebo nová trilogie, jen těžko vynecháte tento díl. Star Wars je totiž transmediální impérium, kterému se nelze vyhnout. To však ani není žádoucí, protože jde o neskutečně atraktivní svět plný roztodivných postav, planet a idejí, v nichž zrcadlí věčný boj dobra se zlem.

Země původu: USA; Premiéra: 17. prosince

Žánr: sci-fi/akční; Délka: 136 min; Distributor: Falcon

 

Láska z Khon Khaen

Hlavní taháky: klid a mírumilovnost, péče o duši

adam_2V době vánočního spěchu není marné se trochu zastavit. Nebo úplně. Snímek Láska z Khon Kaen totiž vypadá velmi nehybně, ale k tomu dostatečně meditativně a oduševněle. Nový film thajského režiséra a scenáristy Apichatponga Weerasethakula je tak skoro malý distributorský zázrak, ale kdy jindy než o Vánocích by se měly dít. V jeho prospěch ale asi hrálo úspěšné renomé, které si udělal s vynikajícím Strýčkem Búnmí (2010), který si odvezl Zlatou palmu z Cannes.

V tomto případě se zajímá o skupinu nemocných vojáků a Jenjiru, ženu v domácnosti a dobrovolnici, která se o ně stará. Armádní příslušníci trpí zvláštní spavou nemocí, čemuž nepomáhají třeba i duše dávných králů, jejichž paláce v oblasti stávaly a kteří vysávají energie žijících mužů. Jenjira se při své péči spřátelí i s Keng, mladou ženou, která pracuje jako médium. Své psychické síly zde využívá ke zprostředkování komunikace mezi muži v kómatu a jejich nejbližšími. A tak Jenjira poznává sebe i ostatní a nás přitom nechá kolébat se na něžných vlnách svébytné asijské přemýšlivosti a fantasknosti.

Resumé: Nečekejte, že se styl a dynamika filmu bude příliš lišit od Strýčka Búnmího. Pro někoho negativum, pro jiného velmi dobrá zpráva.

Země původu: Thajsko; Premiéra: 17. prosince

Žánr: drama; Délka: 122 min; Distributor: Artcam

 

Perfektní den

Hlavní taháky: herecká sestava, palčivé téma, humor na hraně

vasek_vAbsurdní drama a humanitární pomoc. Španělský režisér a scenárista Fernando León de Aranoa ve svém novém filmu propojil nadčasový žánr s tématem, o němž Evropa přemýšlí a bude přemýšlet čím dál tím víc. Výsledek obdařil překvapivým názvem. Perfektní den tedy je, když na Balkáně v pozici humanitárních pracovníků objevíte v široko daleko jediné studni s pitnou vodou mrtvolu a nemůžete sehnat ani lano, kterým byste ji vytáhli ven.

Právě takový a s postupem času ještě mnohem šílenější den prožijí Benicio del Toro, Olga Kurylenko, Tim Robbins a Mélánie Thierry. Tělo ve vodě nemůže zůstat příliš dlouho, do akce se však míchají místní zločinci, mrtvé krávy a samozřejmě také prazvláštní příkazy „nadřízených“ z OSN. Výzvou, která předchází záchraně vesnice, tedy bude především nezbláznit se. Ve výsledku více než hodnotné poselství naší generaci.

Resumé: Mixem závažných témat s černočerným až nesmyslným humorem španělský tvůrce míří do černého, byť asi jeho anglicky mluvená prvotina nesklidí takový kritický ohlas jako jeho předchozí festivalově úspěšná dramata.

Země původu: Španělsko, Premiéra: 31. prosince

Žánr: Drama; Délka: 105 min; Distributor: CinemArt

 

Room

Hlavní taháky: povznášející humanismus, oscarové předpovědi, herecké výkony

marekV září se na Torontském mezinárodním filmovém festivalu vítězem ceny diváků překvapivě nestal favorizovaný snímek Spotlight (2015), ale levný, nezávislý film Room. Nadšené recenze udělaly okamžitě z hlavní herečky Brie Larson jednu z favoritek na nominace na Oscara. První ceny amerických filmových kritiků tuto předpověď dělají reálnější. Room vypráví příběh matky a syna a síly jejich pouta, s jehož pomocí překonávají pět let v zajetí trýznitele, který je odsoudil k životu v jediném pokoji. Joy (Brie Larson) vytvořila malému Jackovi (Jacob Tremblay) fantaskní svět, aby nemusel snášet hrozný pocit nedostatku hraček, přátel a životního prostoru. Sama asi netuší, jaký společenský šok se může dostavit, pokud by se dostali ven.

Room, na který číhá nástraha v možném zaměňování s legendárně špatným filmem The Room (2003), je mimořádně povedené psychologické drama, v němž tvůrce Lenny Abrahamson prokazuje svůj režijní cit. Děj snímku je rozdělen na dvě poloviny uvnitř a vně pokoje, přičemž každá je charakteristická jiným stylem a směřuje k povznášejícímu závěru. Ale největším lákadlem stejně zůstanou herecké kreace Larson a Tremblaye, které jsou, dle očekávání, mimořádné.

Resumé: Nestává se často, aby k nám nezávislý oscarový favorit zavítal před koncem roku. Díky svému citlivě podanému humanistickému poselství ale Room do vánočních svátků zapadá. S návštěvou kina nečekejte.

Země původu: Irsko/Kanada; Premiéra: 10. prosince

Žánr: drama; Délka: 118 min; Distributor: Bohemia MP

 

V srdci moře

Hlavní taháky: Thor, digitální monstrum, kupa dobrodružství a širých mořských dálav

kamilaBlockbuster Rona Howarda táhne do předvánočního boje se silným handicapem. V době, kdy se strachujeme o to, zda vejce, které jíme, je dostatečně bio, a zda o slepičku, která ho snesla, bylo skutečně dobře postaráno, přichází do kin film, který je o partě velrybářů nemilosrdně vraždící tyto majestátní tvory. Na druhou stranu snímek inspirovaný knihou Hermana Melvilla Bílá velryba obsahuje právě ten prvek poučení, že člověk není vládcem planety, ale spíše nepatrným zrnkem písku na ní, což by všechny pozorné bionadšence a ochránce zvířat mělo dostatečně uchlácholit.

V srdci moře se více než jako moderní blockbuster tváří jako starý poctivý dobrodružný film. Námořnické drama si tak užijeme s lepšími triky, nebudeme však nijak ochuzeni o to, co k těmto filmům přirozeně patří. Režisér filmu Rivalové (2013) si natřásání peří mezi hlavními mužskými postavami neodpustí ani tentokrát. A kdyby vám pohlední mořští vlci přeci jen nebyly sympatičtí, vždycky můžete fandit té velrybě!

Resumé: Pokud máte rádi filmy jako Master and Commander nebo Kon-Tiki, rozhodně na V srdci moři vyrazte. Za zvážení stojí, zda rozdýcháte scénu pitvání velryby, která je skutečně velmi naturalistická. Pro velké seriálové nadšence se zase nabízí možnost otestovat své znalosti. Herců ve vedlejších rolích, kteří měli úlohu v některém z oblíbených seriálu, se zde mihne hned několik. Velké plátno pak filmovou výpravu i rozměry velryby rozhodně podpoří!

Země původu: USA, Premiéra: 3. prosince

Žánr: akční / dobrodružný / drama / historický, Délka: 121 minut, Distributor: Freeman Ent.

Krampus: Táhni k čertu

Hlavní taháky: vánoční parodie, jeden z nejkontroverznějších žánrů, nadělte si nervy v kýblu

tomas_hA jedna lahůdka na závěr. Co se stane, když ztratíte víru ve Vánoce? Svátky, kdy se sjede vaše pupkatá rodina, kdy se přetvařujete od rána do večera, aby pak ti pokrevně spříznění obejdové pokrčili nos nad dárky, které jste z lásky naháněli pár hodin před jejich příjezdem? Přijde démon Krampus a na tragikomické sešlosti rozpoutá hotové peklo.

Krampus: Táhni k čertu je nesmírně zajímavý z jednoho důvodu. Jedná se o hororovou komedii, která není ani vtipná, ani strašidelná. A paradoxně to není fiasko, ba naopak. Možná to bude kouzlem Vánoc či snad temnou silou Krampuse, ale i přesto film perfektně funguje. Vypjaté momenty uklidňují tóny vánočních koled a menších infarktů se dočkáme naopak v humorných vložkách. Tato parodie sebe sama je splněným dárkem těch, kteří si chtějí před svátky dopřát vánoční atmosféru jinak než sluníčkovou romantikou či melancholií pohádek.

Resumé: Zacílení filmu osciluje někde mezi puberťáky a dospělým diváctvem, ale docenit ho mohou obě skupiny. Především pak ti, kteří mají po krk vůně cukrkandlů, usměvavých tvářiček andělíčků a hromad kýčovitých dárků. To vše a mnoho dalšího se zde pokusí rodinku vyvraždit a trocha toho cynického, nervózního smíchu neuškodí.

Země původu: USA, Premiéra: 10. prosince

Žánr: horor/komedie/fantasy; Délka: 96 min; Distributor: CinemArt