REDAKČNÍ STŘIŽNA: Dárek s krycím jménem Rytmus

23.8.2015 at 11:41  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Krycí jméno U.N.C.L.E – studená válka po ritchieovsku

Hlavní taháky: Guy Ritchie, ryzí žánrovka, nostalgie šedesátek

uncle1

    Špionážní akce v komediálním kabátu, zkrátka Guy Ritchie, jak ho známe. Ústřední zápletkou tentokrát ovšem nejsou balík peněz či obří diamant, ale jaderný arzenál v rukou zločinecké organizace. Znesvářené agentury CIA a KGB proto spojují síly a vysílají své dva nejlepší agenty, aby společně s dcerou německého konstruktéra atomovou bombu našli a zneškodnili. Na zprofanovaném námětu záchrany světa Ritchie vybudovává jeho jedinečnou atmosféru s tarantinovským nádechem a v rozpálené Itálii profiluje své tradičně narušené postavy. Chybí tu charismatičtí pardálové jako Jason Statham či Vinnie Jones, ale bez výjimky se protagonisté do svých rolí vžívají na výbornou.

    U.N.C.L.E. cílí na širokou skupinu recipientů. Teenageři se přijdou pobavit, fajnšmekři užít Ritchieho ve svém živlu a starší zavzpomínat při retro atmošce spolu se soundtrackem ze šedesátek. Z dnešního výběru filmů jasná tutovka a rozhodně jeden z nejlepších letních filmů naší kinodistribuce. Kdo by si tento snímek rozhodně neměl nechat ujít, jsou Ritchieho fanoušci, jinak je okouzlující Victorie nechá s úsměvem umučit.

Resumé: Specifická akční komedie se supermanovským fešáčkem Henry Cavillem i dvěma sexy dračicemi Alicií Vikander a Elizabeth Debicki. To vše s razítkem ritchiovské kvality.

Originální název: The Man from U.N.C.L.E.; Země původu: USA

Žánr: akční / komedie; Délka: 116 min; Distributor: Freeman Ent.

 

Uuups, Noe zdrhnul… – jen pro nejmenší

Hlavní taháky: miloušká animace, biblický námět tak trochu jinak

noah

    Loni jsme tu měli Noeho (2014) od Aronofského, a znegujeme-li ho na všech frontách, dostaneme německo-belgicko-lucembursko-irský (!) animák. Přestože ho naši ČSFD uživatelé prozatím drží v černých vodách, na mezinárodní databázi IMDb má téměř dvojnásobné hodnocení 53 %. Místo zasmušilého Russella Crowa tu máme ztřeštěnou dvojici Raťafáka Finíka a Grumpíka Leu, kteří se shodou okolností nedostanou na Noemovu archu, a díky tomu pro ně začíná pravé dobrodružství. Nebudeme si nic nalhávat, pixarovské kvality tu asi budeme jen těžko hledat a většina diváků se zdravým rozumem by již soudě dle traileru sál opustila či spíše nekoupila lístky, ale jako rodinný film ty nejmenší Noe pravděpodobně zabaví.

Resumé: Animovaná jednohubka pro nejmenší s líbivou vlezlou animací a nenáročným příběhem.

Originální název: Ooops! Noah is Gone…; Země původu: Německo / Belgie

Žánr: animovaný; Délka: 86 min; Distributor: Bohemia MP

 

Dárek – otevřete svou minulost?

Hlavní taháky: režijní debut Joela Edgertona, mrazivý příběh, šance popřemýšlet si nad pointou

darecek

     Simon (Jason Bateman) a Robyn (Rebecca Hall) se v tomto komorním mysteriózním thrilleru na vlastní kůži přesvědčí, že ne všechny dárky mohou potěšit. Rozhodně ne ty od Simonova podivínského kamaráda ze střední školy Gordieho ztvárněného Joelem Edgertonem, který zároveň poprvé sám usedl na režisérské křeslo u celovečerního filmu. Ano, Joel byl třeba Ramses z loňského EXODU (2014) či zasmušilý Brendan z citového ždímáku s namakanci Warrior (2011). Již dle traileru lze usoudit, že se ani tentokrát nebude chovat dvakrát klidně a spokojenému páru pěkně zavaří. Předpoklad, že teror nebude pěkný, plyne z lákadla přes Blumhouse (producenta Insidious) a několikastupňová pointa nedá člověku spát, jak píše Adam ve své recenzi Dárku.

Resumé: Nepříjemný thriller otevírající řadu otázek, který donutí zapojit mozkové závity a zanechá po sobě znepokojivý, mrazivý pocit.

Originální název: The Gift; Země původu: USA

Žánr: drama / mysteriózní; Délka: 107 min; Distributor: CinemArt

 

RYTMUS sídliskový sen – čo ti jebe?!

Hlavní taháky: Rytmus, Rytmus a ještě jednou Rytmus

řiťmaus

   Na první okouknutí by se mnohým mohlo zdát, že RYTMUS sídliskový sen bude jednoúčelné pochvalné PR ve filmovém formátu o jedné z nejkontroverznějších postav česko-slovenské scény. Omyl je pravdou! Snímek vznikal 8 let a kromě vrcholových amplitud jeho kariéry zachycuje i ty nejnižší, kterak se smiřoval se svým romským původem na chudém sídlišti v Piešťanech. Vyjma záznamů koncertů či záběrů ze zákulisí mají diváci možnost zhlédnout domácí videa z rodinných archívů, a to zcela exkluzivně! Po boku kardinálního čáva uvidíme i Michala Ega Straku či (ne)zmalovanou Daru Rollins včetně dosud nezveřejněných inkriminovaných záběrů za scénou.

Resumé: Sonda do strhujícího, jímavého života rapera světového formátu, jehož videa mají na kanálu Youtube přes neuvěřitelných 200 milionů zhlédnutí!

Originální název: RYTMUS sídliskový sen; Země původu: Slovensko / Česko

Žánr: dokumentární / hudební; Délka: 90 min; Distributor: Falcon

Tomáš Hegedüš