REDAKČNÍ STŘIŽNA: Katniss, Depp, Jolie, Clapton i české 3D

21.11.2015 at 14:37  •  Posted in Preview, Svět filmu by

Redakční střižna je vaším průvodcem po premiérách tohoto týdne. Ve stručném glosáři si prosvištíme nabídku kin a napovíme, která z uváděných novinek má potenciál oslovit kritického diváka a proč. Vyberete si z aktuálních premiér?

 

Black Mass: Špinavá hra

Hlavní tahák: Johnny Depp zase hraje!

Black Mass

Nač opětovně dojit znaky a odstavce z tohoto nikterak skvostného, přesto pozoruhodného snímku? Vše podstatné si můžete přečíst v naší recenzi Black Mass. Zbývá tedy pouze konstatovat, že i přes nepovedenou vypravěčskou stránku je Black Mass filmovou událostí tohoto týdne. Především proto, že tu Johnny Depp pod silnou vrstvou make-upu po delší době nakukuje mezi seriózní herce, když se staví po bok Edgertona, Cumberbatche, Bacona či Sarsgaarda. Pozornost si zaslouží tím spíš, že nejde o návštěvu dlouhodobou. Johnny momentálně chystá další horor s Kevinem Smithem, dvojku Alenky v říši divů a pětku Pirátů z Karibiku

Resumé: Depp si dává pauzu od pitvoření, bohužel pouze v solidním filmu, nad nímž se do roka zavře voda.

Originální název: Black Mass; Země původu: USA

Žánr: krimi/drama/životopisný; Délka: 123 min; Distributor: Freeman Ent.

 

Aldabra: Byl jednou jeden ostrov

Hlavní tahák: povedené české 3D

Aldabra

Steve Lichtag je zkušený dokumentarista původem ze Znojma, jehož profesním a celoživotním zájmem jsou „Voda – moře – oceány“. Stejnojmenný filmový festival v Hluboké nad Vltavou dokonce před jedenácti lety založil. Své vášni se věnuje třeba také jako prezident nadačního fondu Crystal Planet zaměřeného na ochranu podvodní flóry a fauny. Právě teď posílá Lichtag do kin jeden ze svých dosud nejúžasnějších projektů – 3D příběh mikrokosmu Aldabra plný úchvatných záběrů ze světa živočichů obývajících jeden malý seychelský atol. Recenzenti si u tohoto rodinného snímku stěžují na dětinský voiceover Oldřicha Kaisera. I kdyby tohle měl být problém, nemůže nic změnit na faktu, že český tvůrce dokázal jako jeden z mála na světě dát ve filmu smysl třetímu rozměru. Vzhledem k Lichtagově kariéře to možná není zjištění překvapivé, rozhodně však je obdivuhodné.

Resumé: Český rodinně přírodopisný a vizuálně nedocenitelný 3D počin. Díky za něj.

Země původu: Česká republika

Žánr: rodinný; Délka: 73 min; Distributor: Falcon

 

U moře

Hlavní tahák: Brangelina sobě

U moře

Těžko říct, co si Angelina Jolie potřebovala se svým mužem vyjasnit. Známe jenom cestu, kterou to udělala. Natočila film. Film, který divákům připadá unylý a kritikům rovnou nudný. Sledujeme v něm jeden z nejslavnějších světových párů, kterak v rolích Vanessy a Rolanda pravděpodobně přechází manželskou krizi. Činí tak nicméně velmi pomalu, hloupě a za asistence dlouhých cigaretových záběrů s nezáživnými detaily neživotných tváří. Vyřeší něco? Poví vám, kdo neusnul.

Resumé: Jen pro ty nejskalnější příznivce slavných manželů.

Originální název: By the Sea; Země původu: USA

Žánr: drama/romantický; Délka: 122 min; Distributor: CinemArt

 

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

Hlavní tahák: už je po všem

Hunger Games: Síla vzdoru 2

Jsme u konce! Střižny? Nikoli, premiér se tento týden urodilo dokonce ještě víc než za posledních pár let dílů téhle série. Jsme u konce s hladovými hrami, které dostály svému názvu a ani napočtvrté kritického diváka nezasytily. Fanoušci mají svou sérii v dobré kondici – za kormidlem potřetí Francis Lawrence, před kamerou osvědčená herecká sestava, technická stránka včetně triků nadprůměrná. Děj druhé Síly vzdoru ale potvrzuje zbytečnost předchozího dílu i to, že kinematografický potenciál téhle knižní série – jakkoliv může být sama o sobě do poslední stránky skvělá – se vyčerpal už s prvním filmovým dílem. Kéž by u něj zůstalo. Lawrencovi (režisér i stejnojmenná hlavní herecká hvězda Jennifer) se vzhledem ke svým nesporným talentům mohli poslední tři roky věnovat něčemu inspirativnějšímu.

Resumé: Fanoušci zřejmě zklamaní nebudou. Ostatní už budou mít rozum a nepůjdou.

Originální název: The Hunger Games: Mockingjay – Part 2; Země původu: USA

Žánr: akční/dobrodružný; Délka: 135 min; Distributor: Forum Film CZ

 

Rodina k pronájmu

Rodina k pronájmu

Co v životě schází tomu, kdo žije jako král? Vždycky se něco najde. Paul-Andre si při své milionářské životní dráze zapomněl zařídit jednu zásadní věc – rodinu. Jako na zavolanou mu do náruče padne zadlužená svobodná matka Violette. Jak to s ní zaonačit, aby své nedostatky vzájemně kompenzovali? Nepříliš sofistikovaná zápletka dává základ rutinní francouzské komedii, v níž si belgický komik Benoît Poelvoorde tučně zaplatí za příležitost zjistit, co všechno obnáší rodinný život. A třeba i objeví, že prachy si za štěstí nekoupíš. Nebo tak nějak.

Originální název: Une familie à louer; Země původu: Francie

Žánr: komedie; Délka: 96 min; Distributor: Mirius FD

 

Proč jsem nesnědl svého taťku

proc-jsem-nesnedl-sveho-tatku

Edward je extrémně inteligentní pračlověk, který ví, že tatínkové se nepapají. A toto moudro se vydal šířit ze své doby až do roku 2015. Někteří (post)moderní lidé totiž za zábavu považují tak prazvláštní podivnosti, že by to jejich mláďata skutečně mohlo něčemu do života naučit. Jak jinak rozumět kampani k druhé francouzské komedii v aktuální kinonabídce? Tentokrát jde o animák a trailery nám ochotně prozrazují, že kvůli krásnému výtvarnému zpracování se na něj davy nepohrnou. Očividně tedy celá produkční mašinerie za tímhle bizárem doufá, že dospělí vezmou své děti na naprosto, ale naprosto cokoliv, co bude svítit omalovánkovými barvičkami. Tak, milí rodičové, jestli se vám opravdu už jen z fotky nad tímto odstavcem nezvedá kufr, směle do toho.

Originální název: Pourquoi j’ai (pas) mangé mon père; Země původu: Francie

Žánr: animovaný/rodinný/komedie; Délka: 95 min; Distributor: Intersonic

 

Eric Clapton: Live at the Royal Albert Hall

Eric Clapton

Eric Clapton, 70 let věku, půlstoletí zapsán v srdcích mnoha fanoušku po celém světě. Legendární kytarista se na své „domovské“ scéně působivě ohlíží za celou svou kariérou. Jeho fanoušci si jistě rádi zavzpomínají s ním.

Délka: 116 min; Distributor: Aerofilms

 
Vašek Voslář