Australský filmový festival se vydává do stepi podruhé

23.11.2015 at 14:00  •  Posted in Festivaly, Svět filmu by

Mezi 26. až 29. listopadem proběhne v Praze Aussie Film Fest, který je přehlídkou rozmanité australské kinematografie.

 

Představit Austrálii jako multikulturní kontinent s neobyčejnou tradicí původní aboriginalské kultury, nikoliv Austrálii omezenou na zemi Krokodýla Dundee, žraloků a pláží – to jsou cíle pořadatelů. „Festivalem australských filmů chceme vhodit kámen do filmových vod v Praze i Bratislavě, kde mají víc prostoru snímky evropské nebo americké. Jsme zvědaví, jakým drápkem se u českého i slovenského publika zachytí tato přehlídka z exotického kontinentu, a zda najdou ve filmech od protinožců víc protikladů, nebo naopak víc společných témat,“ poznamenává ředitelka festivalu Martina Vacková.

Festival zahájí česká premiéra filmu Poslední taxi do Darwinu (2015) v kině Lucerna. Tato road movie novinka figurovala v pětici nejnavštěvovanějších domácích filmů. Vypráví příběh taxikáře Rexe, který se v závěru svého života rozhodl skutečně žít. Film nastartoval svou mezinárodní jízdu na filmovém festivalu v Torontu v září.

 

Seriálový hit a dramata z festivalů

Program zahrnuje i maraton šesti dílů nejlepšího australského seriálu roku 2014 – Kód, nebo snímky, které v současné době vstupují do kin na druhé straně zeměkoule. Patří mezi ně i druhá novinka z nedávno skončených festivalů v Benátkách a Torontu – Dcera (2015). V příběhu inspirovaném Ibsenovou Divokou kachnou, zasazeném do australského prostředí, excelují současné hvězdy australského filmu jako Geoffey Rush, Ewen Leslie, Miranta Otto nebo Sam Neill.

The-Daughter-Image1-2000

 

Ke snímkům obletujícím festivalový svět patří hit Papírové vlaštovky (2015), které se v Austrálii tento rok umístily na 3. místě žebříčku návštěvnosti za Šíleným Maxem: Zběsilou cestou /2015/ a Cestou naděje /2015/). Rodinný film zdaleka nejen pro děti na filmovém festivalu ve Zlíně získal hlavní cenu dětské poroty. Vtipně vypráví příběh o chlapci, kterého v době počítačových her natolik chytlo skládání vlaštovek z papíru, až se se svou vášní dostal do světa a srovnal vztahy ve své rodině.

 

Thriller, horor i dokument

Diváci, kteří obdivují Austrálii díky jejím přírodním krásám a zajímají se o původní kulturu a tradici, ocení dokument Jiná země (2015). Tvář loňského Aussie Film Festu, nejslavnější aboriginalský herec David Gulpilil, provádí publikum po zemi svých předků. Žánry horor a psychologický thriller bude reprezentovat mezinárodní hit Babadook (2014), který byl zvolen filmem roku 2014 při australských výročních cenách AACTA.

 

V miniretrospektivě přinese australská přehlídka netradiční tituly posledních pěti let, které v době svého vzniku naznačovaly, že cesta australského filmu se vydává k mezinárodním úspěchům. Ať už se jedná například o krvavý Red Hill: Krvavý zapadákov (2010), ukazující vášně mezi bílými a původními obyvateli, nebo Hořící muž (2011), jehož na první pohled chaotický příběh má geniálně přesnou logiku.

Vzrušující komedie Malá smrt (2014) o neobvyklých sexuálních fetiších získal během uplynulého roku na festivalech především ceny publika a stane se symbolickým vyvrcholením pražské části Aussie Film Festu 29. listopadu.

Ve spolupráci s nejprestižnější australskou filmovou školou AFTRS (Australian Film Television and Radio School) uvede Aussie Film Fest pásmo sedmi krátkých studenstkých filmů.

Festival se letos rozšiřuje do Bratislavy, v kině Mladosť budou mít slovenští diváci možnost zhlédnout hlavní tituly AFF 2015, a to od 3. do 6. prosince. Aktuality a podrobné informace o filmech a doprovodném programu festivalu najdete na webu.